Gombrowicz i teatr bez granic! Radom gospodarzem międzynarodowego festiwalu

2024-10-14 08:00:51(ost. akt: 2024-10-13 18:40:28)

Autor zdjęcia: PAP

11 spektakli konkursowych ocenią jurorzy odbywającego się w Radomiu XVI Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. To przedstawienia zrealizowane w teatrach w Polsce, a także w Japonii, Kosowie, Argentynie i USA.
Jednym z najchętniej wystawianych dramatów Witolda Gombrowicza jest "Iwona, księżniczka Burgunda". Ten spektakl w sobotę, w dniu inauguracji festiwalu, zaprezentował Teatr Wybrzeże z Gdańska.

"Iwonę …" pokaże także gospodarz festiwalu - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego oraz japoński Teatr Chiten z Kioto. Japonia będzie mieć zresztą w Radomiu silną reprezentację. Simul Theatre Company + Koniereni z Tokio zaprezentuje tutaj z kolei swoją wizję "Ferdydurke". Ten utwór Gombrowicza pojawi się na festiwalu trzykrotnie. Pokażą go również aktorzy Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz Białostockiego Teatru Lalek.

Nie zabraknie też "Ślubu". Z tym dramatem zmierzył się Teatr Lalek Banialuka w Bielsku - Białej, Narodowy Teatr w Kosowie oraz Teatr La MaMa z Nowego Jorku. Nowojorski spektakl to wspólna produkcja przygotowana przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej, Teatrem Powszechnym w Radomiu oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

Wśród zagranicznych gości na festiwalu teatralnym w Radomiu znajdą się tradycyjnie Argentyńczycy. Tym razem będzie to Iceberg Teatro z Buenos Aires z przedstawieniem "Pornografia".

Argentyńskie wątki obecne będą także w spektaklu "Ameryka" Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. "Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie wgłąb swojego nowego, nieznanego dramatu" – podano w zapowiedzi przedstawienia.

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski potrwa do 19 października. Towarzyszą mu m.in. wystawa plakatów gombrowiczowskich, wystawa "Kantor w Nowym Jorku", performance i monodramy.

Zwycięzcę festiwalu wyłoni jury w składzie: Agata Grenda, Lena Frankiewicz, Łukasz Maciejewski, Jacek Wakar.

W poprzedniej edycji festiwalu, w 2022 r. - Grand Prix otrzymał Teatr Ludowy w Krakowie za spektakl "Iwona, księżniczka Burgunda".

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski powstał w 1993 roku. Jest organizowany w Radomiu co dwa lata. Wybór miejsca, w którym się odbywa, nie jest przypadkowy. W pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-39 mieszkał brat Gombrowicza - Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.


red./PAP

bm