Filmowa inauguracja obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

2024-09-18 11:28:47(ost. akt: 2024-09-18 11:36:18)

Autor zdjęcia: Muzeum Historii Polskiej

Obchody czterdziestej rocznicy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki zainauguruje przegląd filmowy poświęcony życiu męczennika, który rozpocznie się 20 września 2024 roku w Muzeum Historii Polski. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania, rozmowy z udziałem autorów filmów, ekspertów oraz świadków historii.
Najbardziej znanym w Polsce kapelanem ludzi pracy jest ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Obchody cztedziestej rocznicy jego śmierci zainauguruje przegląd filmowy "Popiełuszko. Kazania na dziś", który rozpocznie się w piątek 20 września w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

W ciągu trzech dni będzie można bezpłatnie obejrzeć filmy dokumentalne, fabularne oraz archiwalny wywiad z duchownym. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z udziałem autorów filmów, ekspertów oraz świadków historii na temat roli ks. Popiełuszki w historii oraz znaczenia jego nauczania.

Pierwszego dnia o godz. 19.35 odbędzie się projekcja pierwszego filmu dokumentalnego o ks. Jerzym zrealizowanego w ciągu trzech miesięcy od jego śmierci z udziałem świadków, którzy już odeszli. Po nim zaplanowany jest panel dyskusyjny "Co myśleliśmy wtedy? Co wiemy dziś?" z udziałem historyka prof. Pawła Skibińskiego.

W sobotę projekcje rozpoczną się o godz. 15.00. W programie m.in. film pt. "Ten to chyba będzie świętym" w reż. Anny Ferenc, "Zwycięzcy nie umierają, opowieść o Księdzu Jerzym" w reż. Rafała Wieczyńskiego czy "Mama", w reż. Agnieszki Porzezińskiej i Jarosława Rybickiego.

O godz. 18.30 nastąpi oficjalna inauguracja obchodów czterdziestej rocznicy śmierci ks. Popiełuszki oraz dwudziestolecia Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Weźmie w niej udział bp Michał Janocha. Następnie zaplanowano dyskusję z reżyserem filmu "Popiełuszko, wolność jest w nas", Rafałem Wieczyńskim.

W niedzielę o godz. 17.00 będzie można zobaczyć pierwszy fragment wywiadu z ks. Jerzym przeprowadzonego w roku 1984 dla mediów zagranicznych. Kolejne będą przeplatane dyskusjami z młodzieżą na temat postawy ks. Jerzego w świetle Ewangelii, sposobów rozeznawania prawdy, za którą warto oddać życie oraz społeczeństwa żyjącego w czasie eksplozji technologicznej.

Ks. Jerzy (Alfons Popiełuszko) urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na ziemi białostockiej.

W 1965 roku wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1972 roku w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Następnie został skierowany jako wikariusz, na swoją pierwszą placówkę duszpasterską w Ząbkach koło Warszawy.

W latach 1975-78 pracował w kościele św. Anny. W maju 1980 roku został przeniesiony do parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

Po powstaniu Solidarności stał się jej duchowym przywódcą. Był duszpasterzem krajowym ludzi pracy oraz służby zdrowia.

Pierwszą mszę św. za Ojczyznę ks. Jerzy odprawił 28 lutego 1982 roku. Od kwietnia 1982 roku regularnie je celebrował w ostatnie niedziele miesiąca, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Liturgie stały się symbolem i manifestacją wolności. Wygłaszane w czasie eucharystii homilie były kolportowane na terenie całej Polski. Trafiały one m.in. do więzień, gdzie czytali je internowani przywódcy zdelegalizowanej Solidarności.

19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. W pobliżu wioski Górsk, został zatrzymany przez trzech funkcjonariusze IV departamentu MSW, zajmującego się zwalczaniem Kościoła katolickiego i zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Na podstawie sekcji zwłok stwierdzono, że został brutalnie pobity oraz związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał mu się wokół szyi. Prawdopodobnie zginął 19 października, zanim został wrzucony do wody, ale pojawiały się też inne wersje, których nigdy nie potwierdzono.

Pogrzeb bł. ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 roku i zgromadził około miliona osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył duchownego do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 roku ustanowił go patronem "Solidarności”.

PAP/red.

Fot. Muzeum Historii Polski