Zoo w Płocku żegna się z Nabilą
2025-01-08 10:00:35(ost. akt: 2025-01-08 04:53:50)
Z zoo w Płocku (Mazowieckie) do ogrodu Marwell Wildlife niedaleko Southampton w Wlk. Brytanii wyjechała we wtorek czteroletnia samica osła somalijskiego o imieniu Nabila. To wynik współpracy w ramach Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów.
„Nabilę będzie można odwiedzić w Marwell Wildlife” - ogłosiło we wtorek płockie zoo, informując, że czteroletnia samica osła somalijskiego opuściła tutejszy ogród, aby zamieszkać w Wlk. Brytanii, niedaleko Southampton. Osły somalijskie to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem w warunkach naturalnych.
Wymiana zwierząt między ogrodami zoologicznymi - jak podkreśliło płockie zoo - „to jedno z narzędzi współpracy w ramach Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - EAZA, która koordynuje dobór zwierząt do hodowli”.
Placówka zwróciła jednocześnie uwagę, że ogrody zoologiczne w Europie należą również do Europejskiego Programu Ochrony Zwierząt - EEP, „którego celem jest posiadanie i utrzymanie zdrowych i dobrze rozwijających się populacji zwierząt w EAZA i poza nią”.
Jak podał ogród zoologiczny w Płocku, obecnie EAZA zarządza EEP dla ponad 500 różnych gatunków. „To dowód na to, że żadne zoo nie funkcjonuje samodzielnie, a ogrody zobligowane są do współpracy. Ta koordynacja działań nierzadko jest krokiem milowym dla gatunków takich jak osioł somalijski, krytycznie zagrożonych wyginięciem” - zaznaczono w informacji.
Według płockiego zoo, które hodowlę osłów somalijskich prowadzi od 1999 r., liczebność dziko żyjącej populacji tych zwierząt szacowana jest na 20 do 200 osobników i cały czas spada, przy czym dane te nie są dokładne z uwagi na liczne konflikty zbrojne na terenach ich bytowania.
Osły somalijskie (Equus africanus somaliensis) występują w warunkach naturalnych jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. To zwierzęta z jasnopopielatą sierścią i poprzecznym, czarnym pręgowaniem na kończynach, nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Ich pokarm stanowią głównie trawy.
Osły somalijskie osiągają do 140 cm wysokości w kłębie oraz wagę do 275 kg. Po ciąży, która trwa 11 miesięcy, samica tego gatunku rodzi jedno młode. W naturze zwierzęta te żyją w stadach liczących od 10 do 15 osobników, a ich przewodnikiem jest zawsze najbardziej doświadczona samica.
W sierpniu 2021 r. wydarzeniem w płockim zoo były narodziny osiołka somalijskiego, który powiększył stado liczące wtedy cztery osobniki, w tym trzy samice.
Położone na wysokiej, malowniczej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku istnieje od 1951 r. Obecnie zajmuje ok. 15 ha. Mieszka tam ponad 4,7 tys. zwierząt reprezentujących ponad 440 gatunków, w tym wiele rzadkich, zagrożonych wyginięciem.
Wyjątkową mieszkanką jest pochodząca z USA aligatorzyca missisipijska o imieniu Marta, która w maju 2024 r. obchodziła 94. urodziny - to najstarsze zwierzę w ogrodach zoologicznych Europy.
Na terenie placówki działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.
Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez