Abp Galbas: chrześcijaństwo jest powszechne; Bóg daje się poznać także tym, którzy są daleko [ZDJĘCIA]
2025-01-06 14:25:28(ost. akt: 2025-01-06 14:34:07)
Uroczystość Objawienia Pańskiego pokazuje, że chrześcijaństwo jest powszechne; Bóg daje się poznać także tym, którzy są daleko - powiedział abp Adrian Galbas uczestniczący w poniedziałkowym Orszaku Trzech Króli w Warszawie. W stolicy rozdano 80 tys. koron i 30 tys. śpiewników.
Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli "Kłaniajcie się królowie!" pochodziło z pastorałki "Do szopy, hej pasterze", która pierwszy raz ukazała się w 1931 r. we Lwowie.
— Rok 2025 jest czasem jubileuszu 1000–lecia pierwszej polskiej koronacji. W 1025 roku książę Bolesław pokłonił się w prezbiterium gnieźnieńskiej katedry, by przyjąć monarszą koronę. Ten pokłon dał początek królestwu, które dzisiaj jest naszą wspólną Ojczyzną – Rzeczpospolitą Polską — powiedział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą w specjalnym przesłaniu do uczestników orszaków.
Para prezydencka podziękowała za kultywowanie tradycji, która "stała się już stałym, bożonarodzeniowym zwyczajem, dla tysięcy społeczności lokalnych w Polsce i za granicą".
W stolicy orszak przeszedł Traktem Królewskim. Wyszedł spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zebranych po modlitwie Anioł Pański pobłogosławił bp polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
— Przykład trzech mędrców zmierzających mimo trudności i przeciwności do Betlejem, gdzie narodził się Syn Boży pokazuje, że autentyczna wiara wpływa na codzienne życie, na nasze relacje z innymi — powiedział bp Lechowicz.
Jak zaznaczył, "liczna obecność mieszkańców Warszawy na tegorocznym orszaku pokazuje, że możemy być blisko siebie nie tylko fizycznie ale i duchowo".
— Warto, aby jak najwięcej z tej dzisiejszej życzliwości, którą obserwujemy - było w nas na co dzień a nie tylko od święta — dodał.
Na czele orszaku szedł gwiazdor z gwiazdą, za nim kolędnicy z wesołym turoniem, następnie mali pastuszkowie i aniołki. Królowie pojechali wraz ze swoimi dworami na specjalnych pojazdach.
W orszaku poszedł w tym roku nuncjusz apostolski w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi oraz biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Na wysokości kościoła seminaryjnego dołączył do nich także metropolita warszawski abp Adrian Galbas. W rozmowie z PAP powiedział, że uroczystość Objawienia Pańskiego uczy, że "chrześcijaństwo jest powszechne".
— Jezus daje się poznać nie tylko tym, którzy w dzień Jego narodzenia byli najbliżej, ale także tym, którzy są daleko. Każdy może przyjść do Jezusa. Świadectwem tego są tłumy ludzi, które dziś widzimy w czasie Orszaku Trzech Króli — powiedział abp Galbas.
Warto zapytać się w codzienności, czy przez to co robię zbliżam się do Chrystusa? Czy moje życie jest poddane światłu Ewangelii? Czy w mojej codzienności prowadzi mnie światło wiara, tak jak mędrców prowadziła gwiazda?" - wskazał duchowny.
W czasie orszaku królowie pojechali wraz ze swoimi dworami na specjalnych pojazdach.
Orszakowi europejskiemu towarzyszyło zawołanie: "Bóg godzien wszelkiej czci!" orszakowi azjatyckiemu: "To Dziecię to nasz Bóg!" zaś orszakowi afrykańskiemu - "Padnijmy na kolana!".
Po dotarciu do stajenki na placu Zamkowym, władcy reprezentując ludy na trzech kontynentach złożyli pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, za Najwyższego Kapłana, ofiarując Mu złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa.
Uczestnicy wydarzenie wysłuchali skierowanego do nich pozdrowienia papieża Franciszka, które odczytał metropolita warszawski.
— Nich hasło waszego orszaku "Kłaniajcie się królowie!" stanie się dla uczestników tego świątecznego pochodu wezwaniem do uznania Jezusa Chrystusa najwyższym Panem i Królem — przekazał papież w przesłaniu.
Następnie zgodnie z tradycją zatańczono poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi".
Dla wielu uczestników udział w orszaku to była już tradycja.
Większości dzieci potraktowała to wydarzenia jako wspaniałą zabawę. Nieco inaczej orszak oceniała młodzież. Dla jednych była to okazja do świadectwa wiary, dla innych - lekcja współpracy, organizacji większego wydarzenia, a jeszcze dla innych "szansa na otrzymanie dodatkowych punktów za wolontariat".
— Z roku na rok coraz ciężej jest przekazywać dzieciom wiarę, zwłaszcza nastoletnim, więc udział w takich wydarzeniach jak orszaki to okazją do pokazania treści wiary od innej strony — powiedziała Iwona z Warszawy — Jako przykład wskazał klasę swojej 13-letniej córki, gdzie jak zauważyłam - większość jej rówieśników wychowywanych jest w domach bez odniesienia do wiary, co przekłada się na brak ich udziału w lekcjach religii.
— Córka nie chciała wziąć udziału w orszaku. My z mężem staramy się dawać jej świadectwo tego, że wierzymy. Myślę, że przyjdzie taki moment kiedy sam dojdzie do wniosku, że może warto — oceniła matka trzynastolatki.
W tym roku orszaki zostaną zorganizowane także poza granicami kraju m.in. w USA, we Francji, w Rwandzie, Demokratycznej Republice Konga czy w Kamerunie.
Wspólne kolędowanie zorganizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II potrwa w Warszawie do godz. 20. Zagrają m.in. Joszko Broda i Dariusz Malejonek.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim. Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez