Nowy skład Warszawskiej Rady Kobiet

2025-02-25 19:45:04(ost. akt: 2025-02-25 19:46:54)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Warszawianki powołane do Warszawskiej Rady Kobiet przez najbliższe trzy lata będą działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa kobiet w przestrzeni miejskiej, podnoszenia świadomości zdrowotnej, przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Wczoraj odbyło się posiedzenie inaugurujące trzecią kadencję WRK. Wziął w niej udział prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
— Dziękuję wszystkim członkiniom za przyjęcie zaproszenia do grona Warszawskiej Rady Kobiet. Przez ostatnie lata Rada zabierała głos w ważnych społecznie sprawach, organizowała wydarzenia, inicjowała kampanie informacyjne. W tej kadencji priorytetem będzie zwrócenie jeszcze większej uwagi na bezpieczeństwo kobiet. Nie bez przyczyny spotkaliśmy się dziś w Warszawskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej, miejskiej placówce, która wspiera kobiety w trudnych sytuacjach. Przed nami kolejne projekty, które wejdą w pakiet programu Warszawa Chroni. Silny głos Warszawskiej Rady Kobiet jest tu bardzo potrzebny – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podczas posiedzenia inaugurującego.

W skład Warszawskiej Rady Kobiet powołano 14 warszawianek: pisarkę i działaczkę społeczną – Sylwię Chutnik, specjalistkę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie – Renatę Durdę, prawniczkę i socjolożkę – Małgorzatę Fuszarę, polsko-białoruską działaczkę – Annę Maziarską, ekonomistkę i aktywistkę społeczną – Alicję Pacewicz, ekspertkę ds. płacowych – Ewę Rumińską-Zimną, edukatorkę i trenerkę – Izabelę Sopalską-Rybak, socjolożkę – Magdalenę Środę, działaczkę społeczną – Krystynę Kacpurę, prawniczkę – Kamilę Ferenc, radne m.st. Warszawy – Renatę Niewitecką i Joannę Krzemień, działaczkę społeczną na rzecz kobiet w kryzysie bezdomności – Magdalenę Żagałkowicz, radną Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy – Nikolę Bogusz i pisarkę – Katarzynę Pawlikowską.

Podczas pierwszego spotkania członkinie rady mówiły prezydentowi Warszawy o najważniejszych tematach, które będą podejmować w czasie nowej kadencji. Na pierwszym planie jest kwestia bezpieczeństwa kobiet w przestrzeni miejskiej.

Priorytety WRK
Uczestniczki dyskutowały o pięciu priorytetetach, którymi zamierzają się zająć w ciągu najbliższych trzech lat: zapobieganie przemocy i dyskryminacji, świadomość zdrowotna, bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej, równość szans zwiększająca aktywność społeczną i zawodową kobiet i dziewczyn oraz znajomość instytucji wsparcia w trudnych sytuacjach życiowych.

Żeby zwiększyć swoją skuteczność członkinie WRK zamierzają pracować w zespołach tematycznych i proponować miastu konkretne rozwiązania. W posiedzeniach WRK będzie uczestniczyła pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet Aldona Machnowska-Góra.

Działania Warszawskiej Rady Kobiet można śledzić na stronie: facebook.com/warszawskaradakobiet.

Adres mailowy do kontaktu: radakobiet@um.warszawa.pl

UM Warszawa
red.
wawa.info