Białystok wspólnie świętował Niepodległość

2024-11-11 13:40:11(ost. akt: 2024-11-11 13:49:14)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski w centrum Białegostoku mieszkańcy uczcili w poniedziałek 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak mówili uczestnicy, to sposób na radosne świętowanie.
Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego odbyło się przed Ratuszem, siedzibą Muzeum Podlaskiego, w centrum Białegostoku.

W białostockiej odsłonie akcji "Niepodległa do hymnu" wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także licznie zebrani mieszkańcy - rodziny z dziećmi, młodzież, a także seniorzy. Trzymano biało-czerwone flagi, niektórzy mieli przypięte kotyliony.

Jak przypomniał jeszcze przed odśpiewaniem hymnu wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono w 1937 roku, by uczcić odzyskanie 11 listopada 1918 roku suwerenności i niepodległości.

— Suwerenność, niepodległość, bezpieczeństwo - to są najważniejsze tematy, którymi musimy dzisiaj, w tym szczególnym czasie się zajmować. Nie ma nic ważniejszego niż Polska suwerenna i niepodległa, ale tylko Polska bezpieczna będzie gwarantowała nam wszystkim, obywatelom naszego państwa, te wartości — podkreślił wojewoda.

To pozytywnego świętowania tego dnia zachęcał marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym. Mówił - zwracając się przede wszystkim do licznie zgromadzonych dzieci - że właśnie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, to przykład radosnego świętowania 106. rocznicy odzyskania niepodległości.

— 11 listopada to święto radości, dumy i wdzięczności — zwrócił uwagę zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że białostoczanie mają podwójną okazję do świętowania niepodległości, bo Białystok tę wolność odzyskał 19 lutego 1919 roku.

— Wolność i niepodległość należy celebrować 3 podkreślił.

Hymn Polski odśpiewano wspólnie tuż po odsłuchaniu w południe hymnu Białegostoku, który codziennie rozbrzmiewa z wieży Ratusza.

Uczestnicy, z którymi rozmawiała PAP, podkreślali, że taki sposób na świętowanie się im podoba.

— Jak to w domu siedzieć, jak tu uroczystości ku pamięci wszystkich, którzy walczyli za Polskę — mówiła pani Stanisława, która co roku stara się uczestniczyć w obchodach i cieszyła się, że po raz kolejny udało jej się dotrzeć na wspólne śpiewanie hymnu. Także pani Halina, która śpiewała ze swoją mamą, mówiła, że obok przemów i uroczystości, takie śpiewanie to "takie radosne, łączące wszystkich doświadczenie".

Zaśpiewać hymn przyszła z rodziną pani Paulina, która powiedziała, że to okazja do uczenia patriotyzmu najmłodszych.

— To chęć radości z tak ważnego święta. Dzisiaj mamy święto, trzeba się cieszyć, zwłaszcza, że jest to święto ogólnopolskie, więc trzeba się łączyć ze swoimi braćmi Polakami — dodała.

Wspólne odśpiewanie hymnu poprzedziło główne uroczystości, które wczesnym popołudniem odbyły się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. W ramach obchodów po południu zaplanowano też pokazy sprzętu wojskowego, biegi, a wieczorem koncerty pieśni patriotycznych.

Białostocką odsłonę "Niepodległa do hymnu" zorganizowały wspólnie władze województwa, Podlaski Instytut Kultury i Muzeum Podlaskie.

Źródło: PAP