Medale Benemerenti wręczone w 880. rocznicę konsekracji katedry w Płocku
2024-11-08 12:00:14(ost. akt: 2024-11-08 07:51:39)
W katedrze w Płocku w 880. rocznicę jej konsekracji, biskup tej diecezji Szymon Stułkowski wręczył w czwartek wiernym świeckim zasłużonym dla diecezji 41 medali Benemerenti Dioecesis Plocensis. Uroczystość odbyła się w przeddzień inauguracji obchodów 950-lecia diecezji płockiej.
Z okazji 880. rocznicy poświęcenia płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w czwartek odprawiono tam nieszpory. W wygłoszonej homilii biskup płocki Szymon Stułkowski podkreślił, że prastara katedra, gdzie od wieków gromadzą się wierni, a kolejni ordynariusze diecezji głoszą Słowo Boże i celebrują sakramenty, skąd wychodzą także nowo wyświęceni kapłani, "jest szczególnym znakiem".
Bp Stułkowski zaznaczył jednocześnie, że odprawiane w czwartek nieszpory są przygotowaniem do piątkowej eucharystii, która sprawowana będzie również w katedrze, inaugurując jubileusz 950 lat płockiej wspólnoty diecezjalnej. "Dziś chcemy Panu Bogu dziękować za to, że nie jesteśmy obcymi, nie jesteśmy przechodniami. Od 950 lat jesteśmy domownikami Boga. Ci, którzy byli przed nami tego doświadczali, i my, żyjący dzisiaj, i mam wielką nadzieję w sercu, że doświadczą tego ci, którzy idą po nas" - powiedział w homilii biskup płocki.
Po nieszporach bp Stułkowski wręczył wiernym świeckim z różnych parafii diecezji 41 medali Benemerenti Dioecesis Plocensis, które przyznano po raz pierwszy. Jak podkreślił, wyróżnienie to jest podziękowaniem dla tych diecezjan, którzy "promieniują Bogiem w swoich środowiskach" oraz za to, iż mają oni "świadomość, że są domownikami Boga i że wspólnie budujemy Boże Królestwo, tu i teraz".
Ustanowiony na jubileusz 950-lecia diecezji medal Benemerenti Dioecesis Plocensis przedstawia na awersie wizerunek błogosławionych pasterzy płockiego Kościoła zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w obozie koncentracyjnym KL Soldau w Działdowie - arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa pomocniczego Leona Wetmańskiego.
Na rewersie okolicznościowego medalu, który ma być wręczany każdego roku zasłużonym dla diecezji płockiej, znajdują się natomiast słowa Henryka Sienkiewicza zapisane w księdze pamiątkowej Muzeum Diecezjalnego w Płocku, które pisarz, późniejszy laureat literackiego Nobla, odwiedził w 1904 r. - "Kościół jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości".
Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, wybudowana przez biskupa Aleksandra z Malonne w latach 1130-1144, jest jedną z pięciu najstarszych w kraju, a także jedną z trzech, gdzie spoczywają dawni władcy Polski. To zarazem największa nekropolia Piastów.
W Kaplicy Królewskiej tej bazyliki pochowani są Władysław I Herman i jego syn Bolesław III Krzywousty, natomiast w znajdującej się pod nią krypcie spoczywają szczątki 14. książąt mazowieckich, w tym Bolesława IV Kędzierzawego, Konrada I Mazowieckiego, Bolesława II Płockiego, Siemowita III Starszego i Janusza II Mazowieckiego, a także Gaudemundy-Zofii, córki Wielkiego Księcia Litwy Trojdena, żony Bolesława II Mazowieckiego.
W intencji pochowanych w płockiej katedrze Piastów, w piątek, podczas inauguracji jubileuszu 950 lat diecezji, odprawiona zostanie po raz pierwszy w historii tej bazyliki, koncelebrowana msza święta dziękczynna, której przewodniczył będzie metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś.
Erygowana w 1075 r. diecezja płocka należy do najstarszych w Polsce. Obecnie obejmuje zasięgiem 11 tys. km kw. w części województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Jubileuszowe obchody, w ramach których zaplanowano cykl wydarzeń liturgicznych oraz dotyczących dziedzictwa kulturowego, potrwają tam do stycznia 2026 r.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez