Pierwsza dostawa niskoemisyjnego LPG dotarła do Polski
2024-10-16 16:49:41(ost. akt: 2024-10-25 01:41:33)
Gaspol odebrał z terminalu gazowego w Gdańsku pierwszy transport bio LPG, tym samym włączając je do swojej oferty. Szczególnie skorzystają z niego odbiorcy biznesowi z branży ciepłowniczej, przemysłu oraz transportu - ocenia Gaspol.
Według międzynarodowego ośrodka analiz Ameco Research, globalny udział biopropanu będzie rósł w tempie 47,4 proc. średniorocznie, osiągając w 2030 r. wartość 196 mld USD.
Bio LPG, znane także jako biopropan, to odnawialny niskoemisyjny odpowiednik tradycyjnego LPG (gazu płynnego). To niskoemisyjna alternatywa dla tradycyjnego LPG powszechnie stosowanego w transporcie, przemyśle i ogrzewaniu. Bio LPG produkowany jest z odnawialnych surowców takich jak odpady organiczne czy biomasa i pozostaje chemicznie identyczny z kopalnym LPG. Ma również taką samą wydajność, jednak posiada znaczenie mniejszy ślad węglowy.
Redukcja emisji względem kopalnego LPG wynosi nawet 80-90 proc. Dzięki temu może stanowić istotny element strategii dekarbonizacji w sektorach takich jak transport, przemysł czy ogrzewanie.
Główne surowce wykorzystywane do produkcji bio LPG stanowią oleje roślinne, np. rzepak, soja, tłuszcze zwierzęce, zużyte oleje spożywcze, np. olej do smażenia oraz odpady biomasy z rolnictwa i przemysłu spożywczego.
Bio LPG nie generuje nowych kosztów w obszarze infrastruktury i logistyki - może być dostarczany, przechowywany oraz stosowany bez żadnych modyfikacji w urządzeniach zasilanych tradycyjnym LPG, co oznacza, że zarówno kotły, jak i pojazdy mogą korzystać z tego paliwa bez dodatkowych kosztów. Aktualne inwestycje w LPG są perspektywiczne, ponieważ urządzenia mogą wykorzystywać bio LPG bez żadnych dodatkowych kosztów modernizacji.
Jednocześnie bio LPG pomaga realizować cele w zakresie redukcji emisji i obniżyć jej koszty, co staje się szczególnie istotne w perspektywie wprowadzenia systemu ETS II, który obejmie opłatami za emisję segment ogrzewania, transportu czy przemysłu dotychczas wyłączonego z ETS I.
"Redukcja emisyjności, jaką zapewnia bio LPG, znacząco obniży koszty związane z opłatami z tytułu emisji. Bio LPG to również wygodny sposób na realizację korporacyjnych celów redukcji emisji dla obecnych użytkowników LPG. Dla podmiotów nie zużywających znaczących wolumenów energii elektrycznej, może stanowić najwygodniejszy, najtańszy, a czasami jedyny dostępny sposób na spełnienie tych wymogów" - twierdzi Mateusz Kędzierski, menadżer ds. regulacji i relacji zewnętrznych w firmie Gaspol.
(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez