Mazowsze z nową inwestycją! Microsoft zbuduje centrum danych za miliardy

2025-02-18 09:10:31(ost. akt: 2025-02-18 09:13:04)

Autor zdjęcia: PAP

Microsoft potwierdził inwestycję w wysokości 2,8 mld zł w centrum chmurowe na Mazowszu - poinformował w poniedziałek premier Donald Tusk po spotkaniu z wiceprezesem Microsoftu Bradem Smithem. Zapowiedział, że w marcu br. przedstawiciele rządu będą spotykać się polskimi przedstawicielami sektora IT.
Premier Donald Tusk oraz prezydent, wiceprezes Microsoftu Brad Smith ogłosili podczas konferencji prasowej inwestycję firmy w kwocie 2,8 mld zł (700 mln dolarów) w chmurowe centrum danych na Mazowszu.

Jak mówił szef rządu, będzie to inwestycja "w naszą przyszłość, nasze bezpieczeństwo, w naszych młodych, w nasze startupy, w naszych uczonych". Przypomniał, że Microsoft w 2020 roku zainwestował 1 mld dolarów tworząc tzw. region chmury w Polsce. Prace w tym zakresie zostały zakończone w 2023 r. Zapowiedziane w poniedziałek inwestycje - jak tłumaczył - to druga faza, która ma zwiększyć moc obliczeniową w Polsce i w tej części Europy.

Brad Smith wskazał, że moc ta ma być wykorzystywana przede wszystkim do zwiększania cyberbezpieczeństwa we współpracy z polskimi siłami zbrojnymi, poprzez budowanie kompetencji w zakresie sztucznej inteligencji.

"Ta inwestycja Microsoftu świadczy o naszym ogromnym zaufaniu do Polaków, polskiej gospodarki, do polskiego rządu i jego kierownictwa" - podkreślił Smith i dodał, że dobrze ocenia ostatnie trzy dekady, czyli okres, od kiedy firma otworzyła swój oddział w kraju. "Polska zawsze wspierała Microsoft. Microsoft zawsze będzie wspierał Polskę" - zaznaczył.

Donald Tusk zapowiedział, że w marcu br. zarówno on jak i przedstawiciele rządu mają spotykać się przedstawicielami polskiego sektora IT: firmami, startupami, technikami oraz ekspertami. Jak dodał, spotkania mają odbywać się w siedzibie KPRM, a ich efekty będą komunikowane na konferencjach prasowych.

"Luty był takim miesiącem spotkań z naszymi największymi partnerami, głównie amerykańskimi. I to dzisiejsze spotkanie z Microsoft było taką puentą" - wskazał premier.

Wiceprezes Microsoft Corporation Brad Smith jest odpowiedzialny za kierowanie pracą firmy i reprezentowanie jej w kwestiach związanych ze stykiem technologii i społeczeństwa, w tym sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, prywatności, zrównoważonego rozwoju środowiska, praw człowieka, bezpieczeństwa cyfrowego, imigracji, filantropii oraz produktów i działalności dla klientów non-profit. Kieruje zespołem około 2000 profesjonalistów ds. biznesu, prawa i spraw korporacyjnych zlokalizowanych w 54 krajach i działających w ponad 120 krajach.

Premier Donald Tusk spotkał się z wiceprezesem Microsoftu w czerwcu ub.r. Wówczas głównym tematem rozmowy było bezpieczeństwo, w tym to cybernetyczne. Szef polskiego rządu oraz Smith omówili także rolę firmy Microsoft we wspieraniu rozwoju Polskiej Doliny AI.

Jak podawała wówczas KPRM, Microsoft od 1992 roku ma swój oddział w naszym kraju. Firma jest jednym ze światowych dostawców usług chmurowych, rozwiązań big data oraz sztucznej inteligencji. Częścią inwestycji w Polsce są programy podnoszenia kwalifikacji zarówno informatyków, jak i nauczycieli, studentów oraz zwykłych obywateli.

Spotkanie Tuska z wiceprezesem firmy Microsoft jest kolejnym w ciągu ostatnich dni, jakie odbywa z szefostwem globalnych firm informatycznych. W czwartek spotkał się z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem.

Microsoft oferuje m.in. systemy operacyjne (Windows), usługi chmurowe (platforma Azure), narzędzia do pracy (Microsoft 365, Teams), usługi AI (Azure AI, Copilot), rozwiązania biznesowe (Dynamics 365), platformy dla programistów (Visual Studio, GitHub), usługi gamingowe (Xbox, Game Pass) oraz technologie z zakresu cyberbezpieczeństwa i zarządzania IT (Microsoft Defender, Entra ID, Intune).

W 2019 r. Microsoft uruchomił w Warszawie ówcześnie pierwsze w Europie Centralnej i 46. na świecie Microsoft Technology Center, pozwalające polskim klientom korzystać z laboratorium kompetencji i wiedzy technologicznej Microsoft oraz partnerów firmy.

W 2020 roku Microsoft zapowiedział inwestycję o wartości miliarda dolarów w Polską Dolinę Cyfrową, czyli projekt, który ma na celu wspomaganie transformacji cyfrowej w Polsce. Skupia się on na rozwoju lokalnej infrastruktury chmurowej, szkoleniach cyfrowych oraz wsparciu dla firm i instytucji publicznych w adaptacji technologii chmurowych. W projekcie uczestniczą m.in. Grupa PGE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Żabka Polska.

W ramach projektu Polska Dolina Cyfrowa pod koniec kwietnia 2023 r. Microsoft uruchomił hub Azure Poland Central, czyli pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze, składające się w trzech niezależnych lokalizacjach w okolicach Warszawy.


red./PAP