Mazowsze ma nowe linie autobusowe

2025-01-15 06:56:27(ost. akt: 2025-01-15 06:59:04)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Samorząd województwa walczy z wykluczeniem komunikacyjnym i uruchamia autobusowy transport pasażerski. W ramach pilotażowego programu w subregionach radomskim, ciechanowskim i siedlecko-ostrołęckim działa już 10 linii autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy mogą dotrzeć m.in. do stacji kolejowych.
Wykluczenie komunikacyjne to wciąż nierozwiązany problem całego kraju. Borykają się z nim szczególnie mieszkańcy wsi i małych miejscowości, a także osoby starsze. Białe plamy komunikacyjne chce wypełnić samorząd Mazowsza, tworząc linie dowozowe do linii kolejowych. W ramach pilotażowego programu uruchomił 10 linii autobusowych w trzech częściach regionu, które umożliwią dogodną, skomunikowaną przesiadkę z autobusu do pociągu. Na ten cel przeznaczył 4,5 mln zł.

– Likwidacja PKS-ów i brak systemowego rozwiązania pogłębia wykluczenie komunikacyjne w całej Polsce. Nie każdy ma samochód, w wielu miejscowościach nie ma transportu publicznego lub częstotliwość kursów jest bardzo mała. A to oznacza, że wiele osób nie może dotrzeć do pracy, lekarza, sklepu czy urzędu. Zależy nam, aby temu przeciwdziałać, dlatego linie autobusowe, które uruchomiliśmy są uzupełnieniem transportu kolejowego. W ten sposób poprawiamy sieć transportową na obszarach peryferyjnych i słabiej zaludnionych – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Samorząd Mazowsza pomaga też w zakupie szkolnych autobusów. Do tej pory w ramach programu „Autobusy dla mazowieckich szkół” udało się kupić 47 autobusów, a kolejnych 30 zostanie zakupionych w tym roku.

DOKĄD DOJEDZIEMY NOWYMI LINIAMI?
Nowe linie autobusowe uruchomione zostały w subregionach radomskim, ciechanowskim i siedlecko-ostrołęckim.

Region Południowo-Zachodni obejmuje linie komunikacyjne:

Linia M I Skrzyńsko – Przysucha – Chlewiska – Szydłowiec, 4 pary kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.);
Linia M II Przytyk – Domaniów – Potkanna – Wieniawa, 6 par kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.);
Linia M III Omięcin – Zaborowie – Łaziska – Orońsko – Helenów – Ruda Wielka, 8 par kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.).
Przewozy zostały uruchomione 16 grudnia 2024 r.


Region Północno-Wschodni obejmuje linie komunikacyjne:

Linia D I Sokołów Podlaski – Kostki – Dybów – Kosów Lacki – Treblinka – Małkinia Górna, 4 pary kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.);
Linia D II Ceranów – Kosów Lacki – Treblinka – Małkinia Górna, 6 par kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.);
Linia D III Węgrów – Liw – Grębków – Trzebucza – Milew – Mroczki – Kałuszyn – Mrozy, 4 pary kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.);
Linia D IV Liw – Grębków – Gałki – Sionna – Mingosy – Kotuń, 4 pary kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.).
Przewozy zostały uruchomione 1 stycznia 2025 roku.

Region Północno-Zachodni obejmuje linie komunikacyjne:

Linia P I Żuromin – Poniatowo – Lutocin – Łukomie – Babiec Piaseczny – Sierpc, 4 pary kursów dziennie 7 dni w tygodniu;
Linia P II Żuromin – Chamsk – Sadłowo – Bieżuń – Rościszewo – Sierpc, 4 pary kursów dziennie 5 dni w tygodniu (pon.- pt.);
Linia P III Żuromin – Zielona – Kuczbork – Lipowiec Kościelny – Turza – Mława, 4 pary kursów dziennie 7 dni w tygodniu.
Przewozy zostały uruchomione 1 stycznia 2025 r.

Linie są obsługiwane przez wyłoniony w postępowaniu przetargowym PKS Bodzentyn sp. z o.o. z siedzibą w Bogucicach Drugich. Szczegółowe rozkłady jazdy dla poszczególnych linii komunikacyjnych można znaleźć na dworcach lub przystankach komunikacyjnych oraz na profilu społecznościowym przewoźnika.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
red.
wawa.info