Stolica na planie – Fundusz Filmowy rozdaje 3 miliony złotych

2025-03-26 06:40:40(ost. akt: 2025-03-26 03:04:48)
Kadr z filmu „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej”

Kadr z filmu „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej”

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy ogłasza 15. edycję konkursu na udział w produkcji filmowej. Łączny budżet konkursu to 3 mln zł. Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 kwietnia.
Projekt filmowy zgłaszany do konkursu musi spełnić podstawowe kryterium czyli wiązać produkcję z Warszawą i województwem mazowieckim. Wnioski będą przyjmowane do 7 kwietnia do godz. 15.00.

Dofinansowanie uzyskane w wyniku konkursu musi być wydatkowane w 2025 roku.

Tegoroczny formularz wniosku, regulamin i inne załączniki dostępne są na stronie internetowej http://www.mff.mazovia.pl w zakładce „konkurs”.

O funduszu

Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy działa od 2010 roku i jest finansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury. Jego celem jest wspieranie projektów filmowych fabularnych, dokumentalnych lub animowanych realizowanych w Województwie Mazowieckim i w Warszawie, mogących przyczynić się zarówno do promocji regionu i budowania jego korzystnego wizerunku.

Do tej pory wsparcie finansowe w konkursie MWFF dostało już ponad sto dziesięć filmów – m.in. takie tytuły jak „Zielona granica”, „Akademia Pana Kleksa cz. 1”, „Zimna wojna”, „Miasto 44” „Ostatnia rodzina” i „Film balkonowy”. W minionym roku dofinansowanie otrzymało aż 13 produkcji.

Filmy kręcone Warszawie

Ubiegły rok przyniósł wysyp filmowych produkcji. Kultowe ulice, zapomniane fabryki i podwarszawskie plenery stały się tłem dla dzieł polskich twórców, a także międzynarodowych ekip filmowych. Ogółem wydanych zostało 697 zezwoleń na realizację zdjęć, co przełożyło się na 1276 dni zdjęciowych. Największym zainteresowaniem cieszyły się dzielnice Śródmieście, Praga Północ, Mokotów i Praga Południe.

Rok 2024 roku rozpoczął się zdjęciami do filmu „Napad”. Twórcy tej inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami opowieści o napadzie na jeden z warszawskich banków, stanęli przed niełatwym zadaniem odtworzenia miasta z czasów transformacji szukając lokacji w niezgentryfikowanych rejonach Woli i Pragi. W tym samym czasie trwały zdjęcia do filmu „Zima pod znakiem Wrony”. W rozgrywającym się w realiach stanu wojennego obrazie nie brakuje charakterystycznych dla stolicy miejsc jak Pałac Kultury i Nauki czy hotel Sofitel Victoria. W filmie „Listy do M. Pożegnania i powroty” miejsce akcji tradycyjnie już stanowiło w dużej mierze ścisłe centrum Warszawy przyozdobione gwiazdkowymi elementami.

Z kolei w wakacje Tor Wyścigów Konnych na Służewcu zamienił się w plan obrazu „Wielka Warszawska”. To adaptacja niezrealizowanego dotąd scenariusza twórcy „Piłkarskiego pokera” i „Wielkiego Szu” Jana Purzyckiego, której po latach podjął się debiutant Bartłomiej Ignaciuk. Bohaterem tej opowieści jest pochodzący z Sopotu młody dżokej marzący o sportowej sławie.

Ekipa filmu „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej” wykorzystała jako plan filmowy Klubokawiarnię Towarzyską czy ulice Francuską, Saską i Królowej Aldony. Zdjęcia kręcono także m.in. na Woli, Śródmieściu oraz na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Warszawy nie mogło zabraknąć w największej polskiej produkcji 2024 roku filmie „Chopin, Chopin”. Choć scenariusz koncentruje się na paryskim okresie życia kompozytora, a główne zdjęcia realizowano w Bordeaux we Francji oraz na Majorce, to filmowcy pracowali także w Warszawie. Filmowano w Alei Róż, we wnętrzach Kościoła Parafii Ewangelicko-Reformowanej przy al. Solidarności, a także w Wilanowie i na Żeraniu.

Warszawa i pobliskie miejscowości były miejscem zdjęć do wielu seriali m.in. kolejnego sezonu produkcji „Klangor”, „Edukacja XD” a także „Aniela” czy komediowej opowieści „Minuta Ciszy 2”.

Jak co roku na terenie Warszawy realizowano także zdjęcia do filmów krótkometrażowych. Swoje etiudy kręcili studenci szkół filmowych, a także młodzi twórcy realizujący filmy w programie Trzydzieści Minut Studia Munka SFP. Zdjęcia realizowano m.in. w Parku Morskie Oko, Ogródku Jordanowskim na Saskiej, Parku Skaryszewskim oraz Sali Zabaw „Fikołki” w Galerii Północnej na Białołęce. Młodzi filmowcy wykorzystali także wnętrza Blue City i obiekty PKP na Olszynce Grochowskiej.

Szczegółowe informacje o filmach kręconych w Warszawie można znaleźć na stronie Mazovia Warsaw Film Commission.


UM Warszawa