Wyjątkowa uczta dla miłośników satyry
2025-01-13 11:00:38(ost. akt: 2025-01-13 03:51:16)
Satyrykon jest największą w Polsce imprezą poświęcona rysunkowi satyrycznemu. Uczestniczą w niej rysownicy, graficy, malarze, rzeźbiarze, fotograficy i plakaciści z 61 krajów. Wystawa rozpoczęła się 10 styczna. Grand Prix Satyrykonu 2024 przyznano Pawłowi Kuczyńskiemu za pracę "Mur".
"Po raz kolejny Muzeum Karykatury gości międzynarodową wystawę poświęconą rysunkowi satyrycznemu - Satyrykon. To największa w Polsce i jedna z największych w Europie impreza poświęcona rysunkowi satyrycznemu" - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.
Satyrykon jest organizowany od 47 lat. W tegorocznym konkursie biorą udział graficy, malarze, rzeźbiarze i plakaciści z Polski i 61 krajów.
Ich prace oceniano w kategoriach: "Atrapa" (tegoroczny temat), Żart" i "Satyra". Z 2783 prac 836 autorów z 61 krajów świata jury zakwalifikowało 172 prace. Grand Prix Satyrykonu 2024 przyznano Pawłowi Kuczyńskiemu za pracę "Mur".
"Od niemal ćwierć wieku Paweł Kuczyński jest czołowym polskim autorem rysunków satyrycznych oraz ilustracji prasowej o zacięciu satyrycznym. W mediach społecznościowych jego twórczość obserwuje ponad pół miliona osób. Niewielu polskim plastykom się udało zyskać taką popularność" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Karykatury dr Paweł Płoski.
"Jest twórcą rozpoznawalnym. Chyba każdy widział okładki drukowanego a obecnie cyfrowego wydania tygodnika +Wprost+ jego projektu. Co roku zdobywa on co najmniej kilka nagród w różnych konkursach plastycznych. Co tydzień tworzy znakomity plastycznie, a jednocześnie - celny komentarz do aktualnych wydarzeń. Ma nieprzeciętny talent, a do tego jeszcze niespożyte zasoby pomysłów i niezwykłą wyobraźnię. Jestem fanem jego talentu" - wyjaśnił. Dyrektor muzeum podkreślił, ze dzieła Kuczyńskiego wymagają od twórcy dużego wysiłku i zaangażowania, a jednocześnie są świeże i odkrywcze.
"To absolutnie najwyższy poziom artystyczny i jednocześnie szybka reakcja i wnikliwe spojrzenie na to, co dzieje się wokół nas. Cieszy mnie to, że Paweł regularnie uczestniczy w Satyrykonie i jest nagradzany nie tylko przez nas" - dodał.
"Jestem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i do tej pory zdobyłem ponad 102 nagrody i wyróżnienia. W 2005 r. otrzymałem nagrodę „+Eryk+ od Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, za odkrycie roku potwierdzone rekordową ilością nagród w konkursach międzynarodowych" - pisał o sobie twórca.
"Obok wystawy Satyrykon – "zaprezentujemy także prace laureatów konkursu szkicowników +Szkic ma moc+" - podkreśliła rzeczniczka muzeum
"Wystawa Satyrykon połączona z wystawą +Szkic ma moc+ jest prezentacją tego, co dzieje się ze współczesnym rysunkiem i ilustracją. Na Satyrykonie możemy obejrzeć stan ducha i humoru doświadczonych twórców. +Szkic ma moc+ daje możliwość zobaczenia, co nas czeka w przyszłości, jakie rodzą i rozwijają się talenty" – powiedział Płoski.
Konkurs "Szkic ma moc" jest skierowany uczniów, studentów i absolwentów szkół i uczelni artystycznych w całym kraju. W czwartej edycji wpłynęły 423 szkicowniki. Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano 100 prac. Oceniło je jury w składzie: Tomasz Broda, Anita Wincencjusz-Patyna i Jacek Ambrożewski. Każdy szkicownik zawiera od kilkunastu do kilkudziesięciu niepublikowanych dotąd ilustracji.
"Na wystawie w Muzeum Karykatury można będzie zobaczyć także oryginalne szkicowniki czołowych twórców młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu oraz młodych twórców. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty rysunkowe" - wyjaśniła Katarzyna Miękus.
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty rysunkowe. Wydarzenie potrwa od 10 stycznia do 2 marca br.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez