Wspólnie dla bezpieczeństwa
2024-11-08 15:23:15(ost. akt: 2024-11-08 15:25:37)
Rola straży gminnych i miejskich w systemie bezpieczeństwa państwa była tematem konferencji, która odbyła się w środę 5 listopada 2024 roku w Pałacu Kultury i Nauki. Wydarzenie zorganizowała Straż Miejska miasta stołecznego Warszawy.
W pierwszym panelu głos zabrali: prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i przedstawiciele rządu - minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele straży miejskich i gminnych z całej Polski, a także przedstawiciele innych służb i eksperci.
Wydarzenie otworzyło wystąpienie Magdaleny Ejsmont, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy:
- Bezpieczeństwo nie jest nam dane raz na zawsze i dlatego tak ważne jest to, aby wszystkie formacje stały w jednym szeregu, mówiły tym samym głosem. Niejednokrotnie są to sytuacje, kiedy podczas wykonywania swoich obowiązków narażamy swoje zdrowie i życie po to, aby chronić zdrowie i życie obywateli Polski.
Głównym celem konferencji było omówienie roli i znaczenia straży gminnych i miejskich w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnych społeczności. Na ten temat wypowiadał się prezydent stolicy.
- W 2023 roku Warszawa wydała czterysta czterdzieści milionów złotych na bezpieczeństwo, z czego ponad połowę przeznaczyliśmy na Straż Miejską. To pokazuje, jak istotnym elementem budowania bezpieczeństwa w stolicy jest właśnie ta formacja. Nasi strażnicy i strażniczki stoją na straży bezpieczeństwa Warszawy od trzydziestu trzech lat. To jest największa tego typu formacja w Polsce, pracuje w niej ponad tysiąc dwieście osób. Wraz z Policją, Strażą Pożarną i Wojskiem Polskim oraz innymi służbami współtworzy ona system bezpieczeństwa miasta - mówił Rafał Trzaskowski, dziękując ministrom za dotychczasową współpracę i koordynację działań służb. - Straż Miejska to olbrzymie wsparcie dla miasta w sytuacjach kryzysowych. Pamiętamy Waszą pomoc w pandemii, przy organizacji punktów medycznych dla uchodźców z Ukrainy czy zbiórce datków. Przy tych wszystkich sytuacjach kryzysowych Straż Miejska jest niezbędna i staje na wysokości zadania - dodał.
Podczas wydarzenia dyskutowano nie tylko o działalności straży miejskich i gminnych, ale również nad stojącymi przed nimi wyzwaniami oraz możliwościami ich dalszego rozwoju i współpracy z innymi służbami.
- Chcemy, żeby efektem tego spotkania było podpisanie i wdrożenie w życie listu intencyjnego, który będzie dotyczył wspólnego szkolenia - powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. - Powinniśmy przygotować z innymi służbami mundurowymi - na czele z Wojskiem Polskim - wspólne szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapraszam wszystkie straże miejskie i gminne do takiej współpracy. Jesteśmy gotowi was przeszkolić i przygotować na sytuacje kryzysowe - dodał Kosiniak-Kamysz.
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej poruszył również kwestię ustawy, która ma określać najważniejsze zasady współpracy wszystkich służb. Zwrócił się bezpośrednio do przedstawicieli straży miejskich i gminnych:
- Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej da wam ogromną szansę na zbudowanie jeszcze lepszego wizerunku ludzi, którzy są bardzo blisko obywateli i pomagają w sprawach przyziemnych, ale dla ludzi najważniejszych. Bardzo liczę, że ten dokument pozwoli też nadać nowy wymiar strażom gminnym i miejskim. Bez samorządu nie ma obrony państwa polskiego. Wasza rola jest w tym ogromna i kluczowa.
O tym, jak ważne jest wspólne działanie w kwestii bezpieczeństwa, mówił również Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji:
- Bardzo potrzeba rozmowy o tym, że państwo i służby powinny działać razem, że wszyscy ludzie w mundurach i bez mundurów muszą myśleć podobnie, integrować swoje zasoby i działać razem.
Tematyka wystąpień
Podczas konferencji poruszono szereg tematów, w tym:
- Rola straży gminnych i miejskich w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli. W całej Polsce istnieje trzysta osiemdziesiąt jeden Straży Miejskich i sześćdziesiąt trzy Straże Gminne. Łącznie w tej formacji pracuje prawie siedem tysięcy siedmiuset strażników, w tym prawie tysiąc trzystu w Warszawie. Podstawowym zadaniem ustawowym Straży Gminnej i Miejskiej jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych.
- Współpraca z Policją i innymi służbami. Przedstawiono przykłady efektywnej współpracy między Strażą Miejską a Policją, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Wojskiem Polskim i innymi służbami ratunkowymi.
- Współdziałanie w zakresie zarządzania kryzysowego. Omówiono kontrolę infrastruktury krytycznej oraz pomoc podczas powodzi, polegającą na monitorowaniu poziomu wody oraz wałów przeciwpowodziowych, jak również bezpośredniej pomocy osobom poszkodowanym oraz przewożeniu darów dla osób potrzebujących.
UM Warszawa/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez