Międzynarodowy Dzień Teatru – wielkie świętowanie w stolicy

2025-03-28 11:35:22(ost. akt: 2025-03-28 11:37:10)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

W stolicy jest 17 miejskich teatrów, które dziś obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji co roku publikowane są specjalne orędzia ludzi teatru. Tym razem napisali je Theodoros Terzopoulos – wybitny grecki reżyser i dramatopisarz oraz Irena Jun – aktorka i reżyserka związana ze stołecznym Teatrem Studio.
Miasto Warszawa jest organizatorem dla 17 teatrów – wśród nich są teatry komediowe, muzyczne, dramatyczne, lalkowe, dla dzieci. W minionym roku przygotowały one 71 premier, zagrały 4 423 przedstawienia, które obejrzało ponad milion osób.

Jak co roku stołeczne teatry przygotowały specjalne wydarzenia i atrakcje dla publiczności, na przykład bilety w promocyjnych cenach. Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych dzielnic oraz poszczególnych scen.

Wielkie świętowanie

27 marca na całym świecie obchodzony jest jako święto teatru. Z tej okazji Instytut Teatralny zaprasza wybitne osoby do przygotowania orędzia, które staje się głosem artystów. Tym razem autorem orędzia jest Theodoros Terzopoulos – wybitny grecki reżyser i dramatopisarz, założyciel Teatru Attis.

„Potrzebujemy nowych sposobów narracji, by pielęgnować pamięć i kształtować nową etyczną i polityczną odpowiedzialność, która pomoże nam uwolnić się z rozmaitych form dyktatury współczesnego średniowiecza” – pisze w swoim orędziu Theodoros Terzopoulos.

Od wielu lat Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ zaprasza osobę także reprezentującą polskie środowisko teatralne do napisania orędzia na Dzień Teatru. W tym roku jest to Irena Jun – aktorka i reżyserka związana ze stołecznym Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza od początku jego istnienia.

„27 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru; święto wszystkich Artystów, Rzemieślników i Pracowników Teatru. To święto publiczności. Bo istotą teatru jest spotkanie z Wami, tu i teraz. Dzisiaj jest nasze święto. Teatr idzie z nami. Wierzymy, że jesteśmy w nim widziani, słuchani i rozumiani. Przechodzimy przez sceny stare i nowe. Może trzeba by powiedzieć „młode”, bo to młodość najgoręcej marzy w teatrze i o teatrze” – mówi Irena Jun w orędziu, które zostało przez nią nagrane we wnętrzu Teatru Studio.

Wspomnienia w teatrze

Teatr Studio w Międzynarodowym Dniu Teatru będzie wspominać zmarłego w styczniu Stanisława Brudnego, aktora związanego z tą sceną od 1972 roku. W Parku Świętokrzyskim (spotkanie przed Teatrem Lalka) zostanie posadzony jesion, jego ulubione drzewo, „symbol jego niezwykłej osobowości i trwałego śladu, jaki pozostawił w sercach”. Później w foyer Teatru Studio odbędzie się wieczór wspomnień, który poprowadzi Remigiusz Grzela.

Teatr na każdą kieszeń

Z okazji święta teatru warszawskie sceny zachęcają do kupowania biletów na przedstawienia w specjalnych cenach. Teatr Komedia zaprasza do kasy w dniach 28-30 marca po bilety za 100 groszy, czyli symboliczną złotówkę. Kupić można będzie bilety na wszystkie spektakle do końca sezonu!

Teatr Studio oferuje bilety z 40-procentową zniżką na spektakl „Piękny początek”, grany 27 i 28 marca. W Teatrze Syrena bilety na wybrane spektakle można kupować 25 procent taniej (promocja do 31.03). Tylko 27 marca bilety po 27 złotych można będzie kupić w kasie Teatru Powszechnego (w godz. 12-18).

Teatr Żydowski z okazji święta teatru oferuje bilety na spektakl „Feluni” po 10 złotych. Odbiór w kasie teatru, 27 marca. Tego dnia o godzinie 18 odbędzie się pierwsza debata z cyklu „O teatrze w teatrze: Marzec '68” .

Natomiast Teatr Ateneum dokłada swoją ofertę - 30 proc. rabatu na cały czerwcowy repertuar. Kod SZEKSPIR aktywny tylko 27 marca.


red./UM Warszawa