Jubileusz Guliwera – nowa widownia na urodziny

2025-01-17 11:29:51(ost. akt: 2025-01-17 11:33:48)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Dzięki wsparciu m.st. Warszawy Teatr Lalek Guliwer zmodernizował widownię. W ten sposób, w nowej odsłonie, może świętować jubileusz 80-lecia istnienia. Scena przy ul. Różanej rozpoczyna rok od wielkiej karnawałowej wyprzedaży kostiumów teatralnych.
Pod koniec ubiegłego roku Teatr zakończył modernizację widowni Dużej Sceny, która poprawi komfort publiczności. Prace obejmowały m.in: wymianę foteli i wykładziny, cyklinowanie podłogi, malowanie. To pierwszy etap modernizacji teatru.

W najbliższym czasie planowany jest także remont szatni i foyer. Zmiany wspiera finansowo m.st. Warszawa. W 2024 roku z Programu Rozwoju Kultury na realizację mniejszych inwestycji w instytucjach, stolica przeznaczyła ponad 20 mln złotych.

Karnawałowe szaleństwo kostiumowe

W weekend 17-19 stycznia Guliwer zaprasza na karnawałową wyprzedaż kostiumów teatralnych. To nie lada gratka dla wszystkich fanów i fanek teatru, ale też miłośników i miłośniczek karnawałowych przebieranek. Podczas wyprzedaży będzie można kupić prawdziwe perełki – wprost z teatralnych magazynów. Będą więc kostiumy, które zagrały w doskonale znanych publiczności spektaklach – takich, jak: „Byczek Fernando”, „Ach, jak cudowna jest Panama”, „Słowik” czy „Aksamitny Królik”.

Karnawałowa wyprzedaż kostiumów to niezwykła okazja, żeby zabrać kawałek teatru do domu. Wśród kostiumów, które szukają nowych właścicieli i właścicielek na pewno znajdziemy stroje wielu postaci z bajek, ale też te bardziej tradycyjne kreacje.

Teatr z historią

Teatr Lalek Guliwer w tym roku obchodzi 80. urodziny. Instytucję założyła – w październiku 1945 roku – grupa entuzjastów sztuki lalkowej pod wodzą absolwentki warszawskiej ASP Ireny Sowickiej. Pierwszą siedzibą zespołu była sala Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 8. Tam też, w kwietniu 1946 roku odbyła się pierwsza premiera – „Szewczyk Dratewka” wg Marii Kownackiej w reżyserii Ireny Sowickiej. W grudniu 1947 roku, po premierze sztuki „Guliwer w krainie liliputów”, założycielka nadała Teatrowi znaną do dziś nazwę Guliwer. W roku 1952 Teatr został upaństwowiony.

Przez długie lata, bo do roku 1970, Guliwer nie miał własnej siedziby. Dopiero w 1970, po trzech latach przebudowy, na stałe zadomowił się przy ul. Różanej 16, na warszawskim Mokotowie. I to pod tym adresem od lat zaprasza na spektakle przede wszystkim młodych widzów, choć wiele teatralnych propozycji przeznaczonych jest dla różnych grup wiekowych. Mokotowska scena prowadzi także spotkania z publicznością, spacery i działania edukacyjne.


Źródło: UM Warszawa