Mieszkańcy i władze stolicy hojnie pomagają powodzianom

2024-09-19 13:53:50(ost. akt: 2024-09-19 13:59:38)

Autor zdjęcia: UM Warszawa/Szymon Pulcyn

Transporty z pomocą Warszawy dotarły już na tereny dotknięte powodzią, w czwartkowy poranek wyruszyły kolejne. Z kolei na wniosek prezydenta Rafała Trzaskowskiego stołeczni radni przyjęli w czwartek 19 września 2024 roku uchwały o pomocy finansowej dla obszarów dotkniętych klęską żywiołową, w sumie wyniesie ona dwadzieścia milionów złotych.
Na czwartkowej sesji Rady Warszawy zostały przyjęte cztery uchwały o pomocy finansowej na usuwanie skutków powodzi, w sumie do czterech gmin trafi dwadzieścia milionów złotych.

Stołeczni radni na wniosek prezydenta zdecydowali o przekazaniu po pięć milionów złotych dotacji celowych gminom: Nysa, Kłodzko, Lądek-Zdrój i Głuchołazy. To środki na odbudowę i naprawę gminnej infrastruktury drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej zniszczonej podczas powodzi.

- Dziękuję wszystkim radnym i cieszę się, że wsparli mój wniosek! W ciężkich chwilach solidarność i wzajemna pomoc samorządów jest oczywista. To bardzo ważne, by szybko reagować i rozpocząć odbudowę zniszczonej infrastruktury. To konieczne także do odbudowania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Staramy się wspierać w każdy możliwy sposób naszych przyjaciół z terenów dotkniętych powodzią. W całym mieście trwają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy, Działania trwają, dziękuję z całego serca wszystkim mieszkańcom Warszawy! - powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Radni przyjęli uchwały jednogłośnie

- Podczas ostatniej powodzi w 1997 roku również pomagaliśmy. Warszawa została uhonorowana. W Kłodzku jest osiedle, które nosi nazwę Warszawa Centrum. Zostało ono wybudowane ze środków przekazanych przez ówczesną gminę Warszawa Centrum - stwierdził przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. - Dzisiaj też należy pomagać. Wiemy, że ta pomoc nie pokryje wszystkich strat, ale wielu samorządowców powiedziało, że na dziś to jest największa pomoc, bo będą to środki przeznaczone na start. Potem będzie pomoc rządowa - dodał radny Szostakowski.

Kolejne tiry z pomocą rzeczową

W czwartek rano ze Stacji Filtry wyruszył kolejny konwój z pomocą dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny, to sześć tirów i samochodów dostawczych m.in. z wodą, żywnością - efekt zbiórki darów prowadzonej od weekendu w Warszawie. Jadą w kierunku Jeleniej Góry, Kłodzka, Lądka-Zdroju i Kamiennej Góry.

Pierwszy transport dotarł już do Kłodzka i Wrocławia. A stołeczne beczkowozy pomagają mieszkańcom terenów dotkniętych kataklizmem.

Nadal trwa zbiórka darów na terenie magazynu Stacji Uzdatniania Wody "Filtry", punkt działa w systemie 24 h - brama od ulicy Raszyńskiej, rzeczy zbierane są także we wszystkich dzielnicach.

W tej chwili artykuły, których najpilniej potrzeba to:

- rękawice gumowe grube

- odzież robocza

- buty gumowe

- grube worki na śmieci

- szczotki

- łopaty

- przedłużacze

Nieustannie potrzebne są także: woda do picia w butelkach, środki czystości i higieny osobistej, sucha żywność.

Pomoc dla zwierząt

Nadal zbierane są także dary dla zwierząt, które ucierpiały w wyniku powodzi. Do akcji pomocowej włączyło się Schronisko na Paluchu. Karma, koce i duże ręczniki zbierane są także w siedzibach Lasów Miejskich, Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, siedzibie Zarządu Zieleni przy ul. Kruczej, a także w Biurze Ochrony Środowiska (pl. Bankowy 2, (Błękitny wieżowiec, XVIII piętro). Dary będą zbierane do 20.09.2024 roku.

UM Warszawa/red.