Pomór drobiu i pryszczyca na terenie Mazowsza. Jak wygląda sytuacja?
2025-01-22 06:37:14(ost. akt: 2025-01-22 06:38:07)
Pozytywne informacje płyną z posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po stwierdzeniu kilku ognisk rzekomego pomoru drobiu na terenie Mazowsza, służby podjęły szybkie działania, które pozwoliły opanować rozprzestrzenianie się choroby. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii i powiatowi lekarze weterynarii pozostają jednak w pełnej gotowości i monitorują sytuację. Podczas spotkania wojewoda mazowiecki otrzymał także raport na temat pryszczycy, której ognisko wykryto 10 stycznia w Niemczech.
Rzekomy pomór drobiu
Przypomnijmy, że pierwsze przypadki rzekomego pomoru drobiu zostały stwierdzone 14 grudnia 2024 r. w Siedlcach. Potem pojawiły się w innych miejscowościach. Po wykryciu tych ognisk lekarze weterynarii w krótkim czasie zutylizowali ptactwo. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby zastosowano środki prewencyjne.
Jak zaznaczają służby weterynaryjne sytuacja jest opanowana, ale lekarze weterynarii cały czas prowadzą monitoring. Powodem są utrzymujące się warunki pogodowe, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się choroby. Dlatego w zależności od rozwoju sytuacji będą wnioskować do wojewody mazowieckiego o podejmowanie szybkich decyzji.
Ponadto wojewoda mazowiecki oraz wojewódzki i powiatowe inspektoraty weterynarii apelują do hodowców, aby stosowali się do zasad bioasekuracji i szczepili ptactwo.
Pryszczyca
W Niemczech, ok. 70 km od granicy z Polską, wykryto ognisko pryszczycy, choroby wirusowej atakującej zwierzęta parzystokopytne domowe. Zarówno służby niemieckie jak i polskie pracują, aby ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania się wirusa pryszczycy. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski otrzymał raport w tej sprawie i zaapelował do służb o ścisłą współpracę.
Służby weterynaryjne wraz z innymi służbami kontrolują transporty zwierząt wjeżdżające z terytorium Niemiec z obszarów nieobjętych ograniczeniami oraz z innych państw członkowskich, jeśli trasa przejazdu przebiega przez Niemcy, do Polski.
Służby weterynaryjne wraz z innymi służbami kontrolują transporty zwierząt wjeżdżające z terytorium Niemiec z obszarów nieobjętych ograniczeniami oraz z innych państw członkowskich, jeśli trasa przejazdu przebiega przez Niemcy, do Polski.
Apelują także o przestrzeganie zasad bioasekuracji przez podmioty związane ze zwierzętami parzystokopytnymi, a w przypadku przewoźników zwierząt o konieczności dezynfekcji środków transportu. Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi? Jak podkreśla Główny Inspektor Sanitarny, ludzie mogą ulec zakażeniu, ale zachorowania u ludzi występują sporadycznie, a ich przebieg jest łagodny.
Należy stosować środki dezynfekcyjne, środki o pH kwaśnym poniżej 6 (np. roztwór kwasu octowego) lub zasadowym powyżej 9 (np. roztwór węglanu sodu). Ale wirus nie jest wrażliwy na rozpuszczalniki organiczne (np. alkohol!).
gov.pl
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
red.
wawa.info
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
red.
wawa.info
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez