Warszawskie podziemia tematem konferencji
2025-04-04 03:02:47(ost. akt: 2025-04-04 03:04:25)
Uniwersytet Warszawski jest gospodarzem międzynarodowej konferencji - „Podziemia Warszawy w kontekście europejskim. Ukryte oblicza miasta, od powojennej odbudowy po współczesny rozwój”. Wydarzenie odbywa się w dniach 3-4 kwietnia na kampusie uczelni przy Krakowskim Przedmieściu, a udział w nim jest otwarty. Konferencja jest częścią obchodów 80-lecia rozpoczęcia odbudowy stolicy i odbywa się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.
Spotkanie na Uniwersytecie Warszawskiem ma na celu omówienie funkcji podziemi miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem podziemi Warszawy. Organizatorzy chcą określić, na ile te przestrzenie zostały przebadane, czy są nadal użytkowane oraz jakie będą ich funkcje w przyszłości. Ważnym punktem dyskusji będzie kwestia powojennej odbudowy Warszawy oraz sposób, w jaki w tamtym czasie potraktowano podziemną infrastrukturę miasta.
Uczestnicy i tematy
W konferencji biorą udział eksperci z różnych miast europejskich, takich jak Paryż, Neapol, Luksemburg, Charków i Lwów. Wśród uczestników są naukowcy, artyści, konserwatorzy zabytków, architekci, przedstawiciele władz miejskich, a także użytkownicy tych obszarów. Dyskusje dotyczą różnorodności architektonicznej i społecznych śladów w historii tych przestrzeni, a także wyzwań związanych z ich ochroną, dostępem i modernizacją. Podczas otwarcia konferencji wystąpiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
– Warszawskie podziemia wzbudzają emocje, w sensie materialnym, historycznym i symbolicznym. Nie są to zawsze pozytywne emocje. Kiedy myślimy o podziemnej Warszawie, pojawiają się obrazy związane z wojną i Powstaniem Warszawskim. Kanały, piwnice, w których walczyli i ukrywali się mieszkańcy, tworzą ważny element historii miasta – mówiła Aldona Machnowska – Góra. – Ale podziemia budzą też pozytywne uczucia, przypominając o przedwojennej Warszawie, którą wielu uważało za miasto idealne, Paryż Północy – dodała.
Podczas jednej z debat zaplanowanych na piątek, 4 kwietnia, głos zabierze również wiceprezydentka stolicy, Renata Kaznowska. Jej wystąpienie będzie poświęcone poniższym zagadnieniom: Czy Warszawa może mieć podziemne trasy turystyczne? Jak przekształcić potencjał podziemi warszawskich w produkt turystyczny?
Znaczenie podziemi
Podziemia miast, pełniąc różne funkcje, zawsze były ściśle związane z życiem na powierzchni. Od cmentarzysk, przez schrony, magazyny, tereny wojskowe, aż po sieci transportowe – te przestrzenie odgrywają kluczową rolę w miejskiej infrastrukturze. Organizatorzy konferencji dodają, że wydarzenie na terenie Uniwersytetu Warszawskiego, ma również na celu omówienie najnowszych trendów związanych z podejściem do obszarów podziemnych jako żywego dziedzictwa oraz ich integracji ze społecznością lokalną.
Przyszłość stołecznych podziemi
Warszawskie podziemia, które często stanowiły jedyną zachowaną historyczną tkankę miasta po wojennych zniszczeniach, są teraz przedmiotem intensywnych badań i debat.
Organizatorzy konferencji chcą odpowiedzieć na pytania dotyczące ich przyszłości – czy stanowią szansę dla miasta, czy raczej problem. Dyskusje będą również dotyczyć sposobów ich wykorzystania w miejskich projektach i inicjatywach kulturalnych.
Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a zapisy są dostępne na stronie Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW.
red./UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez