Mieszkają w Warszawie – są „uwięzieni” w domach

2024-12-21 07:23:36(ost. akt: 2024-12-21 07:24:37)

Autor zdjęcia: Łukasz Razowski

W Warszawie toczy się dyskusja na temat dostępności mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami. Radny Piotr Mazurek zwrócił się do władz stolicy z pytaniami dotyczącymi trudności, jakie napotykają niepełnosprawni mieszkańcy przy wychodzeniu z domów.
— W związku z wciąż obecnymi w Warszawie problemami z wychodzeniem z domu przez osoby niepełnosprawne, uprzejmie proszę o odpowiedź na następujące pytania – zaapelował Mazurek do urzędników z Ratusza kierowanego przez Rafała Trzaskowskiego. Pytał on między innymi o liczbę mieszkań w zasobie komunalnym i socjalnym, które znajdują się w blokach bez wind oraz o działania podejmowane przez miasto, aby ułatwić dostęp do tych mieszkań.

W odpowiedzi na te pytania Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta Warszawy, podkreśliła, że "zasób miasta to w znakomitej większości budynki posiadające więcej niż jedną kondygnację". Dodała, że problem niepełnosprawnych mieszkańców jest rozwiązywany już na etapie wydawania skierowań do mieszkań, a lokalizacje są dostosowywane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

— Osobom z różnymi niepełnosprawnościami wskazywane są lokale w budynkach dostępnych, a mieszkania przystosowywane są w zależności od potrzeb konkretnej osoby – powiedziała Machnowska-Góra.

Radny Mazurek zwrócił również uwagę na mieszkańców płacących podatki w Warszawie, którzy zamieszkują poza zasobem socjalnym i komunalnym. Zastępca prezydenta przyznała, że m.st. Warszawa ma świadomość potrzeb takich osób i "sukcesywnie realizuje zapewnienie dostępności budynków i lokali mieszkalnych w różnych zadaniach". Od 2019 roku do chwili obecnej udało się doposażyć 35 budynków w windy, a 32 kolejne są w trakcie realizacji.

— Program budowy wind ma charakter otwarty, dzielnice mogą składać wnioski na realizację kolejnych zadań – dodała Machnowska-Góra.

Jednak nie wszystkie problemy można rozwiązać w prosty sposób. Machnowska-Góra zauważyła, że "wiele budynków miasta objętych jest ochroną konserwatorską", co znacznie utrudnia wprowadzenie zmian.

— Często doposażenie w windy wymaga przebudowy, co nie jest możliwe w zasiedlonym budynku i wiąże się z wykwaterowaniem najemców – wyjaśniła.

I zapewniła, że władze Warszawy nieustannie pracują nad poprawą dostępności dla osób z ograniczoną mobilnością.

— Dostępność budynków i lokali mieszkalnych dla osób z ograniczoną mobilnością Warszawa realizuje również poprzez budowę nowych budynków, gdzie nie występują przeszkody takie jak w przypadku remontów starej tkanki – powiedziała Machnowska-Góra.

Dodała, że miasto wprowadza standardy dostępności oraz Warszawski Standard Mieszkaniowy dla nowych budynków, aby zapewnić równy dostęp dla wszystkich mieszkańców. "Dokumenty te obligują jednostki miejskie oraz podmioty realizujące zadania dla Miasta do projektowania uniwersalnego, co jest kluczowe dla osób z niepełnosprawnościami" – podkreśliła.

Na koniec, Aldona Machnowska-Góra zwróciła uwagę na działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami.

— Centrum Usług Społecznych 'Społeczna Warszawa' tworzy warunki umożliwiające mieszkańcom Warszawy, w tym osobom z niepełnosprawnościami, samodzielne funkcjonowanie w miejscu zamieszkania – dodała.

raz/WM.pl
fot. Łukasz Razowski