Podróże Kapuścińskiego, chłopięce zabawki i Indianie - w planach wystawowych "Malczewskiego" na 2025 rok

2025-02-10 06:34:07(ost. akt: 2025-02-10 06:34:20)

Autor zdjęcia: wikipedia

Trzy duże wystawy zapowiedziało na 2025 r. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Pierwsza to ekspozycja zainspirowana "Podróżami z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego. Druga to prezentacja starych zabawek chłopięcych. Trzecia będzie opowiadać o sztuce i archeologii kultur indiańskich.
Wernisaż ekspozycji "Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego" odbędzie się 28 lutego. "Wystawa ta stanowi dla nas duże wyzwanie. +Podróże z Herodotem+ to opowieść dwutorowa. My skupimy się wyłącznie na wrażeniach Ryszarda Kapuścińskiego, natomiast Herodota przedstawimy jako postać historyczną" – zapowiedziała z-ca dyr. radomskiego Muzeum Ilona Pulnar-Duszyk.

Na ekspozycji znajdą się eksponaty prezentujące kulturę materialną państw Azji i Afryki, tj. Chiny, Indie, Egipt, Sudan, Etiopia, Iran i Algieria. Wystawa ma być przede wszystkim autorską wizją jej kuratorek, ukazującą świat widziany oczami Ryszarda Kapuścińskiego w latach 60. i 70. XX w.

"To nasza wersja tego, co mógł podczas swoich podroży zobaczyć Kapuściński, a opieramy się na jego cytacie, który brzmi: +Ludzie zapamiętują to co chcą zapamiętać, a nie to co działo się w rzeczywistości. Każdy bowiem barwi ją po swojemu, każdy w swoim tyglu czyni z niej własną miksturę" – powiedziała Pulnar-Duszyk.

Kolejna ekspozycja, której otwarcie zaplanowano na grudzień to "Chłopięce zabawki ze zbiorów Rodziny Sosenko". "Zaprezentowane na niej zostanie szerokie spektrum tożsamości kulturowej i materialnej chłopców z perspektywy historii" – powiedziała z-ca dyr. Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Zwiedzający zobaczą eksponaty z rodziny znanych kolekcjonerów zabawek – rodziny Sosenków. Będą to m.in. samochody, kolejki, żołnierzyki czy przedmioty do majsterkowania. "Niektóre z nich pochodzą z XIX w., inne z połowy XX. w. Można więc będzie nie tylko powspominać, ale zobaczyć czym bawili się nasi dziadkowie" – powiedziała Pulnar-Duszyk.

Z kolei od września w "Malczewski" zaproponuje wystawę "Sztuka i archeologia kultur indiańskich. Polskie badania archeologiczne w Kolorado". Będzie to prezentacja efektów ponad dekady badań archeologicznych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w kanionach Kolorado w USA.

W planach na jesień jest także wystawa "Talent, Pasja, Intuicja II" – to kolejna, zorganizowana po 20 latach, ekspozycja prezentująca sztukę nieprofesjonalną.

PAP/red.
wawa.info