Nowe mieszkania na Pradze-Północ mają już swoich lokatorów

2024-09-06 16:00:18(ost. akt: 2024-09-06 16:04:37)

Autor zdjęcia: UM Warszawa/Rafał Motyl

Zakończyła się kolejna inwestycja mieszkaniowa w Warszawie. Sto osiemdziesiąt sześć mieszkań jest już zasiedlanych przez lokatorów w budynku przy Markowskiej 13 na rogu z Ząbkowską. W piątek 6 września 2024 roku prezydent Rafał Trzaskowski przekazał klucze jednemu z nowych mieszkańców. Dom wybudowało Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Południe Sp. z o.o.
Od 2018 roku Warszawa przygotowała do najmu dla osób oczekujących pomocy mieszkaniowej ponad dwanaście tysięcy mieszkań, w tym ponad tysiąc trzysta mieszkań w nowo wybudowanych mieszkaniach komunalnych i TBS.

- Bardzo się cieszę, że spotykamy się znów na Pradze, po to aby oddać kolejne mieszkania. Ostatnio były to mieszkania komunalne przy ulicy Stolarskiej, teraz tanie mieszkania na wynajem. We wszystkich tych segmentach budujemy mieszkania mimo bardzo trudnej sytuacji budżetowej, tego wszystkiego co się działo przez ostatnie lata i konsekwentnie realizujemy swój program - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zwrócił również uwagę jak ważna jest współpraca z rządem. - Razem z Radą m.st. Warszawy zabiegaliśmy o poprawę mieszkalnictwa w stolicy. Oczywiście samorząd nie rozwiąże wszystkich problemów z tym związanych. Do tego potrzebne są programy rządowe, które dzisiaj ruszają z miejsca, do tego potrzebne są zmiany ustawowe. My w ramach swoich prerogatyw, obowiązków i priorytetów konsekwentnie realizujemy swój program.

W tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym znajduje się ok. 2,6 tys. nowych mieszkań. W 2024 roku miasto oddało do użytkowania już dwieście pięćdziesiąt osiem mieszkań, a jeszcze w tym roku zostaną oddane mieszkania komunalne przy ulicy Cyrulików w dzielnicy Rembertów.

- Sprawa mieszkań jest sprawą kluczową, dlatego bardzo dziękuję panu prezydentowi, że ten temat jest dla niego tak ważny. Liczę na to, że programy spowodują, że jednak samorząd będzie miał dużo większe możliwości finansowe, żeby budować i remontować mieszkania w zasobie miejskim. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie mieszkańcom Warszawy dobrych i godnych warunków życia, a nam dodatkowo zależy, żeby były one też piękne - powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Całość posesji przy ulicy Markowskiej 13 doskonale wpisuje się w praski charakter zabudowy - wewnętrzny dziedziniec, przejścia bramowe. Został odtworzony pierwotny kształt budynku - do przebudowanej oficyny dobudowano skrzydło wschodnie w kształcie litery L.

- Znajdujemy się na obszarze, który od lat podlega różnym programom i projektom rewitalizacyjnym. Jesteśmy tuż przed uchwaleniem Gminnego Programu Rewitalizacji, czyli kolejnego etapu pracy nad obszarami, które wymagają specjalnego wsparcia. Oprócz nowych budynków, szczególnie tutaj na Pradze-Północ bardzo istotny jest remont starych kamienic, niejednokrotnie tych zabytkowych i wyłączonych z użytkowania. W naszym programie jest dwadzieścia dziewięć kamienic z tej dzielnicy, a w całym mieście jest ich czterdzieści pięć - mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Inwestycja dostępna

- Bardzo zależy nam na tym, żeby te mieszkania wyróżniały się jakością, dostępnością, aby były energooszczędne i łączyły ze sobą różne funkcje społeczne. I dokładnie tak się dzieje, czego najlepszym przykładem jest ta właśnie inwestycja - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który wręczył klucze do mieszkania jednemu z lokatorów, który jest osobą niedowidzącą.

Mieszkanie jest specjalnie dostosowane do jego potrzeb. Pan Piotr mieszkał dotąd z rodzicami w starej śródmiejskiej kamienicy, a teraz mówił o tym, że to nowe lokum przy Markowskiej to mieszkanie jego marzeń. Dodatkowo wymieniał znakomita lokalizację, bliskość komunikacji i sklepów. W budynku są dwadzieścia dwa lokale dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Ponadto na parterze znajduje się pięć lokali usługowych, a w podziemnym garażu czterdzieści jeden miejsc postojowych. W budynku powstanie także Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza. Budowa trwała od maja zeszłego roku. Planowany koszt miał wynieść 75,5 mln zł, ale rzeczywisty koszt inwestycji zamknął się w kwocie 72 mln zł.

UM Warszawa/red.