Warszawskie premiery teatralne w lutym
2025-02-05 07:34:43(ost. akt: 2025-02-05 03:36:49)
Warszawskie teatry zapraszają na swoje najnowsze produkcje. W lutym spektakle dla dzieci, musical i nowe adaptacje dzieł literackich przygotowały m.in. teatry: Dramatyczny, Studio, Współczesny. Będzie w czym wybierać, bo samych premier zaplanowano aż 10.
Baśniowy teatr
Zimowe ferie warto rozpocząć od obejrzenia spektaklu „Trzy piórka”. Jest to baśń braci Grimm przeniesiona na deski teatralne przez Zuzannę Bojdę. W interpretacji autorki Głuptasek, który z początku nosi cechy antybohatera, wyruszając w drogę staje się superbohaterem, przy czym jego supermoce będą… bardzo zwyczajne. Premiera w Teatrze Lalek Guliwer już 8 lutego.
Literatura na scenie
Literatura na scenie
Najnowsza premiera Teatru Dramatycznego to spektakl na podstawie książki Elizy Kąckiej. „Wczoraj byłaś zła na zielono” to opowieść o stawaniu się matką dziecka w spektrum autyzmu, historia o miłości, odwadze i odmienności. Spektakl reżyseruje Anna Augustynowicz. Premierowe przedstawienie już w najbliższy piątek, 7 lutego.
Kolejnym lutowym „literackim” spektaklem będzie „Wiśniowy sad”. Ostatnią sztukę Antona Czechowa reżyser Paweł Łysak odziera z rosyjskości. „Wiśniowy sad” jest rozrachunkiem z obojętnością i brakiem empatii. Premiera w Teatrze Powszechnym 8 lutego. W głównych rolach m.in. Aleksandra Konieczna i Ewa Skibińska.
Gdy unieruchomionej ekspedycji polarnej grozi widmo powolnej zagłady, jej załoga dla zabicia nudy i niepokoju wystawia na pokładzie „Burze” Williama Szekspira. „Ekspedycja: Burza” to spektakl łączący tekst Szekspira z fragmentami dzienników z ekspedycji polarnych. Życie załogi splata się w nim z losami bohaterów, a przestrzeń polarna zlewa się z przestrzenią sceny. Premierę w Teatrze Studio będzie można zobaczyć 22 lutego.
Koniec miesiąca przyniesie nową adaptację powieści Witolda Gombrowicza. W „Ferdydurke” w reżyserii Mariusza Malca wystąpią m.in. Lidia Sadowa, Maria Seweryn, Sławomir Pacek, Sebastian Perdek, Otar Saralidze czy Krzysztof Szczepaniak. Spektakl jest uniwersalnym traktatem o poszukiwaniu własnej tożsamości, dramatem człowieka wiecznie dojrzewającego i thrillerem obyczajowym. Premiera w OCH-Teatrze – 28 lutego.
Laboratorium i epidemia
„Badania genetyczne są tak zaawansowane, że na podstawie indywidualnego DNA każdy ma przyznany rating – ocenę, która przekłada się na jego status społeczny, możliwości otrzymania lepszej pracy czy znalezienia partnera życiowego. Głównym kryterium oceny jednostek staje się nie pochodzenie etniczne czy klasowe, a specyficzny koktajl genów…” – taką wizję przyszłości kreuje Ella Road, autorka sztuki na podstawie której w Teatrze Współczesnym powstaje spektakl „Laborantka”. Premiera odbędzie się 12 lutego, a na scenie zobaczymy m.in. Monikę Pikułę, Elżbietę Zajko, Leona Charewicza czy Filipa Kowalczyka.
Najnowszy spektakl Jacka Mikołajczyka „Na prochach” opowiada historię, która zmieniła współczesną Amerykę w kraj na prochach. Autorski musical w reżyserii Roberta Talarczyka podejmuje temat uzależnień od leków i narkotyków w Stanach Zjednoczonych. To opowieść o epidemii opioidowej, która zabiła już pół miliona Amerykanów, o wielkiej chciwości pewnej firmy farmaceutycznej i o bezkarności. Premiera w Teatrze Syrena – 22 lutego.
Muzycznie i choreograficznie
„Para nasycona” to nowy autorski wieczór Mariana Opani. Pełen wzruszeń, humoru i refleksji spektakl wypełniony będzie piosenkami autorstwa Jana Wołka (z muzyką m.in. Jerzego Satanowskiego). Spektakl opowiadać będzie o samym życiu, jego różnych odcieniach i tonach. Premiera w Teatrze Ateneum – 7 lutego.
„Laguna” w reżyserii i choreografii Pawła Sakowicza to spektakl, którego bohaterowie „przybywają do Laguna Spa, gdzie leżaki przypominają narzędzia tortur, stalowa wyspa kuchenna może okazać się stołem ofiarnym, a błoto, które w sanatoriach leczy, za to w kinie zabija, jest jak zły omen.” W obsadzie spektaklu pojawią się: Dobromir Dymecki, Mateusz Górski, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak i Agnieszka Żulewska. Premiera w TR Warszawa odbędzie się już 7 lutego.
Źródło: UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez