Andersa na nowo – rowerowe szlaki i więcej zieleni

2024-10-09 11:00:13(ost. akt: 2024-10-09 03:05:20)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: PAP

Warszawa kontynuuje rozwój przyjaznej i ekologicznej przestrzeni miejskiej. Ulica Andersa już wkrótce zyska nowe ścieżki rowerowe i pasy zieleni, co poprawi komfort podróży na dwóch kółkach i doda uroku tej części miasta. To kolejny krok stolicy w stronę zrównoważonego transportu i zielonych przestrzeni, które sprzyjają zarówno mieszkańcom, jak i środowisku.
Warszawa nie zwalnia tempa w rozwoju infrastruktury rowerowej. Tym razem prace ruszają na ulicy Andersa, gdzie powstaną nowe drogi i pasy rowerowe, które obejmą ponad 2 km trasy. To istotny krok w stronę modernizacji komunikacji w mieście, który ma na celu zwiększenie komfortu poruszania się na rowerze oraz wprowadzenie większej ilości zieleni do przestrzeni miejskiej.

Rozbudowa infrastruktury rowerowej w centrum

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej poinformował o rozpoczęciu prac na ulicy Andersa, które wpisują się w szerszą strategię miasta dotyczącą rozwoju zrównoważonego transportu. Projekt zakłada budowę dwukierunkowej drogi rowerowej po zachodniej stronie Andersa, od Dworca Gdańskiego aż po Nowolipki. Na każdym skrzyżowaniu przewidziane są przejazdy rowerowe, co znacznie usprawni i ułatwi podróżowanie rowerem po centrum Warszawy. W planach są również nowe pasy rowerowe na ulicy Bonifraterskiej.

Rozbudowa ta jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego, a pierwsze prace już ruszyły na odcinku pomiędzy ulicą Anielewicza a Długą, wzdłuż Ogrodu Krasińskich. To tylko początek, ponieważ kolejne etapy przewidują inwestycje na ulicach Świętojerskiej, Muranowskiej oraz Bonifraterskiej.

Więcej zieleni w mieście

Nie tylko infrastruktura rowerowa zyska na tej inwestycji. Projekt przewiduje także istotne zmiany w wyglądzie przestrzeni miejskiej poprzez wprowadzenie większej ilości terenów zielonych. Planowane są tzw. rozpłytowania – usuwanie zbędnych, zabetonowanych nawierzchni, na rzecz roślinności. Zieleń pojawi się m.in. na ulicy Andersa oraz Świętojerskiej, gdzie powiększona zostanie powierzchnia biologicznie czynna, szczególnie wzdłuż szpaleru drzew przy Ogrodzie Krasińskich.

W projekcie zadbano o to, aby ścieżki rowerowe były prowadzone w taki sposób, by omijały drzewa, co pozwoli na zachowanie istniejącej zieleni i wprowadzenie nowych nasadzeń tam, gdzie to możliwe. Firma Wegarten, odpowiedzialna za realizację projektu, będzie nadzorować m.in. rozbudowę zieleni przy ulicy Świętojerskiej, gdzie planowana jest większa powierzchnia biologicznie czynna.

Zrównoważony rozwój transportu w Warszawie

Projekt rozbudowy tras rowerowych na ulicy Andersa wpisuje się w szerszy trend zmian, jakie zachodzą w Warszawie w kierunku modernizacji transportu. Miasto coraz bardziej stawia na ekologiczne rozwiązania, tworząc przyjazną przestrzeń zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Wprowadzenie nowych tras nie tylko usprawni komunikację, ale także przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców poprzez zwiększenie terenów zielonych.

Szczegóły projektu, w tym plany tras i harmonogramy prac, można znaleźć na stronie internetowej miasta. Nowe inwestycje to zapowiedź dalszych działań Warszawy na rzecz stania się nowoczesną, ekologiczną stolicą, która kładzie nacisk na zrównoważony rozwój transportu i ochronę środowiska.


źródło: warszawa.naszemiasto.pl

b