Mafia śmieciowa na Mazowszu – zatrzymania i milionowe zabezpieczenia
2025-02-04 08:15:15(ost. akt: 2025-02-04 03:46:03)
Mazowiecka policja prowadzi jedno z największych w Polsce śledztw dotyczących działalności tzw. mafii śmieciowej. W proceder nielegalnego obrotu odpadami zamieszanych było co najmniej 700 firm zajmujących się gospodarowaniem śmieciami. Postępowanie trwa, a liczba zatrzymań wciąż rośnie.
Policyjne nagrania pokazują szokującą skalę problemu – ciężarówki z odpadami wprost wysypują ich zawartość na ziemię. Funkcjonariusze, którzy od czterech lat badają sprawę, mieli do czynienia z szeroką gamą nielegalnie składowanych odpadów: od materiałów budowlanych i tworzyw sztucznych, po farby, lakiery i toksyczne rozpuszczalniki. Szczególnie niebezpieczne są odpady chemiczne, które mogą prowadzić do skażenia środowiska, stanowiąc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Odpady lądowały w nielegalnych miejscach
Odpady lądowały w nielegalnych miejscach
Jak wyjaśniła podinspektor Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, odpady, które powinny zostać poddane utylizacji, były porzucane w miejscach kompletnie do tego nieprzeznaczonych. Śmieci trafiały do nieczynnych wyrobisk i starych żwirowni, zamiast do legalnych zakładów przetwarzania.
Kolejne zatrzymania i nowe zarzuty
Kolejne zatrzymania i nowe zarzuty
Śledztwo obejmuje obecnie aż 700 podmiotów związanych z nielegalnym gospodarowaniem odpadami. Policja nieustannie dokonuje kolejnych zatrzymań. Jak poinformował sierżant Piotr Pokorski, funkcjonariusze z Mazowsza zatrzymali dwóch mężczyzn z województw mazowieckiego i podlaskiego, którzy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem odpadami. Sąd nałożył na nich dozór policyjny.
Dotychczas w ręce służb wpadło ponad 40 osób związanych z mafią śmieciową. Większość z nich trafiła do aresztu. – Aż 28 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec innych zastosowano środki wolnościowe, takie jak dozory policyjne i poręczenia majątkowe. Łączna kwota zabezpieczonych kaucji przekroczyła już 4 miliony złotych – dodała podinspektor Kucharska.
Surowe konsekwencje i milionowe zabezpieczenia
Osoby zamieszane w proceder nie tylko mogą trafić do więzienia – grozi im nawet 10 lat pozbawienia wolności – ale także stracić majątki. Prokuratura Regionalna w Łodzi, która nadzoruje postępowanie, zabezpieczyła mienie należące do podejrzanych. Łącznie sprawa obejmuje aż 10 tysięcy przestępstw związanych z nielegalnym gospodarowaniem odpadami.
Śledztwo wciąż trwa, a skala procederu okazuje się być jeszcze większa, niż pierwotnie zakładano. Policja i prokuratura zapowiadają dalsze działania mające na celu rozbicie mafii śmieciowej oraz pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich zamieszanych w ten proceder.
Źródło: warszawa.tvp.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez