Jak zostać maszynist(k)ą Metra Warszawskiego?

2024-12-16 08:00:46(ost. akt: 2024-12-16 02:16:02)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Aż 400 godzin jazd szkoleniowych potrzeba, żeby zostać maszynistką lub maszynistą pociągu warszawskiego metra. Chętnych do wożenia podróżnych podziemną kolejką jednak nie brakuje.
Metro stale się rozbudowuje, więc cały czas potrzebujemy nowych pracowników, w tym maszynistów. Ci, którzy przejdą rekrutację, na czas szkolenia zostają naszymi pracownikami i poznają ten zawód pod okiem doświadczonych specjalistów. Kurs jest bardzo ciekawy i atrakcyjny. Przyszłe maszynistki i maszyniści uczą się praktycznego prowadzenia pociągów na symulatorach. Żeby otrzymać uprawnienia do wożenia ludzi składami metra, muszą „wyjeździć” kilkaset godzin także na liniach w ruchu pasażerskim. – mówi Jerzy Lejk, prezes zarządu Metra Warszawskiego.

Ponad 600 godzin praktyki i teorii

Rekrutacja na stanowisko maszynistki i maszynisty zaczyna się od standardowej procedury. Po otrzymaniu zgłoszeń, dział kadr wybiera osoby, które są zapraszane na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli usłyszą „tak” – kierowane są na badania lekarskie, a kolejny etap to ponad 600-godzinne szkolenie. Teoretyczne i praktyczne.

To pierwsze skupia się na zasadach obowiązujących w firmie, procedurach i oczywiście budowie taboru. Przyszli maszyniści uczą się, od specjalistów Metra Warszawskiego, między innymi budowy i funkcjonowania układu pneumatycznego pociągów podziemnej kolejki oraz wszystkich urządzeń elektronicznych potrzebnych do kierowania takim składem. Przechodzą też oczywiście szkolenia BHP.

Symulator, tunel i tor prób

Po teorii przychodzi czas na praktykę. To czas spędzony na symulatorach, gdzie można zapoznać się z funkcjonowaniem różnych typów pociągów. Ale nie brakuje też pracy z prawdziwym taborem. W ramach szkoleń kursanci uczą się tzw. przyjęcia składu oraz ich przygotowania technicznego, a także postępowania w przypadku wykrycia usterek oraz występujących zagrożeń.

Osobna sprawa to jazda w podziemnych tunelach. Pod okiem doświadczonych maszynistów kandydaci na maszynistów prowadzą pociągi po torze prób na Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, a także uczą się jazdy – już na obu warszawskich liniach metra, czyli z Kabat do Młocin oraz z Bródna na Bemowo.

Naukę kończy dwuetapowy egzamin – teoretyczny i praktyczny, a po jego zdaniu kursanci mogą już samodzielnie wozić pasażerów. Warto przypomnieć, że coraz więcej pań zgłasza się na to stanowisko. Rozmowę z jedną z maszynistek Metra Warszawskiego można obejrzeć na oficjalnym kanale Metra Warszawskiego.

Stołeczny przewoźnik prowadzi rekrutacje na wiele innych stanowisk.


źródło: UM Warszawa