Zajezdnia tramwajowa na Annopolu prawie gotowa
2024-12-16 08:30:23(ost. akt: 2024-12-16 02:32:17)
Trwa rozruch największej i najnowocześniejszej zajezdni tramwajowej w Polsce. Ekologiczny obiekt na Annopolu, który docelowo pomieści 152 tramwaje, stanowi kluczowy element rozwoju warszawskiej sieci komunikacji szynowej. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.
Zajezdnia Annopol zajmuje obszar blisko 12 hektarów. Na jej terenie wybudowano 16 km toru pojedynczego i ułożono sto zwrotnic. W 14 nowoczesnych budynkach odbywają się serwisowanie, naprawy, malowanie i mycie tramwajów. Obiekt jest ekologiczny – obsadzony roślinnością i częściowo zasilany odnawialnymi źródłami energii.
Unijne wsparcie dla inwestycji
bold text
Budowa zajezdni jest współfinansowana w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (tzw. FEnIKS). To część projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą – Faza II”. Łączna wartość dofinansowania na wszystkie zadania w ramach tego projektu wynosi 900 mln zł.
bold text
Budowa zajezdni jest współfinansowana w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (tzw. FEnIKS). To część projektu „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą – Faza II”. Łączna wartość dofinansowania na wszystkie zadania w ramach tego projektu wynosi 900 mln zł.
– Zajezdnia Annopol to przede wszystkim miejsce pracy naszych pracowników, ludzi dzięki którym każdego dnia na tory wyjeżdżają sprawne i bezpieczne tramwaje, zapewniające niezawodny transport mieszkańcom Warszawy. Obiekt ten to przykład nowoczesności w każdym calu. Posiadamy ekologiczną myjnię i lakiernię, a pod zadaszeniem jesteśmy w stanie garażować aż 152 tramwaje o długości 33 metrów – w warunkach, które znacząco zwiększają trwałość pojazdów – mówiła Małgorzata Kaleta, członkini zarządu Tramwajów Warszawskich ds. prawno-finansowych.
Finalnie w zajezdni będzie pracować aż 430 osób, a już teraz zatrudnionych jest tam 190 pracowników.
Zajezdnia gotowa na rozwój sieci tramwajowej
Pierwsze 25 tramwajów wyjechało z zajezdni 29 października – w dniu otwarcia nowej trasy tramwajowej do Wilanowa. Obecnie do obiektu przypisanych jest 38 brygad, które obsługują przede wszystkim pobliskie linie tramwajowe (1, 3, 4 i 25). Bez tej zajezdni Tramwaje Warszawskie nie mogłyby obsłużyć zwiększonej liczby tramwajów – po uruchomieniu trasy do Wilanowa na tory codziennie wyjeżdża rekordowa liczba 456 tramwajów, czyli o 29 więcej niż przed otwarciem nowej trasy.
Obecnie trwa stopniowy rozruch zakładu oraz szkolenia pracowników. Zakończenie pełnego rozruchu przewidziano na I kwartał 2025 r.
Nowoczesne technologie i ekologia
Zajezdnia Annopol znajduje się pod symbolicznym adresem ul. Warszawskich Tramwajarzy 5. Zarządza nią inteligentny system, który automatycznie identyfikuje każdy wjeżdżający i wyjeżdżający tramwaj. Sterowanie zwrotnicami i semaforami odbywa się zdalnie – bez udziału motorniczych, co zwiększa efektywność pracy.
Duży nacisk położono na rozwiązania ekologiczne. Obiekt wyposażono w pompy ciepła i panele słoneczne, a deszczówka gromadzona w specjalnych zbiornikach służy do celów gospodarczych, takich jak mycie pojazdów, podlewanie zieleni i spłukiwanie toalet. Powierzchnia biologicznie czynna wynosi ponad 24 tys. m², co stanowi ok. 20 proc. terenu zajezdni. Zielone torowiska, roślinność wertykalna oraz nasadzenia zwiększają walory środowiskowe obiektu.
Rekordowy rozwój sieci tramwajowej
Ostatnią zajezdnię tramwajową w Warszawie – R-4 Żoliborz – otwarto w 1963 roku. Plany budowy kolejnej na Annopolu pojawiły się już w latach 60. XX w., jednak odłożono je na dekady z powodu zmiany priorytetów w komunikacji miejskiej.
Dziś Annopol jest częścią dynamicznego rozwoju sieci tramwajowej w Warszawie. W 2024 roku, oprócz uruchomienia zajezdni, otwarto trzy nowe trasy tramwajowe o łącznej długości ponad 10 km. Najdłuższy odcinek – 6,5 km trasy do Wilanowa – jest największą inwestycją tego typu od lat 50. XX wieku.
źródło: UM Warszawa
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez