Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie

2024-10-24 16:04:30(ost. akt: 2024-10-24 16:13:52)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Bezrobocie w Polsce pozostaje na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej, utrzymując się na stabilnym poziomie 5,0 proc. od lipca. Pomimo sygnałów o spowolnieniu presji płacowej oraz spadku zatrudnienia w niektórych sektorach, polski rynek pracy wciąż jest wspierany przez ograniczoną podaż siły roboczej i niską liczbę zwolnień z przyczyn zakładowych.
Na koniec sierpnia liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce wyniosła 772,3 tys., co oznacza spadek o 2,7 tys. osób w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z drugiej strony, we wrześniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) odnotował wzrost nowo zarejestrowanych bezrobotnych – ich liczba osiągnęła 116,1 tys., podczas gdy w sierpniu wyniosła 100,3 tys.

Pracodawcy zgłosili we wrześniu 80,8 tys. ofert pracy, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z 79,8 tys. w sierpniu, sygnalizując umiarkowane zwiększenie popytu na pracowników.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zwrócili także uwagę na niski poziom zwolnień z przyczyn związanych z zakładami pracy. We wrześniu zwolniono 32,8 tys. osób z tych powodów.

Prognozy dotyczące utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 5,0 proc., obowiązującego od lipca, zostały potwierdzone przez GUS. Chociaż w lipcu nastąpił niewielki wzrost stopy bezrobocia o 0,1 punktu procentowego, to wskaźnik ten pozostaje stabilny.

Bezrobocie w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu, które uwzględniają sezonowe dostosowania, stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu wyniosła 2,9 proc., co oznacza brak zmian w porównaniu z lipcem. Wynik ten plasuje Polskę na drugim miejscu w UE, zaraz po Czechach, gdzie stopa bezrobocia wyniosła 2,6 proc.

Eksperci ING Banku Śląskiego zauważają, że mimo lekkiego spadku zatrudnienia i osłabienia presji płacowej, bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie. Jest to efektem ograniczonej podaży pracy, wynikającej z kurczącej się liczby osób w wieku produkcyjnym oraz zmniejszonego napływu migrantów z Ukrainy.

Źródło: Interia