Kto triumfował na gali „Wydarzenie Historyczne Roku 2023” w Warszawie?
2024-09-25 13:00:27(ost. akt: 2024-09-25 01:57:01)
Otwarcie Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie zostało uznane za Wydarzenie Historyczne Roku 2023 w 17. plebiscycie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl.
We wtorek podczas gali zorganizowanej w Muzeum Historii Polski w Warszawie zostały wręczone nagrody zwycięzcom 17. plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2023”. „Celem przedsięwzięcia jest uhonorowanie organizatorów, inicjatorów i twórców najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku” – wyjaśnił PAP dyrektor MHP Robert Kostro. Wyjątkowość tych wyróżnień polega na tym, iż są one przyznawane w wyniku głosowania przeprowadzonego wśród uczestników i odbiorców tych wydarzeń i projektów.
Twórcami zwycięskiego projektu w kategorii „wydarzenie” jest stowarzyszenie „Dzieje”. Centrum Kultury „Park Dzieje” powstało i funkcjonuje dzięki zaangażowaniu setek wolontariuszy. Tworzą oni plenerowe spektakle multimedialne opowiadające o historii Polski. Jednym z nich jest widowisko „Orzeł i Krzyż” przedstawiające najważniejsze wydarzenia mające wpływ na dzieje narodu. Jego twórcy sięgają do legend, kronik, zapisów historycznych. Inspiracją dla strony wizualnej spektaklu są dzieła wielkich mistrzów malarstwa polskiego – Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera.
I miejsce w kategorii „wystawa” zajęła ekspozycja „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” zrealizowana w Muzeum Powstania Warszawskiego. „Tworząc tę ekspozycję chcieliśmy oddać głos powstankom” – powiedziała Karolina Sulej, kuratorka wystawy odbierając statuetkę „Wydarzenie Historyczne Roku 2023”.
W kategorii „edukacja” zwyciężył projekt „Edukatorium Historyczno-Społeczne” przygotowany przez Uniwersytet Śląski i miasto Katowice. W ramach „edukatorium” eksperci opracowali 24 pakiety edukacyjne na temat relacji między Polską a Ukrainą. Materiały te zostały następnie sprawdzone w praktyce przez nauczycieli.
W 17. edycji plebiscytu po raz pierwszy wręczono również Nagrody Jury. Dyrektor Kostro wskazał, że „nagroda jury powstała po to, aby wyróżnić również wartościowe projekty, które są realizowane w małych społecznościach, nie są powszechnie znane i z tego powodu nie miałyby szans na zdobycie głosów internautów”. Nagrodę Jury w kategorii „wystawa” otrzymało Muzeum Zamkowe w Sandomierzu za ekspozycję „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”.
W kategorii „edukacja” nagrodzono warszawski Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy PTTK „Dreptaki” za to, że od kilku lat organizuje Muzeum Dwudniowe. Twórcami dwudniowego muzeum są sami uczniowie. Nie tylko gromadzą eksponaty, ale również opowiadają o nich swoim młodszym koleżankom i kolegom.
„Wydarzeniem”, które zyskało największe uznanie jury było otwarcie stałej wystawy kompleksu Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Ekspozycja prezentuje historię pałacu a druga jej część opowiada o dziejach miasta.
Podczas wtorkowej gali Muzeum Historii Polski przyznało własną Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją „Odprawa posłów greckich” Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery. „Nie spodziewałem się, że będę w imieniu Jana Kochanowskiego odbierał nagrodę, bo to jest nagroda dla niego a nie dla mnie” – podkreślił Libera odbierając statuetkę „Historycznego Wydarzenia Roku”.
Przyznał, że kiedy otrzymał propozycję transkrypcji „Odprawy posłów greckich” Kochanowskiego to kolana się pod nim ugięły. „Sam do dzisiejszego dnia mam poważne wątpliwości, czy ja dobrze zrobiłem” – mówił Libera.
Wydarzenie Historyczne Roku to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.
„Wydarzenie Historyczne Roku” jest pierwszym plebiscytem w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. Organizowany jest od 2007 r.
W poprzednich latach odnotowano zgłoszenia z zagranicznych ośrodków polonijnych, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii.
Liczba zgłaszanych projektów, wzrasta z roku na rok. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad dwa tysiące przedsięwzięć.
W ubiegłym roku w kategorii „wydarzenie” nagrodzono otwarcie Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej; w kategorii „wystawa” – „Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu; natomiast w kategorii „edukacja” – projekt gamingowy „Gra szyfrów” zrealizowany przez IPN.
red./PAP
bm
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez