Planuje się zamknięcie kilku szkół w woj. mazowieckim – które placówki są zagrożone?
2025-02-06 13:42:16(ost. akt: 2025-02-06 13:46:14)
Do końca stycznia 2025 roku do Kuratorium Oświaty w Warszawie wpłynęło siedem wniosków dotyczących likwidacji szkół oraz placówek edukacyjnych na terenie województwa mazowieckiego. Część z nich już rozpatrzono, a pozostałe nadal są w trakcie procedowania. Które szkoły mogą zostać zamknięte i jak przebiega proces likwidacji?
Które placówki mogą zostać zlikwidowane?
Dyrektor biura kuratora, Andrzej Kulmatycki, przekazał do mediów, że do tej pory złożono siedem wniosków o likwidację szkół i przedszkoli z końcem roku szkolnego 2024/2025. Dotyczą one następujących placówek:
Punktu Przedszkolnego w Pogorzeli, funkcjonującego w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi (ul. Leśna 2, Celestynów);
Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Sołtykowie (ul. A. Mickiewicza 2, Skaryszew);
Szkoły Podstawowej w Bartodziejach (Bartodzieje 15, Jastrzębia);
Szkoły Podstawowej w Mąkosach Starych (Mąkosy Stare 80, Jastrzębia);
Przedszkola Miejskiego nr 5 w Markach (ul. Wczasowa 5, Marki);
CXLVII Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych (ul. Komorska 17/23, Warszawa);
Branżowej Szkoły I stopnia w Zespole Szkół im. Integracji Europejskiej w Nowym Mieście (ul. Ciechanowska 15, Nowe Miasto).
W przypadku pierwszej i drugiej placówki kuratorium wydało pozytywną opinię, ponieważ w roku szkolnym nie było tam żadnych uczniów. Decyzje dotyczące czterech kolejnych szkół są jeszcze w trakcie rozpatrywania. Natomiast organ prowadzący ostatniej placówki ostatecznie zrezygnował z jej likwidacji.
Jak przebiega procedura likwidacji szkoły?
Proces likwidacji placówek oświatowych reguluje Prawo oświatowe. Zgodnie z art. 89, zamknięcie szkoły publicznej może nastąpić na koniec roku szkolnego, o ile organ prowadzący zapewni uczniom możliwość kontynuowania nauki w innej placówce o tym samym profilu lub kształcącej w podobnym zawodzie. Właściwe organy muszą poinformować o planowanej likwidacji co najmniej sześć miesięcy przed jej realizacją – rodziców uczniów, pełnoletnich uczniów, kuratora oświaty oraz odpowiednie władze samorządowe.
Dodatkowo, w przypadku placówek prowadzonych przez samorząd, konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty. Jeśli chodzi o szkoły artystyczne, wymagana jest również zgoda ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast prywatne placówki edukacyjne potrzebują zgody organu, który pierwotnie zezwolił na ich otwarcie.
Warto podkreślić, że decyzja o likwidacji szkoły nie zawsze oznacza całkowite zaprzestanie działalności edukacyjnej. Czasami zamknięcie może być częściowe i wiązać się z reorganizacją placówki, jej podziałem lub przekształceniem w inną formę edukacyjną.
Źródło: warszawa.eska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)