Muzyczne „Przenikania” Warszawskiej Jesieni

2024-09-23 07:50:47(ost. akt: 2024-09-23 02:02:40)

Autor zdjęcia: Gzregozr Mart / UM Warszawa

Blisko siedemdziesiąt wydarzeń – koncerty, performanse, spotkania i warsztaty, kilkanaście inicjatyw towarzyszących – wszystko to będzie można zobaczyć podczas tegorocznej Warszawskiej Jesieni. Festiwal, współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa, rozpoczyna się już dziś.
Tematem tegorocznej Warszawskiej Jesieni jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych z różnych gatunków. Przepływowi idei sprzyja obecność na festiwalu kompozytorek i kompozytorów z dwudziestu czterech krajów – najwięcej z Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Muzyka świata zabrzmi w Warszawie


W Warszawie spotkają się artystki, artyści oraz zespoły nieczęsto goszczące razem na tym samym festiwalu. Wśród nich m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Basel Sinfonietta, European Workshop for Contemporary Music czy Chopin University Big Band. Zagrają także Random Check Ensemble, Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble, Black Page Orchestra i zespół Hańba! W ramach głównego nurtu festiwalu zabrzmi sześćdziesiąt pięć utworów, w tym trzydzieści dziewięć prawykonań, co czyni tę edycję wyjątkową w animowaniu twórczości.


Dla młodszych Mała Warszawska Jesień


To już 14. edycja Małej Warszawskiej Jesieni, która aktywnie włącza także młodych odbiorców w świat muzyki i sztuki współczesnej. W tym roku w programie są aż 24 wydarzenia, z czego w trzynastu czynny udział biorą dzieci i młodzież. Wyjątkowe jest w tej edycji także to, że wszystkie bez wyjątku utwory – w sumie 14 - będą światowymi premierami.

Podczas Małej Warszawskiej Jesieni Teatr Guliwer zaprosi na premierę opery ekologicznej „Szczur i Drzewo” w reżyserii Roberta Drobniucha. Muzykę skomponował Jerzy Kornowicz, a libretto napisała Urszula Zajączkowska – polska botaniczka, eseistka i poetka. Opera „Szczur i Drzewo” jest współczesną baśnią zaangażowaną, która podejmuje problemy związane ze zmianami klimatycznymi.

Szczegółowy program Warszawskiej Jesieni, Małej Warszawskiej Jesieni oraz imprez towarzyszących można znaleźć na stronie www.warszawska-jesien.art.pl


źródło: UM Warszawa