Już w sobotę uroczyste obchody 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego

2024-10-16 23:56:04(ost. akt: 2024-10-17 00:03:36)

Autor zdjęcia: organizatorzy

Jesienią 1984 roku bohaterski kapłan, domagający się poszanowania praw człowieka i stający w obronie katolickich wartości, został zamordowany przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. W sobotę 19 października 2024 roku odbędą się w Warszawie uroczyste obchody czterdziestej rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. O programie tych uroczystości opowiedział portalowi wawa.info Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.
Tegoroczne upamiętnienie rocznicy śmierci kapłana męczennika ma wyjątkowy charakter. - Same obchody czterdziestej rocznicy śmierci ks. Jerzego rozpoczęły się już 28 lutego tego roku i od tego dnia trwa Rok Księdza Jerzego Popiełuszki. Gdy one się rozpoczynały to zastanawialiśmy się jeszcze i mieliśmy wielką nadzieję, że to będą ważne obchody, bo to dla nas kluczowa postać. I mocno pracowaliśmy nad tym, by w odpowiedni sposób uczcić tę rocznicę. Lecz pomimo naszej ciężkiej pracy sytuacja i tak nas przerosła, bo działo się tak tyle ważnych rzeczy, że aż trudno je wymieniać. W całej Polsce organizowanych jest wiele wydarzeń, i zresztą nie tylko w Polsce, że trudno jest je po prostu zliczyć. Szczególnie w ostatnich dniach jest ich tak wiele, że można spokojnie powiedzieć, że to są obchody ogólnopolskie i masowe - przyznał Paweł Kęska.

Wierni przybywający w ostatnich dniach do kościoła świętego Stanisława Kostki włączają się w szczególną modlitwę. - Jeśli zaś chodzi o żoliborskie Sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki to te obchody skupiają się na kilku ważnych kwestiach. Cały czas trwa nowenna w intencji Ojczyzny - codziennie po mszach świętych o godzinie 18.00 jest ona uroczyście odmawiana. Jest ona również zaproponowana wszystkim parafiom Archidiecezji Warszawskiej i innym parafiom w Polsce, ponieważ patronami obchodów są: Konferencja Episkopatu Polski i metropolita warszawskich - kardynał Kazimierz Nycz - powiedział współorganizator uroczystości.

Sobotnie uroczystości w stolicy będą miały naprawdę wyjątkowy charakter. - Natomiast w sam dzień 19 października wczesnym popołudniem zbieramy się na Placu Zamkowym, skąd o godzinie 13.00 wyruszy Narodowy Marsz Papieski. W tym roku te inicjatywy się łączą i Marsz Papieski idzie pod hasłem: "Zło dobrem zwyciężaj". Przed rokiem Marsz Papieski zgromadził kilkanaście tysięcy osób, ale nie wiemy, ile będzie w tym roku. Osoby idące w Marszu Papieskim - z Placu Zamkowego do kościoła świętego Stanisława Kostki - będą mogły wysłuchać słów Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza Jerzego Popiełuszki. Będzie też niesiony portret zamordowanego przed czterdziestu laty kapłana i wielokrotnie będzie przywoływana jego osoba. I gdy marsz dotrze na Żoliborz do Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki to między godziną 14.00 a 16.00 będzie można wejść na teren kościelny, jego grób będzie otoczony pocztami sztandarowymi, a będzie ich na pewno ponad sto, bo będą to głównie sztandary "Solidarności", ale i instytucji oraz szkół. Spodziewamy się wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy, który prawdopodobnie złoży wieniec przy grobie księdza Jerzego. Będą także przedstawiciele wielu ważnych instytucji i oni także będą składać kwiaty - wyjaśnił Paweł Kęska.

Najważniejszym punktem uroczystości będzie rocznicowa Eucharystia. - O godzinie 16.00 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, która mam nadzieję, że zgromadzi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób, dokładnie ile - tego nie wiemy. Po mszy świętej wszyscy uczestnicy uroczystości będą mogli nawiedzać grób, składać kwiaty, palić znicze. Do godziny 21.00 potrwa także spotkanie młodzieży w kościele św. Stanisława Kostki. A do godziny 22.00 będzie można odwiedzać Muzeum Księdza Jerzego w podziemiach kościoła oraz kaplicę z jego relikwiami - zapowiedział przedstawiciel organizatorów wydarzenia.

Rocznicowe uroczystości zwieńczy zaś wyjątkowe wydarzenie kulturalne. - Całe obchody zakończą się w niedzielę 20 października o godzinie 19.00 uroczystym koncertem "Stabat Mater. Droga Krzyżowa z Bł. Ks. Jerzym Popiełuszką". Wykonawcami będą: Chór Archikatedralny oraz zespół kameralny. To utwór specjalnie napisany na czterdziestą rocznicę śmierci ks. Jerzego w ramach stypendium ministra kultury przez kompozytora dzieł oratoryjnych Tadeusza Melona - podkreślił Paweł Kęska.

W portalu wawa.info będziemy szeroko relacjonować sobotnie obchody 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Piotr Wojtowicz

Fot. organizatorzy