Nowy parking podziemny w centrum Warszawy – wygoda, ale za jaką cenę?

2025-02-10 09:46:34(ost. akt: 2025-02-10 09:50:49)

Autor zdjęcia: Sven Mieke on Unsplash

Warszawa nie przestaje zaskakiwać wielkimi inwestycjami. Tym razem kierowcy mogą liczyć na nowoczesny parking podziemny pod Placem Powstańców Warszawy. Choć sama inwestycja wydaje się spełnieniem marzeń zmotoryzowanych mieszkańców stolicy, wysokość opłat za korzystanie z tego luksusu budzi mieszane uczucia.
Parking Podziemny – największa inwestycja tego roku

Czteropoziomowy parking podziemny w ścisłym centrum Warszawy pomieści 420 samochodów. To bez wątpienia jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych ostatnich lat, realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Operatorem obiektu jest firma Immo Park Warszawa Sp. z o.o., która przez 36 lat będzie zarządzać parkingiem, zanim inwestycja przejdzie we władanie miasta w 2061 roku.

Na powierzchni parkingu pojawi się nowa przestrzeń zielona – 49 drzew, ławki, stojaki na rowery. Projekt wpisuje się w miejski program Nowe Centrum Warszawy, który zakłada przekształcenie śródmieścia w bardziej przyjazne mieszkańcom miejsce.

Ile zapłacimy za parkowanie?

Opłaty za korzystanie z parkingu podziemnego są znacznie wyższe niż w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Cennik przedstawia się następująco:

Postój godzinny (pon.-ndz.) – 7,50 zł
Postój 10h (między 8 a 19) – 65 zł
24-godzinny pass – 90 zł
Miesięczny karnet – 950 zł
Miesięczny karnet (tylko godz. 19-8) – 650 zł
Miesięczny karnet dla mieszkańców – 800 zł
Miesięczny karnet dla mieszkańców (tylko godz. 19-8) – 550 zł

Preferencyjne stawki dla okolicznych mieszkańców miały przekonać ich do korzystania z nowego obiektu, jednak wielu uważa, że ceny są znacznie wygórowane. Dla porównania, w Strefie Płatnego Parkowania miesięczny abonament rejonowy kosztuje 30 zł, a roczny abonament obszarowy 600 zł.

Różnica w cenach jest ogromna. Za całoroczny karnet na nowym parkingu podziemnym mieszkańcy zapłacą blisko 10 tysięcy złotych, co znacznie przewyższa koszty parkowania w SPPN. Dodatkowo strefa płatnego parkowania obowiązuje tylko od poniedziałku do piątku, a w weekendy parkowanie jest darmowe.

Wydatki Warszawy – czy to naprawdę konieczne?

Jeśli ktoś czeka na spadek cen parkingów czy mieszkań, może się srodze rozczarować. Koszty życia w Warszawie – zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców – stale rosną. Choć inwestowanie w nieruchomości czy dostęp do wygodnej infrastruktury jest znaczącym wydatkiem, może się okazać, że to jedyna droga, by nadążyć za zmieniającym się miastem i nowymi potrzebami mieszkańców.

Nowy parking ruszy na przełomie lutego i marca 2025 roku.


Źródło: warszawa.eska.pl