Władze Mazowsza nagrodziły liderów cyfryzacji

2024-10-23 22:20:16(ost. akt: 2024-10-23 22:23:19)

Autor zdjęcia: mazovia.pl

Samorząd Mazowsza nagrodził szkoły i instytucje kultury za innowacyjność i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań. Wśród nich znalazły się: Zespół Szkół Technicznych w Płocku, I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, a także Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. Z laureatami konkursu "Mazowiecki Lider Cyfryzacji" spotkał się marszałek Adam Struzik.
Konkurs był podzielony na dwie kategorie. W kategorii "Cyfrowa szkoła" zostały nagrodzone innowacyjne rozwiązania w zakresie edukacji z wykorzystaniem narzędzi lub umiejętności cyfrowych, a w kategorii "Cyfrowa kultura" - innowacyjne rozwiązania w zakresie cyfrowej oferty instytucji kultury.

Marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę na to, że wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań jest konieczne nie tylko w obszarze zdrowia czy administracji, lecz także w innych podstawowych filarach życia społecznego, takich jak edukacja, kultura, sport czy turystyka. - Na innowacyjność trzeba się otworzyć. To przyspiesza rozwój, usprawnia pracę, oszczędza czas i zasoby. W ten sposób możemy wspierać procesy nauczania czy zwiększać dostępność do wytworów kultury. Mazowieckie instytucje kultury i szkoły udowadniają, że jest to możliwe, że to działa i pomaga.

W tym roku tytuł "Mazowieckiego Lidera Cyfryzacji” trafił do Zespół Szkół Technicznych w Płocku oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Zespół Szkół Technicznych w Płocku został doceniony za zastosowanie nowoczesnego systemu obsługi internatu. System na co dzień zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowników i obejmuje elektroniczny dostęp do pokoi oraz elektroniczną obsługę wydawania posiłków.

Z kolei Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu nagrodzono za wirtualne spacery, które pozwalają zwiedzać za pomocą komputera wnętrza dwunastu zdigitalizowanych zabudowań tworzących ekspozycję sierpeckiego skansenu. Dzięki nim można zajrzeć do miejsc zwykle niedostępnych dla osób zwiedzających oraz odkrywać ciekawostki o budownictwie, tradycji i obyczajowości chłopskiej.

Pula nagród wynosiła aż sto siedemdziesiąt tysięcy złotych. Do zwycięzców trafiło po pięćdziesiąt tysięcy złotych. Nagroda za zajęcie drugiego miejsca to dwadzieścia pięć tysięcy złotych, a trzeciego - dziesięć tysięcy złotych.

Laureaci:

w kategorii "Cyfrowa szkoła"

I miejsce - Zespół Szkół Technicznych w Płocku z projektem "Szkoła Cyfrowego Jutra"

II miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie z projektem "Cyfrowy Krasiniak - nowoczesna edukacja w środowisku tradycji"

III miejsce - Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu z projektem "Metamorfoza technologiczna przygotowująca system szkolny na wyzwania XXII wieku"


w kategorii "Cyfrowa kultura"

I miejsce - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu z projektem "Wirtualny Spacer i Webcamera w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu"

II miejsce - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z projektem "Wirtualny Sztetl - portal udostępniający zasoby wiedzy o historii polskich Żydów"

III miejsce - Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego z projektem "E-Biblioteka: Droga do Nowoczesności"

Więcej o nagrodzonych projektach można znaleźć na stronie konkursu.

mazovia.pl/red.