Między gruszami a sosnami – czy to dawny skwer Krasińskiego?

2024-10-16 09:00:59(ost. akt: 2024-10-16 04:59:15)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Czy to nadal ten sam Skwer Krasińskiego, który znaliśmy? Z pewnością, choć teraz w zupełnie nowej odsłonie – pełnej uroku i świeżości.
Mieszkańcy Żoliborza mają powody do radości – właśnie udostępniono drugi odcinek skweru Krasińskiego. To nowa, zielona przestrzeń, która stała się idealnym miejscem do odpoczynku, spacerów i spotkań z sąsiadami. Inwestycja, realizowana w ramach budżetu obywatelskiego, ma na celu nie tylko upiększenie dzielnicy, ale także stworzenie enklawy przyrody dostępnej dla każdego, tuż pod domem.

Co czeka na odwiedzających? Przede wszystkim różnorodna zieleń – nowo posadzone drzewa, takie jak grusze, jabłonie, sosny czarne i modrzewie japońskie, a także krzewy, byliny i ozdobne trawy. Ogrodnicy założyli także wieloletnie łąki kwietne, które wiosną będą kusić barwami i zapachem. To wszystko zostało rozmieszczone w sposób przemyślany, tak aby skwer miał swój charakter – pojawiły się nawet usypane pagórki, które dodają przestrzeni dynamiki.

Jednak skwer Krasińskiego to nie tylko rośliny. Znajdują się tu ławki, betonowe półkule, które stanowią bezpieczne miejsce do zabawy dla najmłodszych, oraz trejaże, na których wiosną rozkwitną pnącza. Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, przygotowano stoliki do gry w szachy. Całość oświetlają nowe latarnie, które sprawiają, że nawet wieczorne spacery będą przyjemnością.

„Miło, że nie musimy jechać aż do parku, żeby trochę pobyć w przyrodzie” – mówi przechodzień, który przyszedł zobaczyć, jak zmieniła się okolica.

Pierwszy odcinek skweru, który został oddany do użytku w maju 2024 roku, powstał w miejscu dawnego dzikiego parkingu. Posadzono tam 24 drzewa i tysiące roślin, a teraz, w ramach kolejnych etapów, skwer zyskuje jeszcze więcej zieleni. Prace nad trzecim odcinkiem już trwają, a czwarty jest w planach. Po zakończeniu całej inwestycji mieszkańcy będą mogli cieszyć się ponad setką drzew i dziesiątkami tysięcy roślin.

Fot. UM Warszawa

Fot. UM Warszawa

Fot. UM Warszawa

źródło: red., UM Warszawa

bm