11 listopada czyli nie tylko koncertowe święto w "Cytadeli Muzeów"

2024-11-05 18:05:08(ost. akt: 2024-11-05 18:12:54)

Autor zdjęcia: Piotr Wojtowicz

Już za kilka dni, bo w Narodowe Święto Niepodległości "Cytadela Muzeów" wypełni się licznymi atrakcjami dla całych rodzin. W poniedziałek 11 listopada 2024 roku władze Warszawy wraz z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego zapraszają na kilkugodzinny piknik, zwiedzanie muzealnych ekspozycji oraz koncert "Wspólna Niepodległa", który będzie między innymi okazją do spotkania z polską ludową muzyką, choć wzbogaconą o współczesne akcenty.
O przygotowanych wydarzeniach, które będą okazja do świętowania sto szóstej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, można było dowiedzieć się na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej na dziedzińcu przed obiema placówkami muzealnymi, które nie tak dawno zostały otwarte na terenie Cytadeli Warszawskiej.

Muzyczna polska mozaika

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił o wspólnotowym i radosnym aspekcie celebrowania historycznego wydarzenia. - 11 listopada - Święto Niepodległości to święto nas wszystkich i dlatego bardzo chcemy, żebyśmy mogli razem świętować. I dlatego wraz z Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego przygotowaliśmy koncert, na który serdecznie zapraszamy w poniedziałek 11 listopada o godzinie 18.00. Chcemy, żeby w ten dzień wszyscy mogli się spotkać, posłuchać muzyki, zadumać się również nad sensem tego święta. Dlatego wybór tego miejsca - Cytadela, który oczywiście symbolizuje walkę o niepodległość. Natomiast nam też zależało na tym, żeby pokazać w tym koncercie jedność i różnorodność Polski. Dlatego zaprosiliśmy artystów ze wszystkich szesnastu regionów, żeby pokazać jaką fantastyczną mozaikę kulturową tworzy Polska i żeby tego dnia przede wszystkim dobrze się bawić, bo Święto Niepodległości to święto pozytywne. Tego dnia po stu dwudziestu trzech latach odzyskaliśmy niepodległość i dzisiaj ją wzmacniamy, także poprzez docenianie naszej kultury. I o tym będzie ten koncert - podkreślił włodarz stolicy.

Marcin Napiórkowski - dyrektor Muzeum Historii Polski zdradził co nieco o wielu atrakcjach, które będą organizowane 11 listopada i to nie tylko na terenie Cytadeli. - Polacy potrzebują sposobów świętowania niepodległości, które będą i radosne, i mądre, nie odcinające się od swojej historii, ale mądrze na niej bazujące i wyciągające lekcje na przyszłość. I takie sposoby świętowania, wspólnie z miastem i naszymi przyjaciółmi z "Cytadelii Muzeów", chcemy zaproponować. Będzie się działo w całym mieście, i tutaj u nas, od samego rana - piknik, atrakcje dla całych rodzin. Można przyjechać, wziąć udział w grze terenowej, w poszukiwaniu skarbów. Będą przedstawienia, warsztaty z niepodległością związane. Równolegle będzie się działo na Krakowskim Przedmieściu, gdzie połączyliśmy siły z ludźmi z dawnego Biura Niepodległa. Od lat odbywa się wspaniały festiwal "Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu. Tam będą trzy sceny, na których bardzo różnorodna muzyka - od popularnej przez folklor aż po hip hop. Będzie niesamowita parada od godziny 14.00. A ponieważ będzie autobus kursujący z Cytadeli na Krakowskie Przedmieście i z powrotem, więc można "bilokować", można być w dwóch miejscach na raz i nie trzeba wybierać. Po tych wspaniałych rzeczach, które się będą działy na Krakowskim Przedmieściu, można wrócić tutaj do nas na godzinie 18.00 na koncert. Miasto otwiera się na Cytadelę, Cytadela otwiera się na miasto. Mam nadzieję, że ten zabytkowy autobus, który będzie naszych gości woził z Krakowskiego Przedmieścia tutaj to jest zapowiedź niezabytkowego pojazdu, który niedługo na Cytadelę będzie kursował. - zakończył szef MHP.

Polskie wojsko pochwali się uzbrojeniem

O militarnych akcentach świętowania w najbliższy poniedziałek opowiedziała Magdalena Rochnowska - zastępczyni dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. - Muzeum Wojska Polskiego zaprasza tego dnia na wydarzenie plenerowe od godziny 12.00 do 18.00, gdzie zaprezentujemy najnowocześniejszy sprzęt znajdujący się na wyposażeniu polskiej armii. Będzie też specjalna strefa pojazdów zabytkowych, a także wiele atrakcji i animacji dla dzieci. Dla najmłodszych amatorów klocków będzie czekała strefa Cobi. Zapraszamy również do środka, gdzie wstęp na wystawę będzie bezpłatny. Będzie można także wziąć udział w wirtualnej strzelnicy, a na zewnątrz będzie przygotowana strzelnica kontenerowa - dodała przedstawicielka MWP.

Muzyczne wizytówki regionów

Jedną z artystek, która zaprezentuje się widowni podczas koncertu "Wspólna Niepodległa" będzie Reni Jusis. Uchyliła ona rąbka tajemnicy na temat programu tego muzycznego wieczoru. - Bardzo spodobał mi się ten pomysł, by świętować ten dzień radośnie, kulturalnie, z muzyką. Osobiście wychodzę z założenia, że muzyka jest niepodległa. I w ten sposób możemy pokazać tego dnia przeróżne style muzyczne. Kilkunastu artystów przedstawi przyśpiewki i piosenki ludowe ze swoich regionów. Pochodzę z Zachodniopomorskiego i wykonam pieśń "Zachodźże słoneczko", która w tamtym regionie była popularna. Wielu wokalistów będzie śpiewało w lokalnych językach, na przykład Sarsa po kaszubsku. Będzie dużo nawiązań do tradycji. I co ciekawe, dwudziestokilkuosobowa orkiestra pod batutą Jana Smoczyńskiego przygotuje aranżacje nie tylko ludowe, ale i łączące muzykę współczesną - jazz, funk, ambient. Wydaje mi się, że to jest bardzo dobry punkt wyjścia, aby zaprosić na koncert. Na tle Muzeum Historii Polski stanie scena i na tym przepięknym dziedzińcu możemy się spotkać 11 listopada i razem radośnie przeżywać Święto Niepodległości. Będzie to kawałek polskiej historii opowiedziany w sposób niebanalny, interesujący muzycznie. To naprawdę bardzo ambitne przedsięwzięcie. Będzie się można dowiedzieć również szczegółów o każdym regionie, z którego pochodzą te pieśni. Zapraszamy wszystkich z całymi rodzinami - zakończyła wokalistka.

Podczas koncertu "Wspólna Niepodległa" obok Reni Jusis, które będzie reprezentantką województwa zachodniopormoskiego, wystąpią: Sarsa (Pomorskie), Marika (Podlaskie), Grzegorz Hyży (Wielkopolskie), Igor Herbut (Dolnośląskie), Tatiana Okupnik (Łódzkie), Jarecki (Łódzkie), Kasia Moś (Śląskie), Skubas (Lubelskie), Filip Grodowski (Małopolskie), Michał Szpak (Podkarpackie), Natalia Nykiel (Warmińsko-Mazurskie), Sara James (Lubuskie), Mariusz Lubomski (Kujawsko-Pomorskie), Reni Jusis (Zachodniopomorskie), Lanberry (Mazowieckie) oraz Józefina (Świętokrzyskie).

Muzyczne wydarzenie na dziedzińcu przed Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się 11 listopada o godzinie 18.00. Natomiast pozostałe obchody Narodowego Święta Niepodległości na terenie Cytadeli Warszawskiej rozpoczną się tego dnia od godziny 10.00.

Piotr Wojtowicz