To nie będzie spokojny początek roku. Silny wiatr, później śnieżyce

2024-12-31 09:24:51(ost. akt: 2024-12-31 09:30:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W najbliższych dniach w Polsce wystąpią gwałtowne wichury z prędkością 100-110 km/h, mogące powodować łamanie drzew i uszkodzenia infrastruktury. Następnie prognozowane są opady śniegu.
Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna jest w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad Północnym Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi i Morzem Barentsa, w strefie frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu jest w zasięgu wyżu. Polska południowa znajduje się w zasięgu wspomnianego wyżu, tylko na północy kraju zaznacza się wpływ niżów znad Morza Barentsa i Wysp Brytyjskich. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1009 hPa. Przewiduje się spadek ciśnienia.

We wtorek na północy kraju zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady deszczu. W pasie centralnym zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, a na południu przeważnie małe i tam rano lokalnie mgły osadzające szadź, ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 3 st. C do 6 st. C; chłodniej w rejonie Bieszczad - około 1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, lokalnie w rejonach podgórskich Bieszczad do 55 km/h, a początkowo na wybrzeżu dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h, w Sudetach do 90 km/h.

W nocy z wtorku na środę na północy kraju zachmurzenie na ogół duże, miejscami opady deszczu, przejściowo deszczu ze śniegiem. W pasie centralnym zachmurzenie duże z rozpogodzeniami, a na południu przeważnie małe i tam w obniżeniach terenu lokalnie mgły marznące i ograniczające widzialność do 500 m. Miejscami ślisko! Temperatura minimalna od minus 4 st. C na południu, około 0 st. C w centrum, do 4 st. C na wybrzeżu; w rejonach podgórskich Karpat lokalnie spadek do minus 6 st. C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, później nasilający się do umiarkowanego i dość silnego, w porywach na północnym zachodzie do 65 km/h, w rejonach podgórskich do 70 km/h, południowo-zachodni i południowy. Nad morzem wiatr dość silny i silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 120 km/h, w Karpatach do 90 km/h.

W środę na północy kraju zachmurzenie duże i całkowite, miejscami opady deszczu. W pasie centralnym zachmurzenie umiarkowane i duże, a na południu przeważnie małe. Temperatura maksymalna od 3 st. C na północnym wschodzie do 8 st. C w Małopolsce; chłodniej lokalnie w rejonach podgórskich około 1 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem silny i okresami bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem do 85 km/h, w Sudetach do 140 km/h, w Karpatach do 110 km/h, południowo-zachodni.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie duże. Temperatura maksymalna 4 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni.

W nocy w stolicy zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 0 st. C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni. W środę zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna 6 st. C. Wiatr dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni.

Silne wiatry obejmą niemal całą Europę, powodując utrudnienia, zwłaszcza w transporcie lotniczym. W Polsce wichurom będą towarzyszyć opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, które zaczną się na północy kraju w noc sylwestrową, a do 2 stycznia obejmą północne i północno-wschodnie regiony. 4 stycznia opady śniegu mogą wystąpić w większości kraju, szczególnie na północnym wschodzie i południowym wschodzie, gdzie temperatura spadnie poniżej zera, powodując śnieżyce.

Przed Świętem Trzech Króli nadejdą kolejne wichury, a wraz z nimi napłynie arktyczne powietrze, przynosząc ujemne temperatury w ciągu dnia i spadki do -15°C w nocy.

PAP/ga