Jesienne porządki w trosce o bezpieczeństwo

2024-11-13 10:07:05(ost. akt: 2024-11-13 10:35:29)

Autor zdjęcia: Zarząd Oczyszczania Miasta

Jesień jest czasem wzmożonych prac służb oczyszczania. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi intensywne porządki.
Kolorowe liście mogą stwarzać niebezpieczeństwo na chodnikach i ulicach. Nasiąknięte wodą po deszczu czy porannej rosie tworzą śliską powłokę, która powoduje utratę przyczepności. Dlatego o tej porze roku jeszcze bardziej istotna jest wzmożona aktywność służb oczyszczania.

- Działania, które wykonujemy na rzecz czystości, dostosowujemy do pory roku i panujących warunków. Jesienią utrzymanie porządku to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców, w tym pasażerów komunikacji miejskiej. Prace służb oczyszczania doceniają także kierujący autobusami i tramwajami - powiedział Robert Szymański, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Czyste przystanki

Ekipy porządkowe ZOM dbają o czystość czterech i pół tysiąca przystanków oraz sześćdziesięciu jeden pętli autobusowych i tramwajowych. Przez cały rok zamiatają piasek oraz zbierają zanieczyszczenia, a jesienią do standardowych zadań dochodzi też usuwanie liści. Obok tradycyjnych mioteł do porządków używane są lekkie mechaniczne zamiatarki, które przyspieszają sprzątanie. Zarząd Oczyszczania Miasta od lat w umowach z wykonawcami ma zapis o zakazie korzystania z dmuchaw. Taki standard wprowadzony został w 2021 roku na terenie całego Mazowsza w ramach Programu Ochrony Powietrza.

Zamiatanie jezdni

Na bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz pasażerów komunikacji miejskiej wpływają również regularne porządki na ulicach i torowiskach. O tej porze roku szczególnie zdradliwe mogą być liście. Pieszym grożą poślizgiem, a w przypadku tramwaju wydłużają drogę hamowania. Mogą również zasłonić oznaczenia na jezdni, w tym pasy ruchu i przejścia. Od wiosny do jesieni pracują trzydzieści dwie zamiatarki i zmywarki, które przynajmniej raz w tygodniu sprzątają tysiąc trzysta kilometrów dróg i torowisk.

Sprzątanie na wezwanie

Oprócz planowego sprzątania, tereny dla pieszych oraz ulice są oczyszczane przy niespodziewanych zaśmieceniach. Na drogach działa Pogotowie Porządkowe ZOM, a przystanki i chodniki oczyszcza grupa szybkiego reagowania. Ekipy porządkowe udają się w miejsca wskazane przez kontrolerów Zarządu Oczyszczania Miasta, którzy codziennie monitorują stolicę pod kątem czystości. Pomocne są też zgłoszenia od mieszkańców, które przekazują do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

UM Warszawa/red.