Gepardzica Wilma wyjeżdża do Grecji

2024-11-03 16:00:06(ost. akt: 2024-11-03 13:09:06)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: Andrey K on Unsplash

W sobotę kolejne zwierzę, tym razem gepardzica Wilma, wyjeżdża do innego ogrodu zoologicznego. Decyzją koordynatora gatunku Wilma wyrusza w drogę do słonecznej Grecji.
Stołeczny ogród zoologiczny wyjaśnił, że Wilma przyjechała do warszawskiego zoo w 2016 roku z Holandii. Miała wtedy dwa lata i towarzyszył jej rówieśnik Fred, z którym doczekała się 6 dzieci i 4 wnucząt.

"Wilma jest pewna siebie, bywa zadziorna i miło się z nią pracuje. To urocza dama, która wzbudza wielką sympatię, i z którą wszyscy bardzo się zżyliśmy" - napisali opiekunowie.

Gepardy oczywiście pozostają w stołecznym zoo i można je odwiedzić przy alei głównej.

Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie (w trzy sekundy osiąga ponad 100 km/h), ale także jedyny wielki kot, który nie potrafi wspinać się na drzewa i ryczeć, za to doskonale szczeka, syczy i miauczy.

Te koty nigdy nie chowają pazurów – podczas biegu służą im niczym kolce w butach sprintera - zapewniając przyczepność i pomagając w błyskawicznym przyspieszeniu.

Bursztynowe oczy mają okrągłą źrenicę (a nie pionową jak domowe koty). Zwierzę najpierw wypatruje swej ofiary, potem ocenia szanse dopadnięcia jej w sprincie i dopiero rusza na łowy. Czarne kreski na twarzy, wyglądające niczym ślady łez, pochłaniają promienie słońca, zapobiegając oślepieniu podczas sprintu.

Polujący gepard mknie ponad 100 km na godzinę. Ma to swą cenę: z najwyższą szybkością może pokonać dystans do kilkuset metrów. Potem musi odpocząć i ochłodzić organizm. Dlatego tak ważne jest dla niego podkradnięcie się jak najbliżej ofiary. W biegu pomaga mu budowa ciała. Jego kręgosłup ugina się, zaś długimi nogami odbija się wykonując susy do 7 metrów! Ogon pomaga im skręcać przy maksymalnej prędkości (nawet pod kątem 90 stopni).

Ten wyjątkowy kot doczekał się swojego dnia w kalendarzu. 4 grudnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Geparda.


red./PAP