[GALERIA] Nowe warszawskie "okno na świat" czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej

2024-10-24 21:11:02(ost. akt: 2024-10-24 22:08:39)

Autor zdjęcia: Piotr Wojtowicz

- Moim marzeniem jest, żeby to było "zwykłe miejsce" dla każdego warszawiaka i każdej warszawianki - powiedziała dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska w przeddzień oficjalnego otwarcia tego obiektu. Nowa placówka kulturalna na mapie stolicy zostanie zaprezentowana po raz pierwszy mieszkańcom Warszawy i turystom w piątkowy wieczór 25 października 2024 roku.
Czy te marzenia dyrektorki MSN uda się spełnić i nowa przestrzeń muzealna stanie się ulubionym miejscem mieszkańców stolicy? Okaże się wkrótce. Wszak budynek przy ulicy Marszałkowskiej 103, naprzeciwko Ściany Wschodniej, budzi wiele skrajnych emocji. Jednym jego bryła bardzo przypadła do gustu, a u innych ta prosta forma architektoniczna budzi wielki sprzeciw, od kiedy tylko wyłoniła się zza budowlanych rusztowań.


Historyczny dzień dla Warszawy

W dzień poprzedzający udostępnienie obiektu wszystkim zainteresowanym, Muzeum Sztuki Nowoczesnej mogli obejrzeć dziennikarze. Wcześniej jednak odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz głównego architekta tego budynku - Thomasa Phifera, który na jego otwarcie przyleciał do stolicy zza oceanu.

Prezydent miasta - Rafał Trzaskowski podkreślił jak duże znaczenie dla stolicy ma otwarcie MSN. - Bardzo się cieszę, że możemy się wszyscy dzisiaj spotkać, bo to wielki dzień dla Warszawy. Chwila jest absolutnie historyczna i wyjątkowa dla miasta stołecznego Warszawy z kilku co najmniej powodów. Dlatego, że takiego miejsca nie było od dziesięcioleci. Miejsca, które powstałoby od podstaw, właśnie po to, żeby promować polską sztukę. Miejsca, które samo w sobie jest spektakularne. Po drugie, że to jest projekt, który wpisuje się w Nowe Centrum Warszawy. Udaje nam się powoli, po dekadach, odczarować centrum miasta i kontynuować całkowitą przebudowę. W okolicy Pałacu Kultury i Nauki powstanie nie tylko właśnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale i plac centralny oraz całkowicie nowe centrum. I MSN się wpisuje w to, że wreszcie udaje się nam tę transformację przeprowadzić. Po trzecie - coś co jest niesłychanie istotne - będziemy mieli miejsce na światowym poziomie dla promocji polskiej kultury, sztuki nowoczesnej, która jest niebywała i cieszy się wielkim zainteresowaniem. Właśnie tutaj ponad dwa tysiące eksponatów, która ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej, będzie mogło być pokazywane. Ale to miejsce to coś znacznie więcej. Dlatego, że to będzie miejscem spotkań, miejscem dyskusji i - mam nadzieję - miejscem, gdzie będą powstawały nowe trendy oraz miejscem edukacji - przyznał włodarz miasta.

Nowa przestrzeń otwarta na ludzi i kulturę

Dyrektor MSN - Joanna Mytkowska podkreśliła, że nowy gmach będzie miał bardzo otwarty charakter. - Niezwykle miło nam przywitać Państwa w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Długo na niego czekaliśmy, proces budowy był złożony, ale najważniejsze, że dzisiaj możemy tutaj wszyscy być. Bardzo zależy nam na tym, żeby to była instytucja dla wszystkich, żeby spełniła Państwa oczekiwania. Żeby była i dla lokalnych artystów, lokalnej sceny artystycznej ale żeby - tak jak powiedział pan prezydent – animowała międzynarodową wymianę. Żeby to było miejsce dyskusji, gdzie mogą się toczyć ważne społecznie debaty, a jednocześnie miejsce edukacji i kontemplacji sztuki. To wszystko postaramy się dla Państwa przygotować, zaaranżować dla Państwa i z Państwem. Bardzo istotne jest to, że ten budynek stanął naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki i że symbolicznie zmienia centrum stolicy. To jest budynek poświęcony otwartej, ludnościowej, demokratycznej kulturze i mam nadzieję, że jego kształt architektoniczny, który zaprasza do środka - mamy tutaj bardzo dużo przestrzeni przeznaczonych właśnie do spotkań, do debaty - będzie temu sprzyjał - stwierdziła przedstawicielka muzeum.

"Plac miejski pod dachem"

Dużej satysfakcji z otwarcia MSN nie kryła wiceprezydent Warszawy - Aldona Machnowska-Góra. - Spełniają się marzenia. Kilkanaście lat temu mieliśmy takie marzenie - powstał program rozwoju kultury w Warszawie: Warszawa miasto kultury i obywateli. Teraz, kiedy otwieramy już za chwilę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, myślę, że to jest początek spełnienia tego marzenia. Nowe Centrum Warszawy to właśnie miejsce kultury dla obywatelek i obywateli, a pewnie kilkanaście lat temu byliśmy niezbyt odważni, żeby myśleć o tym, że też dla nieludzkich mieszkańców naszego miasta, pełne zieleni. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, oprócz tego, że jest domem dla sztuki, to jest też miejscem otwartym. Już sama architektura wskazuje na to, że taką ma mieć funkcję. Program publiczny, który będzie muzeum realizowało, ale też cała zmiana, która się odbywa w samym centrum na naszych oczach. Zachęcam Państwa do tego, żeby z okien muzeum - z każdej strony zobaczyć Warszawę - "oczami muzeum". I obserwować te zmiany... Ta architektura jest tak otwarta, że ten parter lubię nazywać "placem miejskim pod dachem" - dodała przedstawicielka władz miasta.

Duma projektanta

Na uroczyste otwarcie nowej siedziby MSN przybył z Nowego Jorku Thomas Phifer - główny architekt tego obiektu. Podczas spotkania z dziennikarzami opowiedział o tym jak narodziła się idea u projektanta budynku muzeum. - Kiedy przyjechałem tu dziesięć lat temu, poczułem tego niezwykłego, nowego ducha, który stał się początkiem pomysłu na to miejsce. Wiele spotkań, rozmów i podpisanych umów doprowadziło do tego, że dziś możemy zebrać się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dla mnie, architekta, to niezwykłe uczucie, kiedy patrzę na ten gmach - pięknie wykonany z betonu, drewna i stali nierdzewnej. Wszystko tutaj zostało stworzone przez lokalnych rzemieślników. Świadomość, jak wiele ten gmach oznacza dla Warszawy i Polski jest dla mnie powodem do dumy - podkreślił Thomas Phifer.

Światowa sztuka zagości w stolicy?

Rafał Trzaskowski zapytany w kuluarach o swoje oczekiwania wobec ekspozycji muzealnej zwrócił uwagę na nowe artystyczne otwarcie Warszawy "na świat". - Czekam oczywiście na moment, w którym będziemy mieli wystawę stałą w lutym, bo wiem, że pojawi się tutaj mnóstwo ulubionych artystów jak Fangor, Sasnal czy Szapocznikow. Natomiast to miejsce będzie niezwykłe ponieważ będzie współpracować z najlepszymi i najwspanialszymi muzeami sztuki nowoczesnej na całym świecie - z MoMA w Nowym Jorku, Reina Sofia w Madrycie czy Tate Modern w Londynie. Jest olbrzymia szansa, że Warszawa będzie wreszcie na trasie wielkich wystaw sztuki nowoczesnej, które wędrują po całej Europie i świecie. I że tutaj będą trafiały wystawy, które do tej pory mogliśmy podziwiać w Londynie, Paryżu, Berlinie czy Nowym Jorku - przyznał prezydent Warszawy.

Zwykłe marzenia szefowej MSN

Portal wawa.info zapytał dyrektor Joannę Mytkowską o emocje jakie towarzyszą jej w przeddzień oficjalnego otwarcie nowej siedziby MSN. - To ogromne podekscytowanie oczywiście. Jest to wielkie święto całego zespołu MSN-u. Proszę pamiętać, że to trwało bardzo wiele lat. Ten zespół, który wtedy był bardzo malutki, bo na początku było nas siedmioro. Potem stopniowo on rósł i teraz nas jest około stu dwudziestu osób. Jesteśmy już poważnym zespołem. To wymagało ogromnej pracy, ogromnej determinacji. Teraz różne trudności mogą się pojawić i musimy być czujni, wrażliwi, nie wszystko wiemy, też się uczymy tego budynku. Liczymy na państwa wyrozumiałość. Ale teraz dominuje myślę, że ogromna przyjemność i satysfakcja całego zespołu. Najtrudniejsze były te lata wczesne, kiedy śmialiśmy się, że gdybyśmy brali złotówkę od każdego, który mówił, że to się nie uda, to bylibyśmy bardzo bogaci - przyznała z uśmiechem szefowa muzeum.

Joanna Mytkowska zdradziła dziennikarzom także swoją myśl o przyszłości funkcjonowania MSN. - Mamy teraz możliwości takie jak każde muzeum w zacnych miastach Europy. Jesteśmy w stanie spełnić marzenie każde niemalże, bo możemy wypożyczyć najbardziej cenne dzieła sztuki, jesteśmy w stanie współpracować z wieloma kuratorami, więc nie ma tutaj ograniczeń. Jeśli chodzi o moje marzenie, to chciałabym, żeby dla warszawiaków stało się to "zwykłym miejscem", żeby wyjście do MSN-u stało się częścią codzienności tego miasta, bo wtedy tą atmosferę, te nadzieje, wzniosłe idee, o których tutaj rozmawiamy, rozniesiemy po całym mieście. Moim marzeniem jest, żeby to było "zwykłe miejsce" dla każdego warszawiaka i każdej warszawianki - zakończyła dyrektor muzeum.

Mnóstwo atrakcji na weekend otwarcia

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się w centrum stolicy przy Marszałkowskiej 103. Obiekt ma około dwudziestu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni z czego cztery i pół tysiąca metrów kwadratowych stanowią przestrzenie ekspozycyjne, które są zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze. Udostępnienie MSN zwiedzającym ma na razie umożliwić mieszkańcom stolicy i turystom zapoznanie się z samym budynkiem, jego przestrzeniami, które za kilka miesięcy wypełnią się eksponatami. Obecnie można będzie obejrzeć tylko kilka prac, w tym jedno z dzieł Magdaleny Abakanowicz.

Otwarcie nowego budynku MSN nastąpi w piątek 25 października 2024 roku o godzinie 20.00. Wydarzeniu będą towarzyszyć akcje performatywne, koncerty, wykłady i festiwal "Warszawa w Budowie". Swoje propozycje przygotowały także muzealne wydawnictwo oraz otwarte po raz pierwszy kino znajdujące się w jednej z podziemnych kondygnacji. Informacje o wszystkich atrakcjach związanych z otwarciem nowej siedziby MSN można odnaleźć na internetowej stronie muzeum - artmuseum.pl.

Piotr Wojtowicz