Zielona metamorfoza Warszawy – ulice Złota i Zgoda zmieniają swoje oblicze

2025-02-01 09:32:11(ost. akt: 2025-02-01 09:35:49)

Autor zdjęcia: Cezary Waś/UM Warszawa

Warszawa przechodzi kolejną wielką transformację! Ulice Złota i Zgoda, dotąd pełne betonu i samochodów, zmieniają się w zielone przestrzenie przyjazne mieszkańcom i spacerowiczom. W ramach projektu Nowego Centrum Warszawy powstaną nowe alejki, place miejskie, liczne nasadzenia drzew i krzewów, a także fontanny i miejsca do odpoczynku.
Od betonu do zieleni

Do tej pory rejon ulic Złotej i Zgoda pełnił głównie funkcję komunikacyjną i parkingową. W związku z planowaną modernizacją ta część miasta zostanie dostosowana do współczesnych standardów urbanistycznych. Projekt opracowany przez biuro RS Architektura Krajobrazu zakłada szereg zmian, które poprawią komfort mieszkańców i odwiedzających.

Najważniejsze elementy przebudowy to:

- likwidacja tunelu drogowego pod ulicą Marszałkowską i zastąpienie go podziemnym zbiornikiem retencyjnym na deszczówkę,
- budowa nowego przejścia dla pieszych w osi ulicy Złotej,
- stworzenie woonerfów, czyli przestrzeni, w której priorytet mają piesi i rowerzyści,
- przekształcenie istniejących parkingów w tereny zielone,
- posadzenie 167 drzew o wysokości nawet do dziewięciu metrów, a także krzewów, trawników i roślinności kwitnącej,
- stworzenie nowego placu przed Domem pod Orłami, który stanie się otwartą przestrzenią miejską,
- powstanie skweru z placem zabaw, siłownią plenerową i miejscami do odpoczynku przy ulicy Zgoda,
- przekształcenie parkingu przed Filharmonią Narodową w ogólnodostępny skwer i ogród muzyczny.

Dzięki tym zmianom obszar, który dotąd pełnił głównie funkcję transportową, stanie się miejscem spotkań, relaksu i rekreacji.

Stan prac i harmonogram realizacji

Prace rozpoczęły się w sierpniu 2024 roku, a zakończenie planowane jest na drugą połowę 2026 roku. Obecnie zaawansowanie budowy wynosi około jedenaście procent. Prowadzone są roboty związane z budową podziemnego zbiornika retencyjnego, który powstaje w miejscu zlikwidowanego tunelu. Gotowa jest już pierwsza infrastruktura techniczna pod przyszłe fontanny.

Podczas prac archeologicznych przy ulicy Sienkiewicza odkryto fragmenty XVIII-wiecznego Szpitala Dzieciątka Jezus. Znalezisko poddawane jest szczegółowym badaniom, które pozwolą lepiej poznać historię tego rejonu miasta.

Zmiany w organizacji ruchu

Przebudowa wiąże się z ograniczeniem dostępności dla ruchu samochodowego. Zredukowana zostanie liczba miejsc parkingowych, a wjazd do tej części miasta będzie możliwy jedynie dla mieszkańców, służb miejskich, osób z niepełnosprawnościami oraz dostawców. Dla okolicznych mieszkańców przewidziano możliwość parkowania w nowo budowanym parkingu podziemnym pod placem Powstańców Warszawy.

Nowa organizacja ruchu wprowadzi także strefę zamieszkania oraz strefę Tempo 30, co ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Automatycznie wysuwane słupki ograniczą dostęp do obszaru osobom nieuprawnionym.

Warszawa stawia na zieloną przestrzeń

Projekt modernizacji obejmuje obszar o powierzchni 2,5 hektara, co oznacza, że jest on dziesięć razy większy od niedawno przebudowanego placu Pięciu Rogów. Planowane zmiany mają nie tylko poprawić estetykę tej części miasta, ale także stworzyć bardziej funkcjonalne i dostępne przestrzenie publiczne.

Warszawa konsekwentnie zmienia swoje oblicze, wprowadzając więcej zieleni i poprawiając jakość życia mieszkańców. Ulice Złota i Zgoda mają stać się nowym przykładem, jak można przekształcić przestrzeń miejską w miejsce bardziej przyjazne ludziom.


źródło: muratorplus