Płock. W oczekiwaniu na nową linię kolejową
2025-03-29 09:00:00(ost. akt: 2025-03-28 11:25:57)
Informacja o stanie przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z linią kolejową przez Płock oraz umowa o partnerstwie z Veszprem to jedne z najważniejszych punktów czwartkowej sesji Rady Miasta.
O stanie przygotowań do budowy CPK mówili zaproszeni na obrady urzędnicy, którzy zajmują się realizacją tego przedsięwzięcia. Do ratusza przyjechał m.in. Łukasz Chaberski – Dyrektor Biura Pełnomocnika ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego w Ministerstwie Infrastruktury oraz Michał Jasiak, zastępca dyrektora ds. analiz z pionu kolejowego w CPK. – Doceniamy zaangażowanie mieszkańców i samorządu w realizację naszego projektu – mówił ten drugi. – I znamy sytuację tego regionu, jeśli chodzi o możliwości transportowe – dodawał.
Michał Janiak tłumaczył, że projekty związane z budową lotniska CPK oraz sieci połączeń kolejowych są wieloskalowe i ich realizacja jest czasochłonna. Od chwili zrodzenia się koncepcji do momentu rozpoczęcia inwestycji często mija kilkanaście lat. W przypadku linii kolejowych spółka planuje zacząć prace od modernizacji budowy połączenia z Warszawy do Łodzi oraz rozgałęzienia (tzw. „Y”) do Poznania i Warszawy. Skala inwestycji to 480 km nowych torów i koszt sięgający 77 mld zł.
Jednocześnie powstaje program Zintegrowana Sieć Kolejowa – wspólny projekt integracji sieci kolejowej CPK z PKP PLK. Ma on odpowiedzieć na pytanie, które linie kolejowe mają być realizowane, a które jedynie zmodyfikowane. – Spodziewam się, że CPK przez Płock będzie jednym z priorytetów – przyznał Michał Janiak. I tłumaczył, że trwają przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej, która będzie podstawą do wykonania projektu i do wykonania prac geodezyjnych.
Natomiast prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podkreślał, że Płock współpracuje przy tworzeniu CPK od chwili powstania projektu i nadal gotów jest współpracować i wspierać realizację tego przedsięwzięcia.
Wśród uchwał, które podjęli w czwartek płoccy radni była decyzja o nawiązaniu współpracy partnerskiej z węgierskim Veszprem. Podpisany dokument mówi o wymianie doświadczeń w dziedzinie gospodarki, handlu, nauki, kultury, sportu, edukacji, pomocy społecznej, programów wymiany oraz usług turystycznych.
Miasto Veszprem leży w północno-zachodniej części Węgier, około 110 km od Budapesztu. Liczy 60 tys. mieszkańców i jest stolicą komitatu – odpowiednika polskiego województwa, a od 1009 roku jest także siedzibą diecezji veszpreńskiej – jednej najstarszych katolickich diecezji na Węgrzech. Jest też siedzibą najbardziej utytułowanego węgierskiego klubu piłki ręcznej – Veszprém KSE.
Obecnie mamy trzynaście miast partnerskich. Umowę zawieraliśmy kolejno z: Loznicą w Serbii, Darmstadt w Niemczech, FortWayne w USA, Forli we Włoszech, Możejkami na Litwie, Auxerre we Francji, Bielcami w Mołdawii, Gminą Thurrock w Wielkiej Brytanii, Huai’an w Chinach, Plewen w Bułgarii, Żytomierzem na Ukrainie, Rustawi w Gruzji i Sines w Portugalii. Veszprem będzie czternaste.
źródło: UM Płock/hw
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez