Pogoda w kratkę: od srogich mrozów po wiosenne temperatury

2025-01-12 12:42:21(ost. akt: 2025-01-12 12:49:13)

Autor zdjęcia: PAP

Pogoda w Polsce nie może się zdecydować, w którą stronę zmierzać. Obecne ochłodzenie, które przyniósł antycyklon Beata, to zapowiedź surowej zimy z temperaturami sięgającymi nawet -20 stopni Celsjusza przy gruncie w rejonach górskich. Jednak już za kilka dni scenariusz diametralnie się zmieni, a do kraju wkroczy odwilż.
Mróz ściska, śnieg na północy

Miniony weekend przyniósł intensywne opady śniegu, szczególnie w północnej Polsce, gdzie pokrywa śnieżna osiągnęła 20-30 cm. Śnieżyce konwekcyjne przemieszczały się w kierunku centrum, południa i wschodu, zostawiając za sobą zimowy krajobraz.

Obecnie najzimniej jest w rejonach górskich, gdzie przy gruncie temperatura może spaść nawet do -20 stopni. W pozostałych częściach kraju słupki rtęci wskazują od -8 do -4 stopni Celsjusza. Poniedziałek, 13 stycznia, zapowiada się jako najchłodniejszy dzień tygodnia, z mrozem utrzymującym się niemal w całej Polsce.

Zimowa aura na kilka dni, potem zmiana

Zgodnie z prognozami, zimowa pogoda nie potrwa długo. Największe mrozy ustąpią miejsca znacznemu ociepleniu. Już od połowy tygodnia temperatury w ciągu dnia wzrosną do 5-7 stopni Celsjusza. Miejscami mogą pojawić się przelotne opady deszczu, ale ocieplenie stanie się wyraźnie odczuwalne.

W przyszłym tygodniu nawet 10 stopni na plusie

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od 20 stycznia termometry mogą pokazywać nawet 10 stopni Celsjusza na plusie. To oznacza koniec zimowych krajobrazów i powrót łagodniejszej aury. Choć mróz powoli ustąpi, lokalnie mogą jeszcze występować śladowe opady śniegu i deszczu.

Pogoda w kratkę: co dalej?

Obecna dynamika pogodowa wskazuje, że nadchodzący tydzień będzie czasem przejścia między zimową aurą a przedwiosennym ociepleniem. Służby meteorologiczne apelują, by przygotować się zarówno na silne mrozy, jak i na bardziej łagodną pogodę z możliwymi opadami deszczu.

Zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, ale wszystko wskazuje na to, że jej czas powoli dobiega końca.


źródło: wiadomości.wp.pl