Unijne miliardy na warszawską komunikację

2024-11-28 16:18:51(ost. akt: 2024-11-28 16:29:15)

Autor zdjęcia: PAP/Albert Zawada

Warszawa otrzymała znaczące wsparcie na rozbudowę miejskiej komunikacji. Do stolicy trafią ponad dwa miliardy złotych ze środków europejskich, które pozwolą na rozbudowę sieci metra i linii tramwajowych. Poinformowano o tym w czwartek 28 listopada 2024 roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawskim Pawilonie Architektury "Zodiak".
W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski oraz zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Przemysław Kalinka.

Transport publiczny priorytetem władz Warszawy

Włodarz stolicy podkreślił, że miasto stołeczne od wielu lat korzysta z unijnego wsparcia przy inwestycjach w infrastrukturę. - W polityce najważniejsza jest sprawczość. Warszawa od dekad wykorzystuje najlepiej pieniądze z Unii Europejskiej. Obiecywałem, że tak będzie również za mojej prezydentury, mimo że czasy były bardzo trudne przez cały czas pozyskiwaliśmy środki unijne na te projekty, które są dla nas kluczowe. Mianowicie na rozwój transportu publicznego, zwłaszcza na projekty szynowe, które są tak dla nas ważne - metro oraz tramwaje - mówił Rafał Trzaskowski.

Pozyskanie nowych środków unijnych na Warszawski Transport Publiczny wymagało znaczącego zaangażowania władz miasta. - To nie było łatwe, bo Komisja Europejska uznała na początku, że nie będzie współfinansować metra i nie uznawała tego za projekt szynowy, tak jak w poprzednich latach. Ale udało mi się przekonać Komisję Europejską, przy wsparciu pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen, by te pieniądze się znalazły. Teraz te środki stają się faktem, jeżeli chodzi o konkretne projekty. Z jednej strony ponad miliard złotych na metro - na dokończenie drugiej linii, wraz ze stacją postojową. I na projekty tramwajowe. Na te, które są w tej chwili realizowane, czy też te, gdzie właśnie skończyła się ich realizacja - jak na Wilanów, ale również ulica Rakowiecka, Dworzec Zachodni czy Annopol. Są to też kwestie związane z taborem - wyjaśnił prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski wskazał na wiele podmiotów, które współdziałały w zakresie pozyskania wsparcia dla projektów rozbudowy warszawskiej komunikacji. - To jest naprawdę duży zastrzyk finansowy dla miasta. Bardzo nam zależało na tym, żeby można było kontynuować wsparcie z Unii Europejskiej. To jest też idealny przykład dla tego, jak może układać się idealnie współpraca pomiędzy rządem, a samorządem i Unią Europejską. Z tego miejsca chciałbym podziękować obu panom ministrom oraz ministerstwom, które się przyczyniły do tej harmonijnej współpracy. Komisji Europejskiej, bo bez zmiany tego stanowiska tych pieniędzy by nie było. Oczywiście Radzie Miasta, bo razem walczymy zawsze o wsparcie finansowe oraz wszystkim, którzy się przyczynili do tego, że te projekty są realizowane. Dziękuję obu panom prezesom - i Metra Warszawskiego i Tramwajów Warszawskich. I im również dziękuję za tę współpracę - powiedział.

Warszawa stawia na rozbudowę systemu miejskiej komunikacji, więc przygotowywane są kolejne projekty. - Dla nas transport publiczny jest absolutnym priorytetem. Rozwijamy go przez cały czas i oczywiście dalej kontynuujemy swoje prace. Dzięki temu, że mamy finansowanie na te inwestycje, które zostały zrealizowane, lub są właśnie realizowane, możemy z pewnością patrzeć w przyszłość. Realizujemy dalsze inwestycje tramwajowe - na Rakowieckiej, przy Dworcu Zachodnim. Przymierzamy się również do tramwaju na Białołękę. Jeżeli chodzi o inne inwestycje, one są dalej planowane. Jeżeli chodzi o metro to zaczęliśmy projektowanie trzeciej i czwartej linii. I liczymy tu na wsparcie z pieniędzy unijnych. To będzie konieczne, by te projekty mogły się dynamicznie rozwijać - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Unijne wsparcie kluczowe dla inwestycji w transport

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak wskazał na kluczowe zagadnienie jakim jest rozbudowa systemu komunikacji w stolicy. - Transport jest krwiobiegiem polskiej gospodarki, dlatego cieszę się, że tutaj w Warszawie udaje się skutecznie realizować projekty i pozyskiwać na nie fundusze, tak, żeby można było przemieszczać się po tym mieście bardzo sprawnie. Liczą na to nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale każda osoba, która przyjeżdża uczyć się, studiować, realizować działalność gospodarczą czy po prostu zwiedzać naszą stolicę. Najważniejsze są pieniądze w tym wypadku. Jeżeli umiemy pozyskiwać skutecznie środki na realizację bardzo kosztochłonnych projektów, to jest to klucz do rozwoju inwestycyjnego. Wiele miast w Polsce dąży do tego, żeby tylko część tego typu projektów móc zrealizować - stwierdził.

Szef resortu infrastruktury zapowiedział, że będzie mocno zaangażowany w pozyskiwanie kolejnych środków unijnych na realizację podobnych projektów. - Teraz kiedy mamy już nową Komisję Europejską, natychmiast umówiłem się z nowym komisarzem do spraw transportu oraz nowym komisarzem do spraw budżetu. Dużo wcześniej rozmawiałem na ten temat z panem prezydentem Trzaskowskim oraz innymi prezydentami i burmistrzami miast w Polsce, którzy liczą na finansowanie projektów transportowych. Pamiętajmy o tym, że polityka finansowania transportu zmienia się, natomiast my - jako kluczowe państwo Unii Europejskiej - musimy mieć na to wpływ. Ta polityka musi się kształtować według potrzeb państw takich jak my i według oczekiwań mieszkańców i tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Dlatego nie wolno zmarnować ani jednego dnia w realizowaniu skutecznej polityki na rzecz pozyskiwania środków na finansowanie inwestycji transportowych - podkreślił Dariusz Klimczak.

Pozyskiwanie środków dla stolicy to ogrom pracy

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska podziękowała między warszawskim radnym i urzędnikom, bez których zaangażowania niemożliwe byłoby pozyskanie wsparcia na inwestycje w Warszawski Transport Publicznym. - Kiedy Rada miasta stołecznego Warszawy podejmuje decyzje, żeby przekazać środki budżetowe na jakąś inwestycje to jest ten moment, kiedy ona może się rozpocząć i to przedsięwzięcie może zacząć funkcjonować w strefie publicznej. Natomiast "z próżnego i Salomon nie naleje", dlatego bardzo uważnie wsłuchiwałam się w deklaracje pana ministra oraz będę czekała na kolejne propozycje i realizacje. Bardzo dziękuję za to, co powiedział pan prezydent Trzaskowski, bo żeby zdobyć pieniądze dla budżetu miasta stołecznego Warszawy to jest naprawdę ogromna praca. Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim radnym, zarówno tej kadencji, jak i poprzednich, którzy zawsze głosowali na rzecz rozwoju sieci transportu, bo jest on dla nas "oczkiem w głowie". Ale chciałabym też podziękować wszystkim urzędnikom, których naprawdę mamy fantastycznych, i którzy pracujecie znakomicie państwo dla miasta stołecznego Warszawa - przyznała przedstawicielka stołecznego samorządu.

Warszawa pierwszym beneficjentem nowego programu

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Konrad Wojnarowski podkreślił, że Warszawa jako pierwsza skorzystała z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). - Inwestycje w "zieloną transformację" to jeden z naszych priorytetów i transport miejski jest jego częścią. Program "FEnIKS" to ponad sto miliardów złotych. Tym bardziej cieszę się i gratuluję Warszawie, i panu prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu, i całej Radzie miasta stołecznego Warszawy, podjęcia tej decyzji o kolejnych inwestycjach w budowę drugiej linii metra, linii tramwajowej na Wilanów i wielu, wielu innych. Co ciekawe, są to pierwsze inwestycje w transport miejski z "FEnIKS-a" i ich beneficjentem jest właśnie Warszawa - podkreślił wiceminister.

Mieszkańcy korzystają na unijnym wsparciu

Zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Przemysław Kalinka zwrócił uwagę na korzyści dla mieszkańców stolicy, jakie przynoszą inwestycje realizowane między innymi dzięki wsparciu Unii Europejskiej. - Serdecznie gratuluję miastu, panu prezydentowi i mieszkańcom pozyskania tych dużych środków unijnych na rozwój transportu miejskiego. Te projekty realizują oczywiście unijne cele ograniczania emisji, zielonej gospodarki, ale też poprawiają jakość życia mieszkańców tu i teraz. Dlatego są tak bardzo ważne i dlatego tak bardzo też cieszą nas jako Komisję Europejską - stwierdził.

Jakie inwestycje z unijnym wsparciem?

Władze stolicy pozyskały dwa miliardy i dwadzieścia pięć milionów złotych ze środków unijnych na rozbudowę systemu Warszawskiego Transportu Publicznego, które zostaną przeznaczone na projekty szynowe.

Z powyższej kwoty miliard i sto dwadzieścia pięć milionów złotych otrzyma Metro Warszawskie. Pieniądze pochodzące z UE pozwolą na ukończenie budowy drugiej linii metra. Koszt tego projektu, w skład którego wchodzą: budowa ostatniego odcinka linii M2 oraz zakup taboru, w całości wynosi ponad trzy miliardy złotych, co oznacza, że wsparcie unijne sfinansuje ponad jedną trzecią wydatków. Bemowski odcinek drugiej linii metra ma długość czterech kilometrów i w jego ramach powstaną trzy stacje pasażerskie (Karolin, Chrzanów, Lazurowa), a także stacja techniczno-postojowa Karolin oraz dwie wentylatornie szlakowe. Jego budowa ma zostać ukończona w 2026 roku.

Tramwaje Warszawskie skorzystają z dziewięciuset milionów złotych unijnego wsparcia i przeznaczą te środki na rozbudowę sieci. Większość tej kwoty pozwoli na dokończenie realizacji projektu "Tramwaj do Wilanowa", który realizowany jest etapami. Trasa, która docelowo ma połączyć Bemowo, Wolę, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów oraz Wilanów jest już w części oddana do użytku pasażerów, pewne jej odcinki znajdują się obecnie w realizacji, a kolejne są w fazie planów. Środki unijne wspomogą między innymi budowę odcinka torowiska od Grójeckiej do Dworca Zachodniego, w tym wykonanie odcinka tunelu i pierwszego w stolicy podziemnego przystanku tramwajowego. Pozyskane pieniądze umożliwią także budowę nowego torowiska na Mokotowie wzdłuż ulicy Rakowieckiej oraz dokończenie prac na zasadniczej części trasy na Wilanów oraz jej odnogi do pętli Stegny wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego. W ramach projektu realizowanego przez Tramwaje Warszawskie zostanie także ukończona najnowsza zajezdnia Annopol, funkcjonująca już od kilku tygodniu, w której docelowo będą stacjonować sto pięćdziesiąt dwa tramwaje.

Piotr Wojtowicz