Biblioteka na Choszczówce: przyjazna naturze i czytelnikom

2024-10-02 09:30:20(ost. akt: 2024-10-02 02:56:31)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Niedawno stolica wprowadziła nowoczesny standard dotyczący projektowania miejskich budynków, czyli Warszawski Standard Zielonego Budynku. I choć zacznie on obowiązywać dopiero od lipca 2025 r., w Warszawie istnieje już obiekt, który spełnia określone tam wymagania. To drewniana biblioteka na Choszczówce, która otrzymała dzisiaj świadectwo zgodności ze standardem.
Warszawski Standard Zielonego Budynku to pierwszy w Polsce tak kompleksowy zbiór wymagań wobec nowoprojektowanych miejskich obiektów. Dzięki ich wdrożeniu budynki te będą bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w utrzymaniu.

Miasto od lat przeznacza ogromne środki na takie działania, jak odnawialne źródła energii, likwidacja nieefektywnych źródeł ogrzewania, zazielenienie miasta, termomodernizacja miejskich budynków. Warszawski Standard Zielonego Budynku jest kolejnym krokiem do tego, by nasze miasto było jak najbardziej przygotowane na zmiany klimatyczne oraz żeby naszym mieszkańcom żyło się tutaj jak najlepiej – mówiła Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy, a następnie dodała: – Standard był inspirowany Warszawskim Panelem Klimatycznym. Jedną z przyjętych tam rekomendacji było właśnie stworzenie standardu zielonego budynku – po to, by o wszystkich kwestiach dotyczących klimatu i zrównoważonych rozwiązań myśleć już na etapie projektowania.

Warszawski Standard Zielonego Budynku będzie obowiązywał od lipca 2025 r. Mimo to, miejskie jednostki mogą wnioskować o uzyskanie świadectwa zgodności inwestycji ze standardem jeszcze przed tym terminem. Przykładem takiego budynku jest właśnie Publiczna Biblioteka nr 69 na Białołęce czyli charakterystyczny drewniany budynek przy ul. Kłosowej, oddany do użytku w tym roku. Jest ona pierwszym miejskim obiektem w stolicy, który otrzymał świadectwo zgodności z zielonym standardem.

Jestem bardzo dumna z tego, że m.st. Warszawa jest prekursorem zielonego standardu. To bardzo istotne w dobie zmian klimatu. Budynek jest nowoczesny, ekologiczny, z korzyścią dla klimatu i dla mieszkańców. Będzie też energooszczędny – mówiła Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Radzie m.st. Warszawy i dodała: ­­– Chciałabym również zachęcić inwestorów prywatnych do wprowadzania tego typu rozwiązań.

Więcej o tym, czym dokładnie jest Warszawski Standard Zielonego Budynku mówił Marcin Grądzki, dyrektor Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej: – Ten dokument to zbiór wymagań dla inwestorów miejskich, który będzie dotyczył nie tylko bibliotek, ale też innych budynków: mieszkań komunalnych, muzeów, przedszkoli czy szkół. Jego głównym celem jest to, aby miejskie inwestycje były bardziej ekologiczne i innowacyjne oraz by mieszkańcy czuli się w budynkach lepiej, wygodniej i bezpieczniej. Obiekty przygotowane zgodnie ze standardem będą ekologiczne, zrównoważone i tańsze w utrzymaniu – mówił dyrektor. Wskazał również na kilka przykładowych cech, jakie będą spełniać budynki zgodne ze stołecznym standardem: niskie zapotrzebowanie na energię, zróżnicowana zieleń na zewnątrz, zatrzymywanie wód opadowych i dalsze wykorzystanie np. do podlewania roślin, wentylacja mechaniczna, brak zanieczyszczenia światłem. Dyrektor zachęcał również inne samorządy do korzystania z doświadczeń Warszawy, by podobne rozwiązania wprowadzać u siebie.

Biblioteka wśród zieleni


Niewielki budynek na Choszczówce jest jedną z ponad 200 miejskich bibliotek w stolicy. Obiekt powstał w technologii modułowej z prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Dzięki temu wizualnie i funkcjonalnie łączy się z terenem zielonym po południowo-wschodniej i południowo-zachodniej stronie. Budynek jest ogrzewany pompą ciepła. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, a na zewnątrz umieszczono zbiornik na deszczówkę. Dookoła biblioteki pojawiły się też powierzchnie przepuszczalne wspomagające retencję.

Biblioteka kojarzy się nam z ogromnym budynkiem wtopionym w inne budynki, ze skrzypiącą podłogą, ogromnymi regałami, w które powpychane są książki, z ciężkimi krzesłami i masywnymi stołami. Nasza biblioteka całkowicie łamie te stereotypy. Mamy tu budynek z drewnianą elewacją, ogromne okna od podłogi do sufitu i przyjazną atmosferę wewnątrz. To miejsce, które jest otwarte i dostępne dla wszystkich – mówiła Anna Majchrzak, burmistrzyni dzielnicy Białołęka, jednocześnie dziękując wszystkim zaangażowanym w tę inwestycję. – Budynek jest fantastyczny, ale tworzą go też ludzie – dodała pani burmistrz i wskazała na aktywności, z których będzie można skorzystać w nowej bibliotece: zajęcia przyrodnicze, czytanie na leżakach czy spotkania z autorami.

Biblioteka na Choszczówce jest laureatem 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii architektura użyteczności publicznej. W tym samym plebiscycie budynek otrzymał również nagrodę za rozwiązania zapewniające dostępność. Wcześniej placówka przy ul. Kłosowej została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2023 w kategorii „Najlepszy projekt ekologiczny”.


źródło: UM Warszawa


bm