Jedyne na Mazowszu Centrum Leczenia Kamicy u dzieci działa w szpitalu w Dziekanowie Leśnym

2025-02-20 13:51:56(ost. akt: 2025-02-20 14:11:29)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Getty Images

Kamica układu moczowego głównie kojarzy się nam z chorobą ludzi w średnim wieku, najczęściej objawiającą się bardzo bolesną kolką. Ale to schorzenie nie patrzy na PESEL. Szacuje się, że ryzykiem rozwoju kamicy układu moczowego zagrożonych jest w Polsce nawet 150 tysięcy dzieci. Jedyny na Mazowszu i nieliczny w kraju ośrodek zajmujący się leczeniem zabiegowym kamicy dziecięcej to działający w ramach szpitala w Dziekanowie Leśnym Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy.
Centrum Leczenia Kamicy (CLK), funkcjonujące w ramach Klinicznego Oddziału Chirurgii Dziecięcej od 2017 roku. Jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce oferującym pacjentom pediatrycznym kompleksowe leczenie kamicy z zastosowaniem małoinwazyjnych zabiegów.

Jak zauważa marszałek Adam Struzik dzięki zespołowi specjalistów oraz wyposażeniu na najwyższym poziomie Centrum znajduje się obecnie w czołówce pod względem referencyjności, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. – W ciągu ostatnich kilku lat w szpitalu w Dziekanowie Leśnym przeprowadzono ponad 1450 procedur leczenia zabiegowego kamicy. Placówka, jako jedyna w Polsce posiada rozwiązanie robotyczne, które ułatwia wykonanie zabiegów, zwiększa bezpieczeństwo, a także minimalizuje ewentualne powikłania. Na jego zakup przeznaczyliśmy 1,5 mln zł.

– Ideą, która mi przyświecała było to, aby stworzyć ośrodek, który będzie leczył dzieci z kamicą na poziomie światowym, a jednocześnie, aby pacjent miał możliwość wykonania wszystkich dostępnych na całym świecie rodzajów zabiegów – mówi dr hab. n. med. Beata Jurkiewicz, prof. CMKP, Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Urologii Dziecięcej CMKP i Kierownik Pionu Zabiegowego Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym (placówka samorządu województwa). – W naszym ośrodku to się udało. Obecnie Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy znajduje się w czołówce pod względem referencyjności, nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie.

Jedyny w tej części Europy
Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą: ureterolitotrypsja (URSL), wsteczna chirurgia nerkowa (RIRS), nerolitotrypsja przezskórna (PCNL) czy litotrypsja pozaustrojowa (ESWL). Ten ostatni zabieg jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy nerkowej. Kliniczny Oddział Chirurgii – Centrum Leczenia Kamicy, jako jedyny w Polsce, posiada Avicenna Roboflex, czyli pierwsze na świecie rozwiązanie robotyczne służące do nawigacji wewnątrznerkowej, wykorzystywanej do zabiegowego leczenia kamicy. Jego zakup był możliwy dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Wykorzystanie nowoczesnej technologii zwiększa precyzję operowania ureterorenoskopem giętkim wprowadzonym do nerki przez moczowód. Operator kontroluje pracę za pomocą konsoli, a urządzenie koryguje niepożądane ruchy, jak na przykład drgnięcia ręki. – Umożliwia nam nie tylko lepsze manewrowanie uretyrorenoskopem w nerce, daje większe bezpieczeństwo zabiegu oraz – co najważniejsze – pozwala zmniejszyć o połowę dawkę promieniowania rentgenowskiego wykorzystywanego podczas tej procedury – wyjaśnia prof. Beata Jurkiewicz.

Czym jest kamica
To choroba cywilizacyjna charakteryzująca się dynamicznym wzrostem zachorowań, zakwalifikowana do grupy schorzeń przewlekłych z dużą skłonnością do nawrotów. Nie oszczędza nawet wcześniaków w inkubatorach. Pojawia się, kiedy dochodzi do zaburzeń wodno-elektrolitowych. U niemowląt i małych dzieci jest ona najczęściej wynikiem wrodzonych nieprawidłowości metabolicznych. Natomiast u dzieci starszych, w okresie dorastania i dojrzewania, powstawanie złogów w układzie moczowym jest wynikiem m.in. zmiany nawyków żywieniowych (wysokoprzetworzone jedzenie, zwiększone spożycie sodu i cukrów prostych, niskie spożycie wody) czy obniżenia aktywności fizycznej.

Jak rozpoznać?
Obecnie, dzięki znacznie lepszej profilaktyce, o wiele szerszemu dostępowi do lekarzy pediatrów i nefrologów dziecięcych, choroba jest diagnozowana dużo wcześniej. – Kamica nerkowa daje niecharakterystyczne dolegliwości: dziecko jest apatyczne, coś go boli, ale samo nie potrafi powiedzieć gdzie – najczęściej jest to ból brzucha, malutkie dzieci słabo przybierają na wadze. Klasycznym objawem jest kolka nerkowa, czyli objaw wywołany przemieszczaniem się złogu drogami moczowymi. Jednak są to bardzo duże dolegliwości bólowe, połączone z wymiotami, silnym uczuciem parcia na pęcherz, więc trudno je przegapić. Sygnałem ostrzegawczym są też nawracające zakażenia układu moczowego – wymienia prof. Jurkiewicz.

Spośród pacjentów z postawioną już diagnozą, co piąty będzie wymagał leczenia zabiegowego. W ciągu pierwszych 5 lat nawroty wystąpią u 50%, a w ciągu 10 lat – u 80-90% chorych, u których konieczne będzie ponowne postępowanie zabiegowe.

Cały artykuł dostępny jest w najnowszym numerze miesięcznika Mazowsze. serce Polski oraz na stronie mazovia.pl.