Przedwojenny blask kamienicy na Saskiej Kępie

2024-10-09 13:31:23(ost. akt: 2024-10-09 12:33:38)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Remont konserwatorski kamienicy przy ul. Francuskiej 38 był prawdziwym wyzwaniem dla konserwatorów. Ale niedawno zakończono prace nad elewacją frontową przy udziale dotacji miejskiej w wysokości ponad 44 tys. zł.
Kamienica przy ul. Francuskiej 38 powstała w latach 1938-39 według projektu Jerzego Woyzbuna, który zdobywał doświadczenie w pracowni Bohdana Pniewskiego. Inspirację stylem mistrza widać w jego projekcie na Saskiej Kępie. Okładzina z ciosanego piaskowca to wyraźne nawiązanie do domu własnego Pniewskiego przy al. Na Skarpie 27 (Muzeum Ziemi PAN). Budynek łączy funkcjonalizm z elementami dekoracyjnymi, falująca ściana, tynki szlachetne, dekoracyjne kute kraty, ale i ślady po wojnie - postrzeliny. Dla każdego elementu trzeba było dobrać inną metodę czyszczenia i konserwacji.

Remont domu odbywa się etapami. W sierpniu zakończył się pierwszy – czyli konserwacja elewacji frontowej. Dzięki doświadczeniu konserwatorów udało się zachować szlachetne tynki kamieniarskie, które poddano czyszczeniu metodą strumieniowo-ścierną na sucho i jedynie miejscowo uzupełniono większe ubytki zaprawą o zbliżonym składzie i zabarwieniu. Oczyszczono także z czarnej patyny okładzinę z ciosanego piaskowca, którą wykończony jest parter budynku.

Nabór wniosków o dotacje

Do końca października trwa nabór wniosków o dotację na planowane prace przy zabytkach. Miejskie dofinansowanie może być przeznaczone na roboty, które będą prowadzone w 2025 r. przy obiektach wpisanych do rejestru zabytków i ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Wnioski będzie można składać do 31 października 2024 r.

Wnioski można składać na dwa sposoby:

w wersji papierowej, w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 lub Kancelarii Ogólnej Urzędu m.st. Warszawy przy Al. Jerozolimskich 44. Liczy się data wpływu wniosku do urzędu. Te, które wpłyną po 31 października nie będą rozpatrywane.

elektronicznie za pośrednictwem portalu „Moja Warszawa”. Można to zrobić wyłącznie za pomocą Profilu Zaufanego. Wniosek składany elektronicznie musi zawierać skany wszystkich wymaganych załączników. W przypadku dużych projektów budowalnych można złożyć skan pierwszej strony oraz tę część projektu, która jest związana z zakresem wniosku o dotację.

Brak załączników skutkuje mniejszą liczbą punktów, a przede wszystkim utrudnia, a nawet uniemożliwia, ocenę wniosku. Warto skorzystać z listy wymaganych załączników, która znajduje się na końcu formularza wniosku (część IV formularza).

W przypadku zabytków ujętych w GEZ należy pamiętać, że jednym z załączników wymaganych do wniosku jest opinia Stołecznego Konserwatora Zabytków. Zawiera ona informacje, czy planowane prace są zgodne z uchwałą dotacyjną i czy kwalifikują się do udzielenia dotacji. Wniosek o wydanie opinii jest dostępny na stronie internetowej BSKZ: Dotacyjne wnioski i formularze - Zabytki (um.warszawa.pl)


źródło: UM Warszawa