Stołeczna Szkoła Podstawowa nr 202 nosi od 7 października imię Kazimierz Górskiego

2024-10-07 14:41:00(ost. akt: 2024-10-07 14:42:19)

Autor zdjęcia: Stołeczna Szkoła Podstawowa nr 202

7 października stał się szczególnym dniem w historii Szkoły Podstawowej numer 202 na stołecznym Mokotowie. Placówce nadano bowiem imię Trenera Tysiąclecia Kazimierza Górskiego oraz przekazano społeczności szkolnej sztandar.
Uchwałę Rady Miasta stołecznego Warszawy nadającej imię znakomitego szkoleniowca szkole mieszczącej się przy ulicy Jana Bytnara Rudego 19 odczytał wiceburmistrz Mokotowa Marek Rojszyk.

Dyrektorce szkoły Annie Imiełowskiej przedstawiciele uczniów, nauczycieli i rodziców wręczyli nowy sztandar, na którym widnieją słowa "Wiara, nauka, pasja i skromność".

"Pani dyrektor, w imieniu społeczności szkolnej przekazuję ten sztandar jako symbol tradycji i szacunku dla człowieka, hartu ducha, wartości, które stanowią podstawę pracy naszej szkoły. Wiara, pasja, skromność i nauka to motto zawarte na naszym pięknym sztandarze" - powiedziała szefowa rady rodziców Magdalena Lutoborska.

Szkoła, w której pobiera naukę ponad 300 dzieci, jest pierwszą w Warszawie, której patronuje Kazimierz Górski.

"Pan Kazimierz Górski często podkreślał, że piłka jest okrągła, a bramki są dwie. To proste zdanie zawiera w sobie głęboką mądrość. W sporcie, jak i życiu, nigdy nie możemy być pewni wyniku. Ważne jest jednak, abyśmy zawsze dawali z siebie wszystko, abyśmy nigdy się nie poddawali i walczyli do końca" - powiedziała Imiełowska.

"Nasz patron był człowiekiem, który potrafił dostrzegać w innych ich potencjał. Rozumiał, że każdy zawodnik jest inny, każdy ma swoje mocne i słabe strony, ale to właśnie różnorodność stanowi siłę zespołu. My, jako szkoła, staramy się każdego dnia dostrzegać indywidualności naszych uczniów, pomagać im rozwijać je i wspierać w pokonywaniu trudności. Wierzymy, moi drodzy uczniowie, że każdy z was, ma w sobie potencjał do wielkich rzeczy, tak jak dostrzegał to Kazimierz Górski" - dodała dyrektorka szkoły.

Uroczystość uświetnili obecnością piłkarze reprezentacji Polski sprzed lat. Z młodzieżą spotkali się Jerzy Kraska, Stefan Majewski oraz Lesław Ćmikiewicz, który przekazał szkole kryształowego orła. Nie zabrakło także Henryka Apostela.

"Do dnia dzisiejszego w Polsce dwanaście szkół nosiło imię Trenera Tysiąclecia, teraz mamy ich o jedną więcej" - powiedział prezes Fundacji Orły Górskiego Janusz Jesionek. To dzięki jej staraniom Stadion Narodowy nosi imię Górskiego, a wcześniej przed nim pojawił się pomnik szkoleniowca.

W uroczystości uczestniczyli syn Kazimierza Górskiego Dariusz, wnuczka Berenika oraz prawnuczek Kazimierz.

"Jest mi bardzo miło, że to na patrona szkoły wybrano właśnie Kazimierza Górskiego. To dla mnie już drugie takie przeżycie. W 2023 roku byłem na nadaniu imienia pradziadka szkole w Bydgoszczy" - powiedział PAP Kazimierz, uczeń trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego.

Kazimierz Górski był w latach 1970-1976 selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do medali olimpijskich, złotego w 1972 w Monachium oraz srebrnego cztery lata później w Montrealu. Jego podopieczni zajęli trzecie miejsce w mistrzostwach świata, których gospodarzem w 1974 roku były Niemcy.

Prowadził kluby w Grecji, m.in. Panathinaikos Ateny i Olympiakos Pireus – z obydwoma wywalczył mistrzostwo kraju. Od 1986 zasiadał we władzach Polskiego Związku Piłki Nożnej, w latach 1991–1995 był jego prezesem.

W mokotowskiej szkole czynna jest wystawa przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, udostępniona przez stołeczne Muzeum Sportu i Turystyki.
PAP/ga