Nowy plan dla Muranowa uchwalony – co się zmieni?

2025-02-24 13:27:55(ost. akt: 2025-02-24 13:28:53)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Na sesji w czwartek 20 lutego 2025 r. radni m.st. Warszawy uchwalili plan Muranowa – część zachodnia. Obszar tego planu znajduje się na Woli, w kwartale ul. Stawki, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, skweru ks. kard. Wyszyńskiego, ul. Bellottiego, ul. Pawiej i ul. Esperanto.
Podczas II wojny światowej był to prawie w całości teren getta warszawskiego. Po powstaniu w getcie zniszczono całkowicie niemal całą zabudowę Muranowa. Po wojnie odbudowano go budynkami tworząc kompleksowe i spójne założenie architektoniczno-urbanistyczne z szerokimi arteriami komunikacyjnymi jak np. al. Jana Pawła II i al. Solidarności, wąskimi ulicami, urokliwymi dziedzińcami i skwerami. Jednymi z ważniejszych obiektów, które znajdują się na tym terenie są: kościół pw. św. Augustyna, pomnik Ofiar Rzezi Woli, Fabryka Garbarska Telmer i Szwede, Centrum Handlowo-Usługowe „Klif”. Znajdują się tu obiekty i obszary wpisane do rejestru zabytków oraz obiekty i obszary wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków. Obecna zabudowa Nowolipek to połączenie socrealistycznych budynków z lat powojennych oraz nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej i biurowej. Na obszarze pozostało niewiele terenów do zagospodarowania.

Przyjęty na sesji plan chroni obszar Muranowa jako terenu o wykształconej strukturze i o funkcjonalnym założeniu urbanistycznym. Ponadto plan ustala dopuszczalne przekształcenia tego obszaru w zgodzie z zasadami ochrony walorów zabytkowych, kulturowych oraz przyrodniczo-krajobrazowych

– Nowo przyjęty plan dla tej części Muranowa umożliwi prowadzenie zrównoważonej polityki przestrzennej na tym ważnym dla miasta terenie. wymagającym ochrony urbanistycznej. Plan zabezpieczy również wartościowy obszar przed niepożądanymi działaniami i zmianami przestrzennymi. Dlatego dziękuję Radzie m.st. Warszawy za przyjęcie tego dokument – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Projekt inwestycji mieszkaniowej na mocy specustawy

Radni podjęli również uchwałę w sprawie jednego wniosku ze specustawy mieszkaniowej – przy ul. Bieżuńskiej na Targówku. W przypadku tego projektu inwestor przeprowadził dialog w ramach przygotowania inwestycji, zgodnie z Instrukcją Prezydenta m.st. Warszawy.

– Realizacja inwestycji przyniesie też korzyści miastu - powstaną nowa placówka edukacyjna i przestrzenie publiczne oraz poprawi się jakość infrastruktury, wzbogaci się również oferta usług – wyjaśnia Ewa Janczar, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady m.st. Warszawy.

Inwestycja przy ulicy Bieżuńskiej to 3 budynki – dwa mieszkaniowe wielorodzinne oraz jeden usługowy, które są otwarte na tereny planowanych inwestycji towarzyszących – budynku na cele edukacyjne oraz urządzonego terenu wypoczynku oraz rekreacji lub sportu o powierzchni blisko 2937 m2. W ramach inwestycji towarzyszącej inwestor planuje przebudowę i rozbudowę ul. Bieżuńskiej wraz z chodnikami, pasami zieleni urządzonej i niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Ta inwestycja zapoczątkuje proces przekształceń funkcjonalno-przestrzennych tej części Targówka w kierunku wielofunkcyjnej tkanki miejskiej.

Co więcej? Nowe przystąpienia

Na sesji lutowej stołeczni radni podjęli również uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia kilku nowych planów m.in. dla dzielnicy Wilanów, oraz dzielnicy Wola - przystąpienie do mikroplanu dla działu przy ul. Łuckiej 8, gdzie właściciel działki dopuścił się nielegalnego wyburzenia zabytkowej kamienicy.

Aktualnie trwają konsultacje społeczne dla trzech planów miejscowych na etapie wyłożenia do publicznego wglądu. Trwa tez zbieranie wniosków do dwóch planów.

Więcej szczegółów o wszystkich planach i procesach konsultacyjnych znajduje się na stronie architektura.um.warszawa.pl



Źródło: UM Warszawa