Z Sierpca do Watykanu: mała artystka i jej wielkie dzieło bożonarodzeniowe
2024-11-19 13:15:14(ost. akt: 2024-11-19 13:17:24)
W Watykanie zostanie zaprezentowana bożonarodzeniowa szopka autorstwa 11-letniej Patrycji. Uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie została za nią nagrodzona w ubiegłym roku w konkursie „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki” organizowanym przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Wykonana m.in. z drewna, gałązek wierzbowych, słomy, mchu i szyszek bożonarodzeniowa szopka 11-letniej Patrycji znajdzie się na wystawie „100 Presepi in Vaticano”, którą zwiedzać będzie można od 8 grudnia 2024 r. do 6 stycznia 2025 r. w kolumnadzie Berniniego na placu św. Piotra - poinformowało sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Placówka przypomniała, że praca uczennicy Szkoły Podstawowej w Starym Gralewie została nagrodzona w zeszłym roku w organizowanym tam cyklicznie konkursie „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”, mającym już ponad dziesięcioletnią tradycję. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży, a jego edukacyjnym celem jest m.in. kultywowanie tradycji ręcznego wykonywania szopek bożonarodzeniowych.
Jak powiedziała we wtorek PAP Justyna Cieszyńska z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, w tym roku po raz pierwszy nagrodzoną szopkę betlejemską zgłoszono do udziału w wystawie „100 Presepi in Vaticano”. „Ogromnie cieszymy się, że zgłoszenie zostało zaakceptowane, zwłaszcza że jest to bardzo oryginalna, ujmująca praca 11-letniej autorki” - podkreśliła.
Dodała, że w 2023 r. watykańską wystawę, na której zaprezentowano 100 szopek betlejemskich z 22 krajów świata, w tym spoza Europy, jak np. z Kolumbii, Tajwanu, Wenezueli, Filipin, Gwatemali i Paragwaju, obejrzało ponad 260 tys. osób.
Szopka, która wkrótce pojedzie do Watykanu, jak informuje sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej, „przypomina skromną drewnianą szopę dla zwierząt krytą strzechą”. Poszczególne elementy zostały wykonane ręcznie z drewna, słomy, mchu, szyszek, a także orzechów i wierzbowych gałązek. W centralnej części znajdują się postaci Świętej Rodziny - żłóbek z małym Jezusem oraz Maryja i Józef, a dach wieńczy gwiazda betlejemska.
Placówka zwróciła jednocześnie uwagę, że „naturalne surowce” wykorzystane do budowy bożonarodzeniowej szopki, która będzie prezentowana pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra, to nawiązanie do zwyczajów i obrzędowości powszechnych dawniej na polskiej wsi.
„Jeszcze do połowy XX wieku w okresie świątecznym mazowieckie domy odwiedzały grupy kolędników z szopką, przynosząc domownikom dobrą nowinę oraz szczęście i radość. Te najprostsze konstrukcje sklejone były z kartonu lub zbite z desek. Miały podłogę wyłożoną sianem oraz słomiane dachy, na szczycie których znajdowała się gwiazda betlejemska” - przypomniano w informacji.
Jak przekazało sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej, również w tym roku organizowany jest tam konkurs „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki” - prace dzieci i młodzieży, wykonane wyłącznie z materiałów naturalnych lub wtórnych, można nadsyłać do 29 listopada, a ogłoszenie wyników nastąpi 8 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w tamtejszym skansenie.
Placówka podkreśla, że konkurs - jego regulamin można znaleźć na internetowej stronie: https://mwmskansen.pl - to inicjatywa, która „zwiększa wiedzę na temat symboliki i religijnej wymowy szopki, a także jej historycznego znaczenia”, jednocześnie rozwija też kreatywność najmłodszych i ich umiejętności plastyczne, dając możliwość spędzania czasu w gronie rodzinnym, gdyż „w powstawanie szopek angażują się niejednokrotnie wszyscy domownicy”.
Zwieńczeniem tegorocznego konkursu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu będzie - podobnie jak w edycjach poprzednich - prezentacja wszystkich nadesłanych prac. Wystawę będzie można zwiedzać wraz z czasową ekspozycją „Boże Narodzenie na Mazowszu”, która w tamtejszym skansenie otwarta zostanie nieco wcześniej, 6 grudnia.
Skansen sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej istnieje od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha. Na jego terenie znajduje się m.in. kilkanaście zabytkowych zagród oraz dwór, kuźnia, karczma i wiatrak. Jest także amfiteatr, budynek wystawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa tam również kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały takie znane filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.
bm./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez