W sobotę pożegnanie burmistrza Mszczonowa
2025-01-08 11:00:49(ost. akt: 2025-01-08 05:02:08)
W sobotę 11 stycznia w południe odbędą się uroczystości pogrzebowe burmistrza Mszczonowa Józefa Grzegorza Kurka. Zmarły był najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce. Kondukt żałobny przemierzy obszar całej gminy, a oficjalne pożegnanie odbędzie się przed ratuszem miejskim.
Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę, ale ceremonia rozpocznie się już w piątek, w godz. 15-20 w Domu Pogrzebowym "Koperski" w Żyrardowie przy ul. Ludwika Waryńskiego 7.
W sobotę o godz. 12 odbędzie się msza żałobna w kościele farnym pw. Świętego Jana Chrzciciela. "Wcześniej trumna z ciałem Zmarłego w asyście strażaków ochotników przemierzy obszar całej gminy (przez: Wręczę, Kamionkę, Piekary, Bobrowce, Osuchów, Lutkówkę i Mszczonów), a następnie zostanie (o godzinie 10.30) wystawiona na Placu Piłsudskiego przed miejskim ratuszem. Tam odbędzie się symboliczne pożegnanie Włodarza Mszczonowa" – poinformowali w poniedziałek na stronie FB Gminnego Biuletynu Informacyjnego przewodniczący Rady Miejskiej Mszczonowa Łukasz Koperski i wiceburmistrz Mszczonowa Barbara Galicz.
Z miejskiego rynku kondukt przejdzie do świątyni farnej. Po mszy św. nastąpi odprowadzenie na nowy cmentarz w Mszczonowie.
Decyzją władz samorządowych gminna żałoba będzie obowiązywać do 31 stycznia. Władze miasta zaapelowały o przełożenie pierwotnie zaplanowanych na styczeń imprez rozrywkowych, jakie miały być organizowane przez jednostki budżetowe gminy Mszczonów.
Jak podano we wpisie w mediach społecznościowych, 71-letni Józef Grzegorz Kurek zmarł we śnie, nad ranem 4 stycznia; powodem zgonu było zatrzymanie akcji serca.
Był najdłużej urzędującym burmistrzem w Polsce. Mszczonowem zarządzał nieprzerwanie od 1988 roku. Dwa pierwsze lata jako jej naczelnik, a następnie przez 34 lata już jako burmistrz. W sumie wybierano go na to stanowisko dziewięciokrotnie w kolejnych kadencjach.
Jak podają władze Mszczonowa, Józef Grzegorz Kurek był inicjatorem powstania mszczonowskich dzielnic przemysłowych, w których przedsiębiorcy zainwestowali ponad miliard euro. Dzięki niemu zaczęła też funkcjonować w mieście Geotermia Mazowiecka. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu w podmiejskiej Wręczy powstał największy w Europie Park Wodny "Suntago", a w samym Mszczonowie – "Deepspot" - najgłębszy na kontynencie basen dla nurków. Doprowadził również do wybudowania Term Mszczonów. Kiedy zarządzał miastem, Mszczonów wielokrotnie zwyciężał i zdobywał wysokie miejsca w prestiżowych, samorządowych rankingach.
W 2015 r. Kurek zdobył mandat posła z okręgu płocko-ciechanowskiego jako bezpartyjny kandydat PiS - uzyskał wtedy 7 tys. 848 głosów, ale ostatecznie nie zdecydował się na pracę w Sejmie, wybierając kontynuowanie działalności jako burmistrz Mszczonowa.
Przez wiele lat przewodniczył Konwentowi Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego. Pełnił również funkcje doradcy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz członka Komitetu Monitorującego Program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Za swoją działalność samorządową uhonorowany tytułami: "Menedżera Roku" oraz czterokrotnie - "Samorządowego Menedżera Regionu". Otrzymał wiele medali, nagród i wyróżnień samorządowych. Był odznaczony: Srebrnym (1985) i Złotym (1998) Krzyżem Zasługi oraz Krzyżami Kawalerskim (2005) i Oficerskim (2011) Orderu Odrodzenia Polski.
Józef Grzegorz Kurek (ur. 25 kwietnia 1953 r. w Kiczkach) był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także studiów podyplomowych, w tym m.in. w zakresie samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego na Uniwersytecie Warszawskim. W 2010 r. był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez